Race Results for…
2018 BLUE SKY ENDURANCE FEST

April 22, 2018 Results presented by Blue Sky Endurance and timed by Charlestowne Road Race Services
Participants:
53
Last Updated:
5/1/2018 6:19:03 PM

Race was held at trophy lakes and consists of one mile swim, followed by one mile run. SUP was one mile.

Stats

Leaderboards

SKINNY DIP

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Pace City Age
1 5 ELLIOT CALHOUN 00:32:38 MT PLEASANT 31
2 19 ADAM ROSE 00:33:57 CHAS 40
3 6 ADAM DUFFEK 00:34:29 GOOSE CREEK 34
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Pace City Age
1 4 LINDSAY BURBAGE 00:34:02 CHAS 14
2 2 MAGGIE ASHLEY 00:36:27 MT PLEASANT 30
3 13 MOLLY MAY 00:40:00 CHAS 45

DOUBLE DIP

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Pace City Age
1 36 JASON MCCORMACK 00:54:15 DANIEL ISLAND 30
2 35 ANDREW LUTTON 01:10:15 CHAS 54
3 38 JAMES MCNEAL 01:11:45 ANNAPOLIS 55
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Pace City Age
1 46 JAMIE TURNER 01:04:08 MEMPHIS 38
2 39 ERICA OLIVIER 01:15:12 CHAS 31
3 30 CINDI ECK 01:15:19 MT PLEASANT 36

3RD TIMES A CHARM

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Pace City Age
1 60 WILLIAM HERBERT 01:27:41 ATLANTA 24
2 71 LANCE OGREN 01:29:52 MT PLEASANT 48
3 54 MORGAN DE JONG 01:31:13 GOOSE CREEK 23
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Pace City Age
1 57 KAYLA EDWARDS 01:43:35 CHAS 25
2 63 SIOBHAN MAIZE 01:45:12 MT PLEASANT 46
3 66 KATHY SPENCER 01:53:11 SAN DIEGO 52

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
17 entrants …
SKINNY DIP Results
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
1 5 ELLIOT CALHOUN M 31 MT PLEASANT SC 00:25:03 00:07:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:32:38
2 19 ADAM ROSE M 40 CHAS SC 00:25:12 00:08:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:33:57
3 4 LINDSAY BURBAGE F 14 CHAS SC 00:25:12 00:08:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:34:02
4 6 ADAM DUFFEK M 34 GOOSE CREEK SC 00:28:42 00:09:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:34:29
5 12 BRYCE MAY M 11 DANIEL ISLAND SC 00:25:35 00:10:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:36:20
6 2 MAGGIE ASHLEY F 30 MT PLEASANT SC 00:26:17 00:10:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:36:27
7 23 JOSHUA WORK M 21 GOOSE CREEK SC 00:27:57 00:09:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:14
8 21 MARK SCHWARZTRAUBER M 59 MT PLEASANT SC 00:29:59 00:08:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:38:36
9 13 MOLLY MAY F 45 CHAS SC 00:30:08 00:09:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:00
10 14 ALISON MILLER F 44 MT PLEASANT SC 00:31:45 00:08:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:11
11 10 MICHAEL KRISLE M 37 CLARKSVILLE TN 00:31:16 00:09:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:18
12 24 SHERI ZIEMINICK F 51 DANIEL ISLAND SC 00:31:29 00:11:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:14
13 9 ALISSA KASPRZYK F 33 MT PLEASANT SC 00:30:44 00:12:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:26
14 20 BYRON SAMONTE M 47 MT PLEASANT SC 00:33:25 00:10:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:46
15 1 SALLY ALMEKINDERS F 63 CHAPEL HILL NC 00:33:19 00:13:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:47:11
16 17 BRENT MUNSELL M 47 MT PLEASANT SC 00:34:09 00:16:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:50:19
17 15 TODD MILLER M 51 MT PLEASANT SC 00:38:21 00:13:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:03
17 entrants …

MASTERS Results

Tip: Swipe the results table to view more.
9 entrants …
MASTERS Results
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
2 19 ADAM ROSE M 40 CHAS SC 00:25:12 00:08:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:33:57
8 21 MARK SCHWARZTRAUBER M 59 MT PLEASANT SC 00:29:59 00:08:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:38:36
9 13 MOLLY MAY F 45 CHAS SC 00:30:08 00:09:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:00
10 14 ALISON MILLER F 44 MT PLEASANT SC 00:31:45 00:08:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:11
12 24 SHERI ZIEMINICK F 51 DANIEL ISLAND SC 00:31:29 00:11:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:14
14 20 BYRON SAMONTE M 47 MT PLEASANT SC 00:33:25 00:10:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:46
15 1 SALLY ALMEKINDERS F 63 CHAPEL HILL NC 00:33:19 00:13:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:47:11
16 17 BRENT MUNSELL M 47 MT PLEASANT SC 00:34:09 00:16:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:50:19
17 15 TODD MILLER M 51 MT PLEASANT SC 00:38:21 00:13:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:03
9 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
1 5 ELLIOT CALHOUN M 31 MT PLEASANT SC 00:25:03 00:07:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:32:38
2 19 ADAM ROSE M 40 CHAS SC 00:25:12 00:08:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:33:57
4 6 ADAM DUFFEK M 34 GOOSE CREEK SC 00:28:42 00:09:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:34:29
3 4 LINDSAY BURBAGE F 14 CHAS SC 00:25:12 00:08:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:34:02
6 2 MAGGIE ASHLEY F 30 MT PLEASANT SC 00:26:17 00:10:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:36:27
9 13 MOLLY MAY F 45 CHAS SC 00:30:08 00:09:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:00
MASTERS
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
1 21 MARK SCHWARZTRAUBER M 59 MT PLEASANT SC 00:29:59 00:08:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 MASTERS 00:38:36
1 14 ALISON MILLER F 44 MT PLEASANT SC 00:31:45 00:08:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 MASTERS 00:40:11
1 - 24
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
5 12 BRYCE MAY M 11 DANIEL ISLAND SC 00:25:35 00:10:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:36:20
7 23 JOSHUA WORK M 21 GOOSE CREEK SC 00:27:57 00:09:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:14
25 - 29
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
30 - 34
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
13 9 ALISSA KASPRZYK F 33 MT PLEASANT SC 00:30:44 00:12:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:26
35 - 39
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
11 10 MICHAEL KRISLE M 37 CLARKSVILLE TN 00:31:16 00:09:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:18
40 - 44
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
45 - 49
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
14 20 BYRON SAMONTE M 47 MT PLEASANT SC 00:33:25 00:10:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:46
16 17 BRENT MUNSELL M 47 MT PLEASANT SC 00:34:09 00:16:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:50:19
50 - 54
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
17 15 TODD MILLER M 51 MT PLEASANT SC 00:38:21 00:13:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:03
12 24 SHERI ZIEMINICK F 51 DANIEL ISLAND SC 00:31:29 00:11:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:14
55 - 59
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
60 - 64
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
15 1 SALLY ALMEKINDERS F 63 CHAPEL HILL NC 00:33:19 00:13:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:47:11
65 - 69
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace
70 - 99
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed Pace

Race Info

Participants:
53
Last Updated:
5/1/2018 6:19:03 PM

Race was held at trophy lakes and consists of one mile swim, followed by one mile run. SUP was one mile.

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

SINGLE DIP - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SKINNY DIP - 17


Male
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

DOUBLE DIP - 18


Male
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

3RD TIMES A CHARM - 17


Male
Total Finishers Avg Pace
13 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction