Race Results for…
Shamrock Sprint

March 10, 2018 Results presented by Boys & Girls Club of Kawartha Lakes and timed by Enfield Timing
Last Updated:
3/10/2018 7:43:52 PM

TEAM RESULTSEnfield Timing

 

 

 

Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

10K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 123 GEOFFREY RICAHRDS 00:36:13.6 03:37 min/km 43
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 122 SHANNON MCMINN 00:48:12.5 04:49 min/km 29

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 187 ANDREW RICAHRDS 00:19:41.9 03:56 min/km 11
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 152 TRACEY GAYLOR 00:22:34.9 04:30 min/km 39

1K KIDS RUN

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 281 HUNTER KERR 00:05:02.0 05:01 min/km 10
2 277 BLAKE HINZE 00:05:35.2 05:35 min/km 6
3 284 CHASE BOOTH 00:06:22.8 06:22 min/km 4
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 310 JESSA CYR 00:05:49.9 05:49 min/km 8
2 205 CHARLEE STORMS 00:06:36.9 06:36 min/km 7
3 279 ALICE LOEB 00:07:19.0 07:19 min/km 6

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
42 entrants …
10k Results
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
123 GEOFFREY RICAHRDS 00:36:13.6 03:37 min/km 10K 1 M 1 43 O/A
102 TYLER ELLIS 00:41:06.1 04:06 min/km 10K 2 M 2 23 O/A THE YOUNG & THE BREATHLES
131 PAUL THROOP 00:41:30.5 04:09 min/km 10K 3 M 3 27 O/A
127 SAMMY TARDIF 00:44:09.4 04:24 min/km 10K 4 M 4 26 1
238 LUCAS BECKERING-VINCKERS STOFER 00:45:46.2 04:34 min/km 10K 5 M 5 24 2 THE YOUNG & THE BREATHLES
126 KELLY SANDFORD 00:45:55.1 04:35 min/km 10K 6 M 6 30 3
130 ALEX THROOP 00:47:39.8 04:45 min/km 10K 7 M 7 25 4
122 SHANNON MCMINN 00:48:12.5 04:49 min/km 10K 8 F 1 29 O/A
221 JAMES MOULDS 00:49:45.2 04:58 min/km 10K 9 M 8 49 1
222 GLEN IRELAND 00:50:01.4 05:00 min/km 10K 10 M 9 42 2
101 MATTHEW ORMSBY 00:50:39.8 05:03 min/km 10K 11 M 10 34 1 B&G'S 10K BLAST
100 BRITTNEY BLAKE 00:50:41.0 05:04 min/km 10K 12 F 2 30 O/A B&G'S 10K BLAST
208 DAVID COX 00:51:45.2 05:10 min/km 10K 13 M 11 51 1
104 MACKENZIE WILCOX 00:52:17.3 05:13 min/km 10K 14 F 3 23 O/A THE YOUNG & THE BREATHLES
242 P MIHOK 00:52:31.2 05:15 min/km 10K 15 M 12 64 1
103 WARREN ELLIS 00:53:13.0 05:19 min/km 10K 16 M 13 52 2 THE YOUNG & THE BREATHLES
247 ANGUS MCNEIL 00:53:48.3 05:22 min/km 10K 17 M 14 45 3
236 KELLY WHYTE 00:53:51.1 05:23 min/km 10K 18 F 4 50 1 THE YOUNG & THE BREATHLES
220 ETHAN MOULDS 00:54:46.0 05:28 min/km 10K 19 M 15 15 1
111 KATHRYN BURNS 00:55:44.2 05:34 min/km 10K 20 F 5 29 1
105 BRANDI ANTONIAK 00:56:55.7 05:41 min/km 10K 21 F 6 41 2
132 CHERYL VAJDA 00:58:31.8 05:51 min/km 10K 22 F 7 48 3
133 NATASHA VOSKAMP 00:58:31.6 05:51 min/km 10K 23 F 8 49 4
106 TRACY BENNETT 00:58:32.0 05:51 min/km 10K 24 F 9 42 5
129 HANNAH THACKERAY 00:59:55.5 05:59 min/km 10K 25 F 10 25 2
118 JENN JOHNSON 01:01:37.2 06:09 min/km 10K 26 F 11 39 1
119 ADAM KEMP 01:01:50.8 06:11 min/km 10K 27 M 16 39 2
219 JUDI HENDRY 01:02:07.2 06:12 min/km 10K 28 F 12 62 1
108 ANDY BRAZIER 01:02:35.7 06:15 min/km 10K 29 M 17 29 5
109 KERRY BRENNAN 01:02:50.0 06:16 min/km 10K 30 F 13 42 6
124 LAURA ROBERTSON 01:03:30.9 06:21 min/km 10K 31 F 14 32 2
207 LUCEY JONKMAN 01:03:37.1 06:21 min/km 10K 32 F 15 63 2
209 JANE MACINTOSH 01:03:38.1 06:21 min/km 10K 33 F 16 67 3
116 LISA HOGAN 00:43:49.4 04:22 min/km 10K 34 F 17 42 7
125 KATHRYN ROBERTSON 01:04:25.0 06:26 min/km 10K 35 F 18 34 3
239 MARKAYSA ALLAN-UNAR 01:04:43.5 06:28 min/km 10K 36 F 19 25 3
233 HILLARY GRIFFEN 01:04:48.1 06:28 min/km 10K 37 F 20 25 4
107 CORTNEY BLACKBURN 01:06:03.7 06:36 min/km 10K 38 F 21 32 4
115 KATHARINE CAROLINE DOWNES 01:06:25.4 06:38 min/km 10K 39 F 22 45 8
237 KYLE DEMARCHI 01:09:25.2 06:56 min/km 10K 40 M 18 23 6 THE YOUNG & THE BREATHLES
120 JOHN MCEACHEN 01:09:30.9 06:57 min/km 10K 41 M 19 64 2
128 SHANNON TELFORD 01:09:31.5 06:57 min/km 10K 42 F 23 50 9
42 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
123 GEOFFREY RICAHRDS 00:36:13.6 03:37 min/km 10K 1 M 1 43 O/A
122 SHANNON MCMINN 00:48:12.5 04:49 min/km 10K 8 F 1 29 O/A
1 - 7
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
8 - 12
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
13 - 20
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
220 ETHAN MOULDS 00:54:46.0 05:28 min/km 10K 19 M 15 15 1
21 - 30
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
127 SAMMY TARDIF 00:44:09.4 04:24 min/km 10K 4 M 4 26 1
238 LUCAS BECKERING-VINCKERS STOFER 00:45:46.2 04:34 min/km 10K 5 M 5 24 2 THE YOUNG & THE BREATHLES
126 KELLY SANDFORD 00:45:55.1 04:35 min/km 10K 6 M 6 30 3
111 KATHRYN BURNS 00:55:44.2 05:34 min/km 10K 20 F 5 29 1
129 HANNAH THACKERAY 00:59:55.5 05:59 min/km 10K 25 F 10 25 2
239 MARKAYSA ALLAN-UNAR 01:04:43.5 06:28 min/km 10K 36 F 19 25 3
31 - 40
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
101 MATTHEW ORMSBY 00:50:39.8 05:03 min/km 10K 11 M 10 34 1 B&G'S 10K BLAST
119 ADAM KEMP 01:01:50.8 06:11 min/km 10K 27 M 16 39 2
118 JENN JOHNSON 01:01:37.2 06:09 min/km 10K 26 F 11 39 1
124 LAURA ROBERTSON 01:03:30.9 06:21 min/km 10K 31 F 14 32 2
125 KATHRYN ROBERTSON 01:04:25.0 06:26 min/km 10K 35 F 18 34 3
41 - 50
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
221 JAMES MOULDS 00:49:45.2 04:58 min/km 10K 9 M 8 49 1
222 GLEN IRELAND 00:50:01.4 05:00 min/km 10K 10 M 9 42 2
247 ANGUS MCNEIL 00:53:48.3 05:22 min/km 10K 17 M 14 45 3
236 KELLY WHYTE 00:53:51.1 05:23 min/km 10K 18 F 4 50 1 THE YOUNG & THE BREATHLES
105 BRANDI ANTONIAK 00:56:55.7 05:41 min/km 10K 21 F 6 41 2
132 CHERYL VAJDA 00:58:31.8 05:51 min/km 10K 22 F 7 48 3
51 - 60
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
208 DAVID COX 00:51:45.2 05:10 min/km 10K 13 M 11 51 1
103 WARREN ELLIS 00:53:13.0 05:19 min/km 10K 16 M 13 52 2 THE YOUNG & THE BREATHLES
61 - 98
Bib Name Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
242 P MIHOK 00:52:31.2 05:15 min/km 10K 15 M 12 64 1
120 JOHN MCEACHEN 01:09:30.9 06:57 min/km 10K 41 M 19 64 2
219 JUDI HENDRY 01:02:07.2 06:12 min/km 10K 28 F 12 62 1
207 LUCEY JONKMAN 01:03:37.1 06:21 min/km 10K 32 F 15 63 2
209 JANE MACINTOSH 01:03:38.1 06:21 min/km 10K 33 F 16 67 3

Race Info

Participants:
142
Last Updated:
3/10/2018 7:43:52 PM

TEAM RESULTSEnfield Timing

 

 

 

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

10K - 42


Male
Total Finishers Avg Pace
19 05:10

Female
Total Finishers Avg Pace
23 05:57

5K - 89


Male
Total Finishers Avg Pace
25 06:00

Female
Total Finishers Avg Pace
64 07:37

1K KIDS RUN - 11


Male
Total Finishers Avg Pace
5 07:01

Female
Total Finishers Avg Pace
6 07:16
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction