Race Results for…
XTERRA ST LOUIS 2019

August 11, 2019 Results presented by MSE Racing and timed by MSE Racing
Participants:
46
Last Updated:
8/11/2019 4:40:33 PM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

COMPETITIVE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 404 JUSTIN BOWEN 01:59:30 CHESTERFIELD 47
2 450 KARL STOVER 02:01:12 SAINT LOUIS 47
3 401 DANE BALDINI 02:05:20 BENTONVILLE 33
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 402 AMANDA BAYER 02:23:58 MADISON 30
2 414 JULIA GRUNLOH 02:45:33 SAINT LOUIS 32
3 444 BETH SANBORN 02:45:45 CHESTERFIELD 46

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
65 entrants …
COMPETITIVE Results
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
404 JUSTIN BOWEN 09:00:16 00:17:34 00:01:06 00:59:57 00:00:20 00:40:32 01:59:30 47 COMPETITIVE M CHESTERFIELD 1 1 O/A
450 KARL STOVER 09:00:16 00:13:27 00:00:57 01:04:09 00:00:11 00:42:27 02:01:12 47 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 2 2 O/A
401 DANE BALDINI 09:00:16 00:15:06 00:00:37 01:13:09 00:00:14 00:36:13 02:05:20 33 COMPETITIVE M BENTONVILLE 3 3 O/A
438 DAVE OTTO 09:00:16 00:17:36 00:01:11 01:13:56 00:00:22 00:37:40 02:10:48 47 COMPETITIVE M SAINT CHARLES 4 4 1
459 ERIC SULLIVAN 09:00:16 00:21:05 00:03:11 01:11:10 00:00:21 00:39:01 02:14:52 38 COMPETITIVE M 5 5 1
420 KARL KING 09:00:16 00:19:41 00:02:01 01:18:10 00:00:30 00:40:20 02:20:44 45 COMPETITIVE M SAINT CHARLES 6 6 2
418 BRAD HOUSEMAN 09:00:16 00:19:41 00:01:35 01:16:00 00:00:26 00:44:53 02:22:36 40 COMPETITIVE M BALLWIN 7 7 1
402 AMANDA BAYER 09:00:16 00:14:50 00:01:26 01:23:58 00:00:12 00:43:30 02:23:58 30 COMPETITIVE F MADISON 1 8 O/A
460 GABE RUNYON 09:00:16 00:17:46 00:01:33 01:21:14 00:00:57 00:45:34 02:27:06 38 COMPETITIVE M 8 9 2
423 LARRY KLUTENKAMPER 09:00:16 00:21:22 00:01:46 01:22:08 00:01:05 00:42:51 02:29:14 59 COMPETITIVE M LAKE SAINT LOUIS 9 10 1
419 MITCHELL JOHNSON 09:00:16 00:26:03 00:02:42 01:20:13 00:00:48 00:41:48 02:31:37 36 COMPETITIVE M CAPE GIRARDEAU 10 11 3
457 PRESTON WILLIAMS 09:00:16 00:14:24 00:01:10 01:46:29 00:00:51 00:39:27 02:42:23 34 COMPETITIVE M BONNER SPRINGS 11 12 1
449 LOUIS STEPHENSON 09:00:16 00:23:06 00:02:29 01:29:55 00:00:54 00:46:36 02:43:02 59 COMPETITIVE M CHESTERFIELD 12 13 2
421 HERO KING 09:00:16 00:22:51 00:02:52 01:29:40 00:01:05 00:47:57 02:44:28 32 COMPETITIVE M O FALLON 13 14 2
414 JULIA GRUNLOH 09:00:16 00:19:50 00:01:53 01:38:17 00:00:22 00:45:08 02:45:33 32 COMPETITIVE F SAINT LOUIS 2 15 O/A
444 BETH SANBORN 09:00:16 00:17:14 00:01:50 01:35:12 00:01:17 00:50:10 02:45:45 46 COMPETITIVE F CHESTERFIELD 3 16 O/A
409 KATE DEWEY 09:00:16 00:25:12 00:02:12 01:27:56 00:01:03 00:50:06 02:46:32 51 COMPETITIVE F CHESTERFIELD 4 17 1
464 DANIEL ENGELHARD 09:00:16 00:19:56 00:03:14 01:32:19 00:01:49 00:50:23 02:47:44 53 COMPETITIVE M 14 18 1
416 CHRISTINA HALIORIS 09:00:16 00:19:06 00:01:56 01:33:41 00:00:38 00:53:15 02:48:38 51 COMPETITIVE F CRESTWOOD 5 19 2
415 CHRIS HALIORIS 09:00:16 00:18:17 00:01:40 01:29:28 00:00:43 00:59:08 02:49:18 51 COMPETITIVE M CRESTWOOD 15 20 2
417 LARA HOUSEMAN 09:00:16 00:15:40 00:01:56 01:32:28 00:00:38 00:59:32 02:50:16 38 COMPETITIVE F BALLWIN 6 21 1
448 CARLOS SINTES 09:00:16 00:26:22 00:01:57 01:29:48 00:00:53 00:52:33 02:51:35 61 COMPETITIVE M NAPERVILLE 16 22 1
422 NATHAN KING 09:00:16 00:18:01 00:03:06 01:39:15 00:01:02 00:50:20 02:51:45 36 COMPETITIVE M WALNUT SHADE 17 23 4
442 DAVID PRIMM 09:00:16 00:21:31 00:01:53 01:30:03 00:01:15 00:57:06 02:51:49 48 COMPETITIVE M AVON 18 24 3
413 ANDRE GIES 09:00:16 00:23:37 00:02:33 01:37:18 00:01:14 00:49:15 02:53:58 52 COMPETITIVE M FAYETTEVILLE 19 25 3
411 AUSTIN FRAZIER 09:00:16 00:14:35 00:03:22 01:45:17 00:00:36 00:51:18 02:55:10 16 COMPETITIVE M O FALLON 20 26 1
452 DOUG USHER 09:00:16 00:23:16 00:02:15 01:33:28 00:01:13 01:01:36 03:01:48 64 COMPETITIVE M UPTON 21 27 2
439 TREVOR PEIMANN 09:00:16 00:26:01 00:03:00 01:52:56 00:00:34 00:42:12 03:04:45 17 COMPETITIVE M LAKE SAINT LOUIS 22 28 2
463 TONY BLACKWOOD 09:00:16 00:17:51 00:02:45 01:34:34 00:01:08 01:11:10 03:07:31 26 COMPETITIVE M 23 29 1
400 SEAN AXTETTER 09:00:16 00:19:24 00:02:16 01:35:38 00:01:07 01:11:42 03:10:09 37 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 24 30 5
408 MIKE CONGER 09:00:16 00:21:23 00:03:20 01:48:23 00:03:36 01:02:27 03:19:11 53 COMPETITIVE M HORN LAKE 25 31 4
424 BRAD KOVACH 09:00:16 00:21:39 00:03:34 01:44:25 00:01:41 01:12:18 03:23:40 47 COMPETITIVE M BALLWIN 26 32 4
412 CYNTHIA GERLOCK 09:00:16 00:22:55 00:02:36 01:49:11 00:01:21 01:09:28 03:25:33 51 COMPETITIVE F CARTERVILLE 7 33 3
432 MIKE MCCLUSKEY 09:00:16 00:22:58 00:03:07 01:46:11 00:02:10 01:11:30 03:25:59 70 COMPETITIVE M BROOKFIELD 27 34 1
440 BRITTANIA PHILLIPS 09:00:16 00:20:42 00:03:13 01:59:00 00:02:24 01:03:36 03:28:58 39 COMPETITIVE F WENTZVILLE 8 35 2
430 CHAT MARLER 09:00:16 00:23:47 00:02:26 01:52:02 00:01:46 01:13:18 03:33:20 47 COMPETITIVE M CADET 28 36 5
434 KENT MECKFESSEL 09:00:16 00:16:16 00:01:27 02:05:23 00:01:51 01:12:19 03:37:17 46 COMPETITIVE M MURPHYSBORO 29 37 6
451 ANTHONY TALBOT 09:00:16 00:25:30 00:02:10 02:01:58 00:02:18 01:07:07 03:39:06 34 COMPETITIVE M AURORA 30 38 3
429 CODY LOVELESS 09:00:16 00:20:27 00:03:12 01:54:50 00:02:52 01:21:12 03:42:35 39 COMPETITIVE M FORISTELL 31 39 6
447 EMILY SCOTT 09:00:16 00:15:54 00:01:50 02:08:58 00:02:06 01:18:08 03:46:59 38 COMPETITIVE F SAINT LOUIS 9 40 3
462 RACHEL RHODES 09:00:16 00:23:13 00:01:45 02:12:38 00:01:39 01:07:42 03:46:59 40 COMPETITIVE F 10 41 1
431 MOLLY MAXWELL 09:00:16 00:32:52 00:03:10 02:11:21 00:03:07 01:00:35 03:51:06 35 COMPETITIVE F CARBONDALE 11 42 4
426 ROLANDO LARICE 09:00:16 00:21:58 00:03:08 02:08:35 00:02:30 01:17:20 03:53:34 62 COMPETITIVE M CHESTERFIELD 32 43 3
453 LINDA USHER 09:00:16 00:34:48 00:02:49 02:15:33 00:01:42 01:20:53 04:15:48 70 COMPETITIVE F UPTON 12 44 1
406 CHARLES CLER 09:00:16 00:24:32 00:03:19 02:51:46 00:04:48 01:14:28 04:38:55 58 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 34 45 3
405 LIAM CLER 09:00:16 00:21:24 00:02:56 02:55:16 00:04:49 01:14:27 04:38:55 22 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 33 46 1
403 BRUCE BERGLUND 09:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 DNS 35 COMPETITIVE M SCOTT AIR FORCE BASE DNS 0 0 0
407 DANIEL COLLINS 09:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 DNS 31 COMPETITIVE M SPRINGFIELD DNS 0 0 0
410 DAN ELLERKAMP 09:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 DNS 37 COMPETITIVE M MADISON DNS 0 0 0
425 ANDREW LALEY 09:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 DNS 31 COMPETITIVE M BATON ROUGE DNS 0 0 0
65 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
404 JUSTIN BOWEN 09:00:16 00:17:34 00:01:06 00:59:57 00:00:20 00:40:32 01:59:30 47 COMPETITIVE M CHESTERFIELD 1 1 O/A
450 KARL STOVER 09:00:16 00:13:27 00:00:57 01:04:09 00:00:11 00:42:27 02:01:12 47 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 2 2 O/A
401 DANE BALDINI 09:00:16 00:15:06 00:00:37 01:13:09 00:00:14 00:36:13 02:05:20 33 COMPETITIVE M BENTONVILLE 3 3 O/A
402 AMANDA BAYER 09:00:16 00:14:50 00:01:26 01:23:58 00:00:12 00:43:30 02:23:58 30 COMPETITIVE F MADISON 1 8 O/A
414 JULIA GRUNLOH 09:00:16 00:19:50 00:01:53 01:38:17 00:00:22 00:45:08 02:45:33 32 COMPETITIVE F SAINT LOUIS 2 15 O/A
444 BETH SANBORN 09:00:16 00:17:14 00:01:50 01:35:12 00:01:17 00:50:10 02:45:45 46 COMPETITIVE F CHESTERFIELD 3 16 O/A
1 - 19
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
411 AUSTIN FRAZIER 09:00:16 00:14:35 00:03:22 01:45:17 00:00:36 00:51:18 02:55:10 16 COMPETITIVE M O FALLON 20 26 1
439 TREVOR PEIMANN 09:00:16 00:26:01 00:03:00 01:52:56 00:00:34 00:42:12 03:04:45 17 COMPETITIVE M LAKE SAINT LOUIS 22 28 2
20 - 24
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
405 LIAM CLER 09:00:16 00:21:24 00:02:56 02:55:16 00:04:49 01:14:27 04:38:55 22 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 33 46 1
25 - 29
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
463 TONY BLACKWOOD 09:00:16 00:17:51 00:02:45 01:34:34 00:01:08 01:11:10 03:07:31 26 COMPETITIVE M 23 29 1
30 - 34
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
457 PRESTON WILLIAMS 09:00:16 00:14:24 00:01:10 01:46:29 00:00:51 00:39:27 02:42:23 34 COMPETITIVE M BONNER SPRINGS 11 12 1
421 HERO KING 09:00:16 00:22:51 00:02:52 01:29:40 00:01:05 00:47:57 02:44:28 32 COMPETITIVE M O FALLON 13 14 2
451 ANTHONY TALBOT 09:00:16 00:25:30 00:02:10 02:01:58 00:02:18 01:07:07 03:39:06 34 COMPETITIVE M AURORA 30 38 3
35 - 39
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
459 ERIC SULLIVAN 09:00:16 00:21:05 00:03:11 01:11:10 00:00:21 00:39:01 02:14:52 38 COMPETITIVE M 5 5 1
460 GABE RUNYON 09:00:16 00:17:46 00:01:33 01:21:14 00:00:57 00:45:34 02:27:06 38 COMPETITIVE M 8 9 2
419 MITCHELL JOHNSON 09:00:16 00:26:03 00:02:42 01:20:13 00:00:48 00:41:48 02:31:37 36 COMPETITIVE M CAPE GIRARDEAU 10 11 3
422 NATHAN KING 09:00:16 00:18:01 00:03:06 01:39:15 00:01:02 00:50:20 02:51:45 36 COMPETITIVE M WALNUT SHADE 17 23 4
400 SEAN AXTETTER 09:00:16 00:19:24 00:02:16 01:35:38 00:01:07 01:11:42 03:10:09 37 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 24 30 5
417 LARA HOUSEMAN 09:00:16 00:15:40 00:01:56 01:32:28 00:00:38 00:59:32 02:50:16 38 COMPETITIVE F BALLWIN 6 21 1
440 BRITTANIA PHILLIPS 09:00:16 00:20:42 00:03:13 01:59:00 00:02:24 01:03:36 03:28:58 39 COMPETITIVE F WENTZVILLE 8 35 2
447 EMILY SCOTT 09:00:16 00:15:54 00:01:50 02:08:58 00:02:06 01:18:08 03:46:59 38 COMPETITIVE F SAINT LOUIS 9 40 3
431 MOLLY MAXWELL 09:00:16 00:32:52 00:03:10 02:11:21 00:03:07 01:00:35 03:51:06 35 COMPETITIVE F CARBONDALE 11 42 4
40 - 44
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
418 BRAD HOUSEMAN 09:00:16 00:19:41 00:01:35 01:16:00 00:00:26 00:44:53 02:22:36 40 COMPETITIVE M BALLWIN 7 7 1
462 RACHEL RHODES 09:00:16 00:23:13 00:01:45 02:12:38 00:01:39 01:07:42 03:46:59 40 COMPETITIVE F 10 41 1
45 - 49
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
438 DAVE OTTO 09:00:16 00:17:36 00:01:11 01:13:56 00:00:22 00:37:40 02:10:48 47 COMPETITIVE M SAINT CHARLES 4 4 1
420 KARL KING 09:00:16 00:19:41 00:02:01 01:18:10 00:00:30 00:40:20 02:20:44 45 COMPETITIVE M SAINT CHARLES 6 6 2
442 DAVID PRIMM 09:00:16 00:21:31 00:01:53 01:30:03 00:01:15 00:57:06 02:51:49 48 COMPETITIVE M AVON 18 24 3
424 BRAD KOVACH 09:00:16 00:21:39 00:03:34 01:44:25 00:01:41 01:12:18 03:23:40 47 COMPETITIVE M BALLWIN 26 32 4
430 CHAT MARLER 09:00:16 00:23:47 00:02:26 01:52:02 00:01:46 01:13:18 03:33:20 47 COMPETITIVE M CADET 28 36 5
50 - 54
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
464 DANIEL ENGELHARD 09:00:16 00:19:56 00:03:14 01:32:19 00:01:49 00:50:23 02:47:44 53 COMPETITIVE M 14 18 1
415 CHRIS HALIORIS 09:00:16 00:18:17 00:01:40 01:29:28 00:00:43 00:59:08 02:49:18 51 COMPETITIVE M CRESTWOOD 15 20 2
413 ANDRE GIES 09:00:16 00:23:37 00:02:33 01:37:18 00:01:14 00:49:15 02:53:58 52 COMPETITIVE M FAYETTEVILLE 19 25 3
408 MIKE CONGER 09:00:16 00:21:23 00:03:20 01:48:23 00:03:36 01:02:27 03:19:11 53 COMPETITIVE M HORN LAKE 25 31 4
409 KATE DEWEY 09:00:16 00:25:12 00:02:12 01:27:56 00:01:03 00:50:06 02:46:32 51 COMPETITIVE F CHESTERFIELD 4 17 1
416 CHRISTINA HALIORIS 09:00:16 00:19:06 00:01:56 01:33:41 00:00:38 00:53:15 02:48:38 51 COMPETITIVE F CRESTWOOD 5 19 2
412 CYNTHIA GERLOCK 09:00:16 00:22:55 00:02:36 01:49:11 00:01:21 01:09:28 03:25:33 51 COMPETITIVE F CARTERVILLE 7 33 3
55 - 59
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
423 LARRY KLUTENKAMPER 09:00:16 00:21:22 00:01:46 01:22:08 00:01:05 00:42:51 02:29:14 59 COMPETITIVE M LAKE SAINT LOUIS 9 10 1
449 LOUIS STEPHENSON 09:00:16 00:23:06 00:02:29 01:29:55 00:00:54 00:46:36 02:43:02 59 COMPETITIVE M CHESTERFIELD 12 13 2
406 CHARLES CLER 09:00:16 00:24:32 00:03:19 02:51:46 00:04:48 01:14:28 04:38:55 58 COMPETITIVE M SAINT LOUIS 34 45 3
60 - 64
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
448 CARLOS SINTES 09:00:16 00:26:22 00:01:57 01:29:48 00:00:53 00:52:33 02:51:35 61 COMPETITIVE M NAPERVILLE 16 22 1
452 DOUG USHER 09:00:16 00:23:16 00:02:15 01:33:28 00:01:13 01:01:36 03:01:48 64 COMPETITIVE M UPTON 21 27 2
426 ROLANDO LARICE 09:00:16 00:21:58 00:03:08 02:08:35 00:02:30 01:17:20 03:53:34 62 COMPETITIVE M CHESTERFIELD 32 43 3
65 - 69
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
70 - 110
Bib Name Gun Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name DNF/DQ Gender Place Div Place Age Place
432 MIKE MCCLUSKEY 09:00:16 00:22:58 00:03:07 01:46:11 00:02:10 01:11:30 03:25:59 70 COMPETITIVE M BROOKFIELD 27 34 1
453 LINDA USHER 09:00:16 00:34:48 00:02:49 02:15:33 00:01:42 01:20:53 04:15:48 70 COMPETITIVE F UPTON 12 44 1

Race Info

Participants:
46
Last Updated:
8/11/2019 4:40:33 PM

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

COMPETITIVE - 46


Male
Total Finishers Avg Pace
34 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
12 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction