Race Results for…
DMMF Run Around the Square

May 13, 2018 Results presented by DMMF Memorial Fund and timed by Enfield Timing
Last Updated:
5/24/2018 5:55:35 AM

Enfield Timing

Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

5K

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 218 LUBOS PAVLIK 00:18:20.5 00:18:19.4 03:39 min/km LONDON 35
2 326 PETER GODWIN 00:19:27.2 00:19:25.7 03:53 min/km GODERICH 41
3 301 JIM PEEVER 00:19:33.2 00:19:31.2 03:54 min/km LONDON 41
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 144 STEPHANEY HORTIAN 00:18:53.4 00:18:52.5 03:46 min/km KITCHENER 30
2 314 BRIANNE RODER 00:21:03.3 00:20:59.7 04:11 min/km ARKONA 33
3 311 CALEY DOUGAN 00:21:05.4 00:21:02.1 04:12 min/km PLYMPTON-WYOMING 17

10K

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 12 PHIL DALTON 00:35:58.9 00:35:58.0 03:35 min/km GODERICH 31
2 7 BEN BOLINGER 00:40:26.2 00:40:24.4 04:02 min/km HURON EAST 35
3 25 JEFF GORDON 00:40:40.9 00:40:26.0 04:02 min/km AUBURN 18
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 31 ANNA KELLER 00:45:43.9 00:45:39.8 04:33 min/km BAYFIELD 25
2 37 KATHY MANTEL 00:46:14.8 00:46:12.1 04:37 min/km PRINCETON 50
3 47 CARLA PAWITCH 00:48:05.7 00:47:59.6 04:47 min/km BLYTH 39

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
251 entrants …
5k Results
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
218 LUBOS PAVLIK LONDON 00:18:20.5 00:18:19.4 03:39 min/km 5K 1 M 1 35 1
144 STEPHANEY HORTIAN KITCHENER 00:18:53.4 00:18:52.5 03:46 min/km 5K 2 F 1 30 1
326 PETER GODWIN GODERICH 00:19:27.2 00:19:25.7 03:53 min/km 5K 3 M 2 41 1 SQUARE BREW RUN CLUB
301 JIM PEEVER LONDON 00:19:33.2 00:19:31.2 03:54 min/km 5K 4 M 3 41 2 HURON COUNTY TRIHARDS
126 DAMION GILLARD GODERICH 00:20:57.9 00:20:55.4 04:11 min/km 5K 5 M 4 33 2
325 LEE COATES AUBURN 00:20:59.5 00:20:58.1 04:11 min/km 5K 6 M 5 36 3 SQUARE BREW RUN CLUB
314 BRIANNE RODER ARKONA 00:21:03.3 00:20:59.7 04:11 min/km 5K 7 F 2 33 2 MY FIT ROOM STUDIO
311 CALEY DOUGAN PLYMPTON-WYOMING 00:21:05.4 00:21:02.1 04:12 min/km 5K 8 F 3 17 1 MY FIT ROOM STUDIO
290 PAUL COOK GODERICH 00:21:11.1 00:21:09.3 04:13 min/km 5K 9 M 6 46 3 HURON COUNTY TRIHARDS
231 TIM PRENTICE BLUEVALE 00:21:39.6 00:21:34.0 04:18 min/km 5K 10 M 7 39 4
207 LUCY MUIR TORONTO 00:21:40.7 00:21:38.7 04:19 min/km 5K 11 F 4 25 1
276 SHANE WEBSTER LONDON 00:22:12.8 00:22:07.8 04:25 min/km 5K 12 M 8 40 4
280 RYAN WILKIE GODERICH 00:22:18.1 00:22:18.1 04:27 min/km 5K 13 M 9 42 5
305 FENIX IONESCU GODERICH 00:22:19.5 00:22:18.3 04:27 min/km 5K 14 M 10 27 1 LAKEVIEW BOXERS
124 SHANE GIBSON KITCHENER 00:22:31.7 00:22:24.1 04:28 min/km 5K 15 M 11 27 2
232 ROBERT RADFORD BOWMANVILLE 00:22:37.9 00:22:26.5 04:29 min/km 5K 16 M 12 50 1
123 BRANDON GIBSON GODERICH 00:22:51.5 00:22:27.7 04:29 min/km 5K 17 M 13 27 3
293 PAUL DOBOS GODERICH 00:22:36.3 00:22:33.8 04:30 min/km 5K 18 M 14 47 6 HURON COUNTY TRIHARDS
197 BEN MCMURACHY GODERICH 00:22:51.3 00:22:39.9 04:31 min/km 5K 19 M 15 43 7
275 DYLAN WALTON BLYTH 00:22:51.9 00:22:42.3 04:32 min/km 5K 20 M 16 20 4
250 JOHN SMALLWOOD GODERICH 00:22:45.6 00:22:45.6 04:33 min/km 5K 21 M 17 72 1
336 MIKE CROTEAU GODERICH 00:22:53.8 00:22:49.7 04:33 min/km 5K 22 M 18 45 8 TEAM MCF
215 MARK OLSON WINGHAM 00:23:15.4 00:23:00.7 04:36 min/km 5K 23 M 19 41 9
277 ZACH WESTBROOK CLINTON 00:23:10.9 00:23:03.1 04:36 min/km 5K 24 M 20 31 5
330 CANDICE SHELTON GODERICH 00:23:15.0 00:23:12.8 04:38 min/km 5K 25 F 5 37 3 SQUARE BREW RUN CLUB
200 CHRISTOPHER MILLEY GODERICH 00:23:37.1 00:23:20.4 04:40 min/km 5K 26 M 21 29 5
182 KELLY MANTEL PRINCETON 00:23:27.0 00:23:25.1 04:41 min/km 5K 27 F 6 12 1
202 MIKE MOODY GODERICH 00:23:32.4 00:23:25.6 04:41 min/km 5K 28 M 22 32 6
297 CHANTELLE GRAHAM KIPPEN 00:23:43.1 00:23:39.5 04:43 min/km 5K 29 F 7 43 1 HURON COUNTY TRIHARDS
267 HUDSON VAN BEEK GODERICH 00:24:09.0 00:23:48.3 04:45 min/km 5K 30 M 23 13 1
134 JOSEPH HAY HENSALL 00:24:00.6 00:23:58.4 04:47 min/km 5K 31 M 24 34 7
338 NICKI DARBYSON GODERICH 00:24:17.4 00:24:12.8 04:50 min/km 5K 32 F 8 34 4 TEAM MCF
186 KEVIN MCCARTHY ZURICH 00:24:16.4 00:24:14.1 04:50 min/km 5K 33 M 25 62 1
195 MICHELE MCLEOD KINCARDINE 00:24:21.5 00:24:18.1 04:51 min/km 5K 34 F 9 53 1
345 BEN MACADAM GODERICH 00:24:31.0 00:24:26.4 04:53 min/km 5K 35 M 26 36 8 TEAM MCF
313 HEATHER RIDDOCH WYOMING 00:24:37.1 00:24:30.7 04:54 min/km 5K 36 F 10 28 2 MY FIT ROOM STUDIO
273 ROB VINCENT WINGHAM 00:24:36.9 00:24:32.4 04:54 min/km 5K 37 M 27 48 10
328 BETHANY MCRAE GODERICH 00:24:48.0 00:24:37.4 04:55 min/km 5K 38 F 11 36 5 SQUARE BREW RUN CLUB
254 GRANT SPARLING BLYTH 00:24:58.1 00:24:47.5 04:57 min/km 5K 39 M 28 25 6
163 DANIEL KRAFT PORT ELGIN 00:25:02.5 00:24:48.8 04:57 min/km 5K 40 M 29 29 7
308 SIMON SQUIRE GODERICH 00:25:08.5 00:24:57.7 04:59 min/km 5K 41 M 30 11 2 MCSQUAGLE FAMILY
341 BRIAN JEFFRAY GODERICH 00:25:05.6 00:24:59.0 04:59 min/km 5K 42 M 31 60 2 TEAM MCF
177 PAUL MAC GINTY GODERICH 00:25:17.1 00:25:02.7 05:00 min/km 5K 43 M 32 53 2
339 CLARE DAY GODERICH 00:25:30.9 00:25:24.6 05:04 min/km 5K 44 F 12 34 6 TEAM MCF
120 PAUL GAUTREAU CLINTON 00:25:31.0 00:25:28.0 05:05 min/km 5K 45 M 33 54 3
222 SHAUN PEET GODERICH 00:25:52.1 00:25:31.7 05:06 min/km 5K 46 M 34 37 9
210 DAN NAGLE INGERSOLL 00:25:33.1 00:25:32.4 05:06 min/km 5K 47 M 35 29 8
156 LAURA KAY GODERICH 00:25:43.0 00:25:33.5 05:06 min/km 5K 48 F 13 24 3
90 MANDY CONNOR WINGHAM 00:25:41.6 00:25:34.4 05:06 min/km 5K 49 F 14 38 7
155 JORDAN KADLECIK GRAND BEND 00:25:43.8 00:25:34.5 05:06 min/km 5K 50 M 36 25 9
251 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
218 LUBOS PAVLIK LONDON 00:18:20.5 00:18:19.4 03:39 min/km 5K 1 M 1 35 1
326 PETER GODWIN GODERICH 00:19:27.2 00:19:25.7 03:53 min/km 5K 3 M 2 41 1 SQUARE BREW RUN CLUB
301 JIM PEEVER LONDON 00:19:33.2 00:19:31.2 03:54 min/km 5K 4 M 3 41 2 HURON COUNTY TRIHARDS
144 STEPHANEY HORTIAN KITCHENER 00:18:53.4 00:18:52.5 03:46 min/km 5K 2 F 1 30 1
314 BRIANNE RODER ARKONA 00:21:03.3 00:20:59.7 04:11 min/km 5K 7 F 2 33 2 MY FIT ROOM STUDIO
311 CALEY DOUGAN PLYMPTON-WYOMING 00:21:05.4 00:21:02.1 04:12 min/km 5K 8 F 3 17 1 MY FIT ROOM STUDIO
1 - 14
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
267 HUDSON VAN BEEK GODERICH 00:24:09.0 00:23:48.3 04:45 min/km 5K 30 M 23 13 1
308 SIMON SQUIRE GODERICH 00:25:08.5 00:24:57.7 04:59 min/km 5K 41 M 30 11 2 MCSQUAGLE FAMILY
225 DANIEL PICKETT WIARTON 00:25:52.8 00:25:50.4 05:10 min/km 5K 53 M 38 14 3
182 KELLY MANTEL PRINCETON 00:23:27.0 00:23:25.1 04:41 min/km 5K 27 F 6 12 1
154 EMILY JONGERT KIRKTON 00:27:18.2 00:27:14.2 05:26 min/km 5K 74 F 30 12 2
91 RYANNA CONNOR WINGHAM 00:30:24.2 00:30:16.6 06:03 min/km 5K 116 F 57 12 3
15 - 19
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
87 ZACH CHAMAS GODERICH 00:38:36.4 00:38:13.2 07:38 min/km 5K 189 M 69 18 1
311 CALEY DOUGAN PLYMPTON-WYOMING 00:21:05.4 00:21:02.1 04:12 min/km 5K 8 F 3 17 1 MY FIT ROOM STUDIO
193 CARLEY MCILROY SEAFORTH 00:33:26.9 00:33:15.9 06:39 min/km 5K 152 F 88 19 2
132 CARMEN HAMILTON TEESWATER 00:36:27.3 00:35:56.8 07:11 min/km 5K 171 F 104 18 3
20 - 29
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
305 FENIX IONESCU GODERICH 00:22:19.5 00:22:18.3 04:27 min/km 5K 14 M 10 27 1 LAKEVIEW BOXERS
124 SHANE GIBSON KITCHENER 00:22:31.7 00:22:24.1 04:28 min/km 5K 15 M 11 27 2
123 BRANDON GIBSON GODERICH 00:22:51.5 00:22:27.7 04:29 min/km 5K 17 M 13 27 3
207 LUCY MUIR TORONTO 00:21:40.7 00:21:38.7 04:19 min/km 5K 11 F 4 25 1
313 HEATHER RIDDOCH WYOMING 00:24:37.1 00:24:30.7 04:54 min/km 5K 36 F 10 28 2 MY FIT ROOM STUDIO
156 LAURA KAY GODERICH 00:25:43.0 00:25:33.5 05:06 min/km 5K 48 F 13 24 3
30 - 39
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
218 LUBOS PAVLIK LONDON 00:18:20.5 00:18:19.4 03:39 min/km 5K 1 M 1 35 1
126 DAMION GILLARD GODERICH 00:20:57.9 00:20:55.4 04:11 min/km 5K 5 M 4 33 2
325 LEE COATES AUBURN 00:20:59.5 00:20:58.1 04:11 min/km 5K 6 M 5 36 3 SQUARE BREW RUN CLUB
144 STEPHANEY HORTIAN KITCHENER 00:18:53.4 00:18:52.5 03:46 min/km 5K 2 F 1 30 1
314 BRIANNE RODER ARKONA 00:21:03.3 00:20:59.7 04:11 min/km 5K 7 F 2 33 2 MY FIT ROOM STUDIO
330 CANDICE SHELTON GODERICH 00:23:15.0 00:23:12.8 04:38 min/km 5K 25 F 5 37 3 SQUARE BREW RUN CLUB
40 - 49
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
326 PETER GODWIN GODERICH 00:19:27.2 00:19:25.7 03:53 min/km 5K 3 M 2 41 1 SQUARE BREW RUN CLUB
301 JIM PEEVER LONDON 00:19:33.2 00:19:31.2 03:54 min/km 5K 4 M 3 41 2 HURON COUNTY TRIHARDS
290 PAUL COOK GODERICH 00:21:11.1 00:21:09.3 04:13 min/km 5K 9 M 6 46 3 HURON COUNTY TRIHARDS
297 CHANTELLE GRAHAM KIPPEN 00:23:43.1 00:23:39.5 04:43 min/km 5K 29 F 7 43 1 HURON COUNTY TRIHARDS
337 JAYNE DAER GODERICH 00:26:01.0 00:25:56.7 05:11 min/km 5K 54 F 16 45 2 TEAM MCF
96 TAMARA DOBOS GODERICH 00:26:16.1 00:26:13.9 05:14 min/km 5K 59 F 20 46 3
50 - 59
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
232 ROBERT RADFORD BOWMANVILLE 00:22:37.9 00:22:26.5 04:29 min/km 5K 16 M 12 50 1
177 PAUL MAC GINTY GODERICH 00:25:17.1 00:25:02.7 05:00 min/km 5K 43 M 32 53 2
120 PAUL GAUTREAU CLINTON 00:25:31.0 00:25:28.0 05:05 min/km 5K 45 M 33 54 3
195 MICHELE MCLEOD KINCARDINE 00:24:21.5 00:24:18.1 04:51 min/km 5K 34 F 9 53 1
342 BEV JEFFRAY GODERICH 00:26:10.3 00:26:06.2 05:13 min/km 5K 58 F 19 55 2 TEAM MCF
119 SUE GAUTREAU CLINTON 00:28:37.9 00:28:33.7 05:42 min/km 5K 98 F 43 53 3
60 - 69
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
186 KEVIN MCCARTHY ZURICH 00:24:16.4 00:24:14.1 04:50 min/km 5K 33 M 25 62 1
341 BRIAN JEFFRAY GODERICH 00:25:05.6 00:24:59.0 04:59 min/km 5K 42 M 31 60 2 TEAM MCF
169 DAVID LEIGH KINCARDINE 00:27:11.6 00:27:06.8 05:25 min/km 5K 72 M 43 62 3
151 LINDA JONES LONDON 00:26:50.5 00:26:45.7 05:21 min/km 5K 65 F 23 69 1
271 DYMPHIE VEENS SEAFORTH 00:33:27.1 00:33:15.4 06:39 min/km 5K 151 F 87 60 2
112 KIM FERRIS GODERICH 00:34:57.1 00:34:35.1 06:55 min/km 5K 165 F 98 62 3
70 - 98
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place Team Name
250 JOHN SMALLWOOD GODERICH 00:22:45.6 00:22:45.6 04:33 min/km 5K 21 M 17 72 1
272 BERT VERHAGEN LAMBTON SHORES 00:30:28.1 00:30:11.2 06:02 min/km 5K 114 M 59 75 2
82 HAROLD BURGIN ST. MARYS 00:32:22.2 00:32:03.6 06:24 min/km 5K 140 M 63 79 3
140 JO ANNE HOMAN GODERICH 00:30:01.3 00:30:01.3 06:00 min/km 5K 112 F 55 71 1
256 SHIRLEY STANWAY GODERICH 01:18:48.1 01:18:21.1 15:40 min/km 5K 251 F 171 85 2

Race Info

Participants:
303
Last Updated:
5/24/2018 5:55:35 AM

Enfield Timing

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

5K - 251


Male
Total Finishers Avg Pace
80 05:51

Female
Total Finishers Avg Pace
171 07:06

10K - 52


Male
Total Finishers Avg Pace
30 04:49

Female
Total Finishers Avg Pace
22 05:41
This event was timed using RM Timing Systems
Take control of your event

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction