Race Results for…
2019 BLUE SKY ENDURANCE FEST

April 28, 2019 Results presented by Blue Sky Endurance and timed by Charlestowne Road Race Services
Participants:
85
Last Updated:
4/28/2019 8:46:41 PM

Race was held at trophy lakes and consists of one mile swim, followed by one mile run. SUP was one mile.

Stats

Leaderboards

SKINNY DIP

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 117 PHILIPPE DESFRATES 00:35:35 CHAS 50
2 100 BRYCE MAY 00:37:27 DANIEL ISLAND 11
3 83 JUSTIN BUTLER 00:37:45 MT PLEASANT 41
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 112 KEANNA VOSO 00:35:31 CHAS 27
2 103 KATHRYN POOS 00:37:28 N CHAS 23
3 106 CHRIS ROBERTS 00:37:30 CHAS 33

DOUBLE DIP

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 50 CARSON KENNER 01:05:09 MT PLEASANT 14
2 62 STEPHEN RUSSELL 01:06:21 MT PLEASANT 13
3 61 LUKE RUSSELL 01:11:55 MT PLEASANT 13
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 69 SKYE DOMINGUEZ 01:06:53 MT PLEASANT 10
2 57 CAROLE MURRAY 01:07:08 JOHNS ISLAND 35
3 44 RIVERS DOMINGUEZ 01:07:25 MT PLEASANT 13

3RD TIMES A CHARM

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 18 CHRIS LIETZOW 01:28:18 CHAS 32
2 22 JASON MCCORMACK 01:29:02 DANIEL ISLAND 30
3 26 WILLIAM RILEY 01:35:57 DANIEL ISLAND 26
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 5 STACEY BRUCE 01:37:24 MT PLEASANT 44
2 10 KAYLA EDWARDS 01:40:45 CHAS 26
3 15 ANNA HOLLAND 01:51:41 MT PLEASANT 37

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
31 entrants …
SKINNY DIP Results
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
1 112 KEANNA VOSO F 27 CHAS SC 00:25:48 00:09:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:35:31
2 117 PHILIPPE DESFRATES M 50 CHAS SC 00:27:50 00:07:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:35:35
3 100 BRYCE MAY M 11 DANIEL ISLAND SC 00:27:33 00:09:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:27
4 103 KATHRYN POOS F 23 N CHAS SC 00:27:54 00:09:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:28
5 106 CHRIS ROBERTS F 33 CHAS SC 00:27:34 00:09:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:30
6 83 JUSTIN BUTLER M 41 MT PLEASANT SC 00:28:14 00:09:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:45
7 94 AMBER GOURLEY F 43 LEXINGTON SC 00:27:55 00:09:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:54
8 81 RACHEL AGUDELO F 12 MT PLEASANT SC 00:25:51 00:12:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:38:46
9 102 LAURENCE MUTUEL F 46 GREENSBORO NC 00:27:54 00:12:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:24
10 84 RACHAEL BUTLER F 36 MT PLEASANT SC 00:32:45 00:07:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:40
11 108 MARK SCHWARZTRAUBER M 60 MT PLEASANT SC 00:33:48 00:08:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:41:55
12 113 BRIAN ROCK M 39 SUMMERVILLE SC 00:31:37 00:10:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:42:00
13 93 JON FRANKO M 54 SUMMERVILLE SC 00:35:28 00:07:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:13
14 111 HEATHER SUMNER F 36 MT PLEASANT SC 00:31:42 00:11:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:15
15 109 HAYLEY SNYDER F 25 MT PLEASANT SC 00:35:42 00:08:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:56
16 85 JORDAN CACHIARAS M 34 LADSON SC 00:34:13 00:10:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:44:33
17 115 MOLLY MAY F 46 DANIEL ISLAND SC 00:35:53 00:09:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:45:51
18 114 GARY BOLDUC M 55 RIDGEVILLE SC 00:37:20 00:09:46 00:00:00 20:38:34 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:47:07
19 87 VICTORIA CULBERTSON F 41 MT PLEASANT SC 00:33:53 00:14:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:48:08
20 99 MIKE KRUSE M 41 MT PLEASANT SC 00:38:46 00:10:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:49:14
21 86 MARY CORBETT F 44 MT PLEASANT SC 00:41:47 00:10:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:51:58
22 98 DE'ANN JOHNSON F 53 CHAS SC 00:40:09 00:11:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:00
23 91 DIANE ERRINGTON F 56 MT PLEASANT SC 00:40:27 00:11:43 00:00:00 20:38:13 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:10
24 105 KAREN RICE F 51 SUMMERVILLE SC 00:36:37 00:17:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:53:58
25 110 MIKE STEBBINS M 49 CHAS SC 00:44:54 00:10:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:55:31
26 107 BYRON SAMONTE M 48 MT PLEASANT SC 00:48:28 00:09:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:58:13
27 116 CHRISTIE ROMINE F 45 MT PLEASANT SC 00:46:38 00:14:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:01:19
28 101 MARTINA MUELLER F 56 CHAS SC 00:49:48 00:12:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:02:29
29 82 MARTIN BLANCHARD M 62 CHAS SC 00:50:31 00:11:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:02:29
30 92 SANDRA ESTEE F 47 MT PLEASANT SC 00:52:08 00:12:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:04:25
31 104 SONJA RANDALL F 50 CHAS SC 00:59:30 00:20:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:19:39
31 entrants …

MASTERS Results

Tip: Swipe the results table to view more.
21 entrants …
MASTERS Results
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
2 117 PHILIPPE DESFRATES M 50 CHAS SC 00:27:50 00:07:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:35:35
6 83 JUSTIN BUTLER M 41 MT PLEASANT SC 00:28:14 00:09:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:45
7 94 AMBER GOURLEY F 43 LEXINGTON SC 00:27:55 00:09:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:54
9 102 LAURENCE MUTUEL F 46 GREENSBORO NC 00:27:54 00:12:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:24
11 108 MARK SCHWARZTRAUBER M 60 MT PLEASANT SC 00:33:48 00:08:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:41:55
13 93 JON FRANKO M 54 SUMMERVILLE SC 00:35:28 00:07:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:13
17 115 MOLLY MAY F 46 DANIEL ISLAND SC 00:35:53 00:09:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:45:51
18 114 GARY BOLDUC M 55 RIDGEVILLE SC 00:37:20 00:09:46 00:00:00 20:38:34 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:47:07
19 87 VICTORIA CULBERTSON F 41 MT PLEASANT SC 00:33:53 00:14:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:48:08
20 99 MIKE KRUSE M 41 MT PLEASANT SC 00:38:46 00:10:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:49:14
21 86 MARY CORBETT F 44 MT PLEASANT SC 00:41:47 00:10:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:51:58
22 98 DE'ANN JOHNSON F 53 CHAS SC 00:40:09 00:11:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:00
23 91 DIANE ERRINGTON F 56 MT PLEASANT SC 00:40:27 00:11:43 00:00:00 20:38:13 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:10
24 105 KAREN RICE F 51 SUMMERVILLE SC 00:36:37 00:17:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:53:58
25 110 MIKE STEBBINS M 49 CHAS SC 00:44:54 00:10:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:55:31
26 107 BYRON SAMONTE M 48 MT PLEASANT SC 00:48:28 00:09:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:58:13
27 116 CHRISTIE ROMINE F 45 MT PLEASANT SC 00:46:38 00:14:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:01:19
28 101 MARTINA MUELLER F 56 CHAS SC 00:49:48 00:12:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:02:29
29 82 MARTIN BLANCHARD M 62 CHAS SC 00:50:31 00:11:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:02:29
30 92 SANDRA ESTEE F 47 MT PLEASANT SC 00:52:08 00:12:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:04:25
31 104 SONJA RANDALL F 50 CHAS SC 00:59:30 00:20:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:19:39
21 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
2 117 PHILIPPE DESFRATES M 50 CHAS SC 00:27:50 00:07:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:35:35
3 100 BRYCE MAY M 11 DANIEL ISLAND SC 00:27:33 00:09:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:27
6 83 JUSTIN BUTLER M 41 MT PLEASANT SC 00:28:14 00:09:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:45
1 112 KEANNA VOSO F 27 CHAS SC 00:25:48 00:09:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:35:31
4 103 KATHRYN POOS F 23 N CHAS SC 00:27:54 00:09:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:28
5 106 CHRIS ROBERTS F 33 CHAS SC 00:27:34 00:09:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:30
MASTERS
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
1 108 MARK SCHWARZTRAUBER M 60 MT PLEASANT SC 00:33:48 00:08:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 MASTERS 00:41:55
1 94 AMBER GOURLEY F 43 LEXINGTON SC 00:27:55 00:09:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 MASTERS 00:37:54
1 - 14
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
8 81 RACHEL AGUDELO F 12 MT PLEASANT SC 00:25:51 00:12:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:38:46
15 - 18
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
19 - 24
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
25 - 29
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
15 109 HAYLEY SNYDER F 25 MT PLEASANT SC 00:35:42 00:08:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:56
30 - 34
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
16 85 JORDAN CACHIARAS M 34 LADSON SC 00:34:13 00:10:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:44:33
35 - 39
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
12 113 BRIAN ROCK M 39 SUMMERVILLE SC 00:31:37 00:10:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:42:00
10 84 RACHAEL BUTLER F 36 MT PLEASANT SC 00:32:45 00:07:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:40
14 111 HEATHER SUMNER F 36 MT PLEASANT SC 00:31:42 00:11:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:15
40 - 44
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
20 99 MIKE KRUSE M 41 MT PLEASANT SC 00:38:46 00:10:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:49:14
7 94 AMBER GOURLEY F 43 LEXINGTON SC 00:27:55 00:09:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:37:54
19 87 VICTORIA CULBERTSON F 41 MT PLEASANT SC 00:33:53 00:14:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:48:08
21 86 MARY CORBETT F 44 MT PLEASANT SC 00:41:47 00:10:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:51:58
45 - 49
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
25 110 MIKE STEBBINS M 49 CHAS SC 00:44:54 00:10:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:55:31
26 107 BYRON SAMONTE M 48 MT PLEASANT SC 00:48:28 00:09:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:58:13
9 102 LAURENCE MUTUEL F 46 GREENSBORO NC 00:27:54 00:12:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:40:24
17 115 MOLLY MAY F 46 DANIEL ISLAND SC 00:35:53 00:09:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:45:51
27 116 CHRISTIE ROMINE F 45 MT PLEASANT SC 00:46:38 00:14:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:01:19
30 92 SANDRA ESTEE F 47 MT PLEASANT SC 00:52:08 00:12:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:04:25
50 - 54
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
13 93 JON FRANKO M 54 SUMMERVILLE SC 00:35:28 00:07:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:43:13
22 98 DE'ANN JOHNSON F 53 CHAS SC 00:40:09 00:11:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:00
24 105 KAREN RICE F 51 SUMMERVILLE SC 00:36:37 00:17:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:53:58
31 104 SONJA RANDALL F 50 CHAS SC 00:59:30 00:20:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:19:39
55 - 59
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
18 114 GARY BOLDUC M 55 RIDGEVILLE SC 00:37:20 00:09:46 00:00:00 20:38:34 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:47:07
23 91 DIANE ERRINGTON F 56 MT PLEASANT SC 00:40:27 00:11:43 00:00:00 20:38:13 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:52:10
28 101 MARTINA MUELLER F 56 CHAS SC 00:49:48 00:12:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:02:29
60 - 64
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
11 108 MARK SCHWARZTRAUBER M 60 MT PLEASANT SC 00:33:48 00:08:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 00:41:55
29 82 MARTIN BLANCHARD M 62 CHAS SC 00:50:31 00:11:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 SKINNY DIP 01:02:29
65 - 69
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed
70 - 99
Div Place Bib Name Gender Age City State SWIM 1 RUN 1 SWIM 2 RUN 2 SWIM 3 RUN 3 Division Gun Elapsed

Race Info

Participants:
85
Last Updated:
4/28/2019 8:46:41 PM

Race was held at trophy lakes and consists of one mile swim, followed by one mile run. SUP was one mile.

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

SKINNY DIP - 31


Male
Total Finishers Avg Pace
12 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
19 00:00

DOUBLE DIP - 27


Male
Total Finishers Avg Pace
11 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
16 00:00

3RD TIMES A CHARM - 28


Male
Total Finishers Avg Pace
18 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
10 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction