Race Results for…
2018 Reindeer Run 5K

December 08, 2018 Results presented by MUSC Children’s Hospital Fund and timed by SVE Timing East
Participants:
3325
Last Updated:
12/8/2018 11:10:01 AM

USATF # SC13098DW....

Age Group awards are calculated by Gun Time!

Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 388 JAMES QUATTLEBAUM 00:14:31 04:40 min/mile GREENVILLE 23
2 1 MICHAEL BANKS 00:14:32 04:41 min/mile CHAS 32
3 2784 FRANK DEVAR 00:14:50 04:47 min/mile GREENVILLE 30
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 2 KATHRYN LAZARCHICK 00:16:37 05:21 min/mile CHAS 24
2 2978 SHANNON BAIN 00:18:15 05:53 min/mile GOOSE CREEK 34
3 3017 SHAWANNA WHITE 00:18:21 05:55 min/mile COLUMBIA 38

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
3322 entrants …
5K Results
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
1 388 JAMES QUATTLEBAUM M 23 GREENVILLE SC O/A 00:14:31 04:40 min/mile
2 1 MICHAEL BANKS M 32 CHAS SC O/A 00:14:32 04:41 min/mile
3 2784 FRANK DEVAR M 30 GREENVILLE SC O/A 00:14:50 04:47 min/mile
4 3275 JURDAN MOSSBURG M 23 CHESNEE SC 1 00:16:03 05:10 min/mile
5 3179 SETH TUCKER M 32 BLUFFTON SC 1 00:16:18 05:15 min/mile
6 2947 VICTOR SHELLHAMMER M 18 SUMMERVILLE SC 1 00:16:30 05:19 min/mile
7 2 KATHRYN LAZARCHICK F 24 CHAS SC O/A 00:16:37 05:21 min/mile
8 1389 CHRISTOPHER HERNANDEZ M 42 DANIEL ISLAND SC O/A 00:16:55 05:27 min/mile
9 2819 CHANDLER GOLDMAN M 26 LINCOLNTON GA 1 00:16:47 05:24 min/mile
10 2142 SHELTON REYNOLDS M 20 WALTERBORO SC 2 00:17:04 05:30 min/mile
11 2575 NOAH WARD M 15 DANIEL ISLAND SC 2 00:17:18 05:34 min/mile
12 3057 DAREN HINDS-LAGASCA M 16 SUMMERVILLE SC 3 00:17:29 05:38 min/mile
13 2686 NOAH WOODBURY M 16 SUMMERVILLE SC 4 00:17:33 05:39 min/mile
14 1012 MATTHEW DIETERICH M 31 CHAS SC 2 00:17:43 05:42 min/mile
15 2037 JEFFREY PECORA M 31 MT PLEASANT SC 3 00:17:56 05:47 min/mile
16 2978 SHANNON BAIN F 34 GOOSE CREEK SC O/A 00:18:15 05:53 min/mile
17 3017 SHAWANNA WHITE F 38 COLUMBIA SC O/A 00:18:21 05:55 min/mile
18 1513 DAVID JOHANNESMEYER M 32 DANIEL ISLAND SC 4 00:18:25 05:56 min/mile
19 1748 MICHAEL MARTIN M 18 CHAS SC 5 00:18:39 06:00 min/mile
20 3026 KATE DODDS F 25 GREENVILLE SC 1 00:18:45 06:02 min/mile
21 3074 RACHEL BOWLING F 30 RIDGELAND SC 1 00:18:55 06:06 min/mile
22 1047 ALEX DUNCAN M 14 MT PLEASANT SC 1 00:19:00 06:07 min/mile
23 594 RYAN BARRETT M 31 CHAS SC 5 00:19:03 06:08 min/mile
24 84 CHRISTOPHER WADE M 32 SAVANNAH GA 6 00:19:01 06:08 min/mile
25 3317 COURTNEY NICOLETTI F 32 BOULDER CO 2 00:19:24 06:15 min/mile
26 2778 ANNA WAYNE F 27 MT PLEASANT SC 2 00:19:26 06:16 min/mile
27 2623 ALEX WHITTINGTON M 38 SUMTER SC 1 00:19:31 06:17 min/mile
28 2002 TREY OVERTON M 17 SUMMERVILLE SC 6 00:19:38 06:20 min/mile
29 1903 CAROLINE MOTLEY F 21 MC LEAN VA 1 00:19:49 06:23 min/mile
30 1243 TONY GLASER M 64 SUMMERVILLE SC O/A 00:19:51 06:24 min/mile
31 819 MICHAEL CHIN M 30 DANIEL ISLAND SC 7 00:19:44 06:21 min/mile
32 2973 BRIAN JOLLY M 40 N CHAS SC 1 00:19:55 06:25 min/mile
33 2044 TERRY PERMAR M 64 PERKASIE PA 1 00:19:56 06:25 min/mile
34 2335 JORDAN SMITLEY M 30 CHAS SC 8 00:19:56 06:25 min/mile
35 2122 CALDER REARDON M 32 CHAS SC 9 00:19:54 06:25 min/mile
36 1792 JASON MCCORMACK M 30 DANIEL ISLAND SC 10 00:20:08 06:29 min/mile
37 1861 GAVIN MILLIGAN M 15 JOHNS ISLAND SC 7 00:20:05 06:28 min/mile
38 1679 MICHAEL LONG M 49 MT PLEASANT SC 1 00:20:11 06:30 min/mile
39 1778 GEORGE MAYER M 15 GOOSE CREEK SC 8 00:20:30 06:36 min/mile
40 956 MELISSA CUNNINGHAM F 38 SUMMERVILLE SC 1 00:20:23 06:34 min/mile
41 1279 BROOKE GRICE F 23 CHAS SC 2 00:20:30 06:36 min/mile
42 789 AMELIA CARSON F 15 CHAS SC 1 00:20:40 06:40 min/mile
43 3297 ASHLEY HRUBALA F 22 COLUMBIA SC 3 00:20:40 06:40 min/mile
44 3258 SCOTT ALDERSON M 52 MT PLEASANT SC 1 00:20:46 06:41 min/mile
45 2294 AFRICO SMALLS M 46 LADSON SC 2 00:20:45 06:41 min/mile
46 2847 DEREK BELL M 33 CHAS SC 11 00:20:42 06:40 min/mile
47 1345 COLBY HANSON M 31 LEXINGTON SC 12 00:20:46 06:41 min/mile
48 616 PATRICK BEEBE M 14 CHAS SC 2 00:20:43 06:40 min/mile
49 279 MARK SIEGEL M 29 MT PLEASANT SC 2 00:20:35 06:38 min/mile
50 519 GRAYSON ALTMAN F 16 WALTERBORO SC 2 00:20:56 06:45 min/mile
3322 entrants …

Masters Results

Tip: Swipe the results table to view more.
1288 entrants …
Masters Results
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
8 1389 CHRISTOPHER HERNANDEZ M 42 DANIEL ISLAND SC O/A 00:16:55 05:27 min/mile
32 2973 BRIAN JOLLY M 40 N CHAS SC 1 00:19:55 06:25 min/mile
33 2044 TERRY PERMAR M 64 PERKASIE PA 1 00:19:56 06:25 min/mile
38 1679 MICHAEL LONG M 49 MT PLEASANT SC 1 00:20:11 06:30 min/mile
44 3258 SCOTT ALDERSON M 52 MT PLEASANT SC 1 00:20:46 06:41 min/mile
45 2294 AFRICO SMALLS M 46 LADSON SC 2 00:20:45 06:41 min/mile
64 3181 CHRISTOPHER PILOTTI M 56 JOHNS ISLAND SC 1 00:21:20 06:52 min/mile
70 1222 MICHAEL GENTILE M 59 CHAS SC 2 00:21:29 06:55 min/mile
74 2564 PAULA WALMET F 49 MT PLEASANT SC O/A 00:21:39 06:59 min/mile
76 1308 CHRIS GWOZDO M 47 SUMMERVILLE SC 3 00:21:29 06:55 min/mile
80 2785 AUSTIN THORNTON M 44 CHAS SC 2 00:21:39 06:59 min/mile
86 223 RANDY WILLIAMS M 42 MT PLEASANT SC 3 00:21:31 06:56 min/mile
87 3034 EDWARD HOLT M 49 MT PLEASANT SC 4 00:21:56 07:04 min/mile
89 2173 DAN RODELL M 50 MT PLEASANT SC 2 00:21:52 07:03 min/mile
93 2636 MICHELE WILKINS F 47 MT PLEASANT SC 1 00:21:55 07:04 min/mile
102 514 CHRISTIAN ALBERT M 50 CHAS SC 3 00:22:22 07:12 min/mile
104 1932 STEPHANIE NEAL F 45 RALEIGH NC 2 00:22:22 07:12 min/mile
111 2065 KEITH PLAYER M 51 FLORENCE SC 4 00:21:37 06:58 min/mile
114 839 JEFFREY CLARK M 47 MT PLEASANT SC 5 00:22:35 07:17 min/mile
115 224 SHANNON WILLIAMS F 41 MT PLEASANT SC 1 00:22:13 07:10 min/mile
121 2895 KELLY HAZEL F 56 SUMMERVILLE SC 1 00:22:37 07:17 min/mile
124 1067 JOHN EDENFIELD M 64 CHAS SC 2 00:22:46 07:20 min/mile
128 2361 MIKE STAFFORD M 51 LADSON SC 5 00:22:43 07:19 min/mile
129 2803 FRANK DYLLA M 52 EVERETT WA 6 00:22:33 07:16 min/mile
130 2896 PETER HAZEL M 53 SUMMERVILLE SC 7 00:22:41 07:19 min/mile
132 220 RYAN WERKING M 41 CHAS SC 4 00:22:26 07:14 min/mile
133 791 GINNY CARSON F 42 CHAS SC 2 00:22:48 07:21 min/mile
136 2238 BAYNE SELBY M 66 SULLIVANS ISLAND SC 1 00:22:51 07:22 min/mile
151 476 CHRISTOPHER SALLEE M 42 MT PLEASANT SC 5 00:22:21 07:12 min/mile
155 2848 MEL MYERS M 42 DUNCAN SC 6 00:23:32 07:35 min/mile
162 1603 MARK KREKELER M 61 FORT MILL SC 3 00:23:29 07:34 min/mile
170 417 BENJAMIN SIMPSON M 43 CHAS SC 7 00:23:35 07:36 min/mile
171 1300 TARA GUERARD F 50 CHAS SC 1 00:23:38 07:37 min/mile
172 2666 KELLY WIMER F 41 SUMMERVILLE SC 3 00:23:14 07:29 min/mile
173 2092 THOMAS QUINTEL M 53 CHAS SC 8 00:23:45 07:39 min/mile
175 3189 SHARON GROAT F 44 CHAS SC 4 00:23:38 07:37 min/mile
177 2440 JUSTIN THOMAS M 44 CHAS SC 8 00:23:22 07:32 min/mile
178 790 EDMUND CARSON M 44 CHAS SC 9 00:23:51 07:41 min/mile
182 1913 WILLAIM MURRAY M 41 CHAS SC 10 00:23:46 07:40 min/mile
186 1118 CATHERINE FARRELL F 54 JOHNS ISLAND SC 2 00:23:44 07:39 min/mile
187 2191 RUSS ROTE M 54 SUMMERVILLE SC 9 00:24:12 07:48 min/mile
188 2709 THOMAS YEARGIN M 58 EDISTO ISLAND SC 3 00:24:15 07:49 min/mile
192 2985 MARK HURD M 50 GOOSE CREEK SC 10 00:24:08 07:47 min/mile
193 762 ALESSANDRO CAMBIATI M 42 N CHAS SC 11 00:23:53 07:42 min/mile
196 1800 JAY MCDONALD M 56 MT PLEASANT SC 4 00:24:16 07:49 min/mile
201 1980 DAN O'DONNELL M 60 MT PLEASANT SC 4 00:24:36 07:56 min/mile
206 2944 WAYNE DEER M 54 NORTH POLE AK 11 00:24:42 07:58 min/mile
213 2790 PATRICK WELCH M 70 CHAS SC 1 00:24:53 08:01 min/mile
217 2249 JAY SHARP M 45 ISLE OF PALMS SC 6 00:25:01 08:04 min/mile
218 2971 SETH CANTLEY M 40 N CHAS SC 12 00:25:02 08:04 min/mile
1288 entrants …

Grand Masters Results

Tip: Swipe the results table to view more.
641 entrants …
Grand Masters Results
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
30 1243 TONY GLASER M 64 SUMMERVILLE SC O/A 00:19:51 06:24 min/mile
33 2044 TERRY PERMAR M 64 PERKASIE PA 1 00:19:56 06:25 min/mile
44 3258 SCOTT ALDERSON M 52 MT PLEASANT SC 1 00:20:46 06:41 min/mile
64 3181 CHRISTOPHER PILOTTI M 56 JOHNS ISLAND SC 1 00:21:20 06:52 min/mile
70 1222 MICHAEL GENTILE M 59 CHAS SC 2 00:21:29 06:55 min/mile
89 2173 DAN RODELL M 50 MT PLEASANT SC 2 00:21:52 07:03 min/mile
102 514 CHRISTIAN ALBERT M 50 CHAS SC 3 00:22:22 07:12 min/mile
111 2065 KEITH PLAYER M 51 FLORENCE SC 4 00:21:37 06:58 min/mile
112 1022 DOLYNE DIVINO F 53 HANAHAN SC O/A 00:22:38 07:18 min/mile
121 2895 KELLY HAZEL F 56 SUMMERVILLE SC 1 00:22:37 07:17 min/mile
124 1067 JOHN EDENFIELD M 64 CHAS SC 2 00:22:46 07:20 min/mile
128 2361 MIKE STAFFORD M 51 LADSON SC 5 00:22:43 07:19 min/mile
129 2803 FRANK DYLLA M 52 EVERETT WA 6 00:22:33 07:16 min/mile
130 2896 PETER HAZEL M 53 SUMMERVILLE SC 7 00:22:41 07:19 min/mile
136 2238 BAYNE SELBY M 66 SULLIVANS ISLAND SC 1 00:22:51 07:22 min/mile
162 1603 MARK KREKELER M 61 FORT MILL SC 3 00:23:29 07:34 min/mile
171 1300 TARA GUERARD F 50 CHAS SC 1 00:23:38 07:37 min/mile
173 2092 THOMAS QUINTEL M 53 CHAS SC 8 00:23:45 07:39 min/mile
186 1118 CATHERINE FARRELL F 54 JOHNS ISLAND SC 2 00:23:44 07:39 min/mile
187 2191 RUSS ROTE M 54 SUMMERVILLE SC 9 00:24:12 07:48 min/mile
188 2709 THOMAS YEARGIN M 58 EDISTO ISLAND SC 3 00:24:15 07:49 min/mile
192 2985 MARK HURD M 50 GOOSE CREEK SC 10 00:24:08 07:47 min/mile
196 1800 JAY MCDONALD M 56 MT PLEASANT SC 4 00:24:16 07:49 min/mile
201 1980 DAN O'DONNELL M 60 MT PLEASANT SC 4 00:24:36 07:56 min/mile
206 2944 WAYNE DEER M 54 NORTH POLE AK 11 00:24:42 07:58 min/mile
213 2790 PATRICK WELCH M 70 CHAS SC 1 00:24:53 08:01 min/mile
220 2995 LANGDON HARTSOCK M 57 CHAS SC 5 00:24:52 08:01 min/mile
237 2285 RAY SISSELL M 65 MANDEVILLE LA 2 00:25:09 08:06 min/mile
238 2147 LEE RICHARDS M 56 CHAS SC 6 00:25:08 08:06 min/mile
241 1120 HOWARD FARRELL M 55 FLORENCE SC 7 00:24:58 08:03 min/mile
242 1074 SCOTT EDWARDS M 51 CHAS SC 12 00:24:49 08:00 min/mile
247 997 MARK DEL MASTRO M 52 CHAS SC 13 00:25:15 08:08 min/mile
252 1121 RITA FARRELL F 53 FLORENCE SC 3 00:25:08 08:06 min/mile
261 2140 JOSEPH REYNOLDS M 53 N CHAS SC 14 00:25:30 08:13 min/mile
270 2810 GARY MCLAURIN M 52 SULLIVANS ISLAND SC 15 00:25:08 08:06 min/mile
276 2566 BILL WALSH M 53 CHAS SC 16 00:24:09 07:47 min/mile
284 989 STEVEN DAVIS M 54 ABBEVILLE SC 17 00:25:42 08:17 min/mile
310 532 DIANE ANNAND F 57 MT PLEASANT SC 2 00:26:26 08:31 min/mile
319 868 STEVE COMER M 77 CHAS SC 1 00:26:33 08:33 min/mile
321 957 DENNIS CUPP M 58 ROGERSVILLE TN 8 00:26:35 08:34 min/mile
328 2691 DAVID WOODS M 56 MT PLEASANT SC 9 00:26:28 08:32 min/mile
332 2062 CULLEN PITTS M 55 SPARTANBURG SC 10 00:26:26 08:31 min/mile
352 1848 ANDREW MILLER M 54 MT PLEASANT SC 18 00:26:29 08:32 min/mile
357 2661 FELON WILSON M 64 KNOXVILLE TN 5 00:26:21 08:30 min/mile
364 1066 SUANNE ECHAVARRIA F 52 MT PLEASANT SC 4 00:26:54 08:40 min/mile
366 3481 LOUIS YUHASZ M 55 ISLE OF PALMS SC 11 00:26:33 08:33 min/mile
376 2938 JEANNE WELSH F 57 MT PLEASANT SC 3 00:26:42 08:36 min/mile
393 1859 TODD MILLER M 52 MT PLEASANT SC 19 00:27:14 08:47 min/mile
395 978 EUGENE DAVIDSON M 58 N CHAS SC 12 00:26:45 08:37 min/mile
397 159 PETER MUELLER M 54 JOHNS ISLAND SC 20 00:27:13 08:46 min/mile
641 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
1 388 JAMES QUATTLEBAUM M 23 GREENVILLE SC O/A 00:14:31 04:40 min/mile
2 1 MICHAEL BANKS M 32 CHAS SC O/A 00:14:32 04:41 min/mile
3 2784 FRANK DEVAR M 30 GREENVILLE SC O/A 00:14:50 04:47 min/mile
7 2 KATHRYN LAZARCHICK F 24 CHAS SC O/A 00:16:37 05:21 min/mile
16 2978 SHANNON BAIN F 34 GOOSE CREEK SC O/A 00:18:15 05:53 min/mile
17 3017 SHAWANNA WHITE F 38 COLUMBIA SC O/A 00:18:21 05:55 min/mile
Masters
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
8 1389 CHRISTOPHER HERNANDEZ M 42 DANIEL ISLAND SC O/A 00:16:55 05:27 min/mile
74 2564 PAULA WALMET F 49 MT PLEASANT SC O/A 00:21:39 06:59 min/mile
Grand Masters
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
30 1243 TONY GLASER M 64 SUMMERVILLE SC O/A 00:19:51 06:24 min/mile
112 1022 DOLYNE DIVINO F 53 HANAHAN SC O/A 00:22:38 07:18 min/mile
1 - 9
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
57 1307 BRIGGS GWOZDO M 9 SUMMERVILLE SC 1 00:21:06 06:48 min/mile
158 2705 BURKET YAUN M 9 DANIEL ISLAND SC 2 00:23:33 07:35 min/mile
236 446 DELCAMBRE ST GERMAIN M 9 DANIEL ISLAND SC 3 00:25:12 08:07 min/mile
260 1404 TABITHA HEWITT F 9 MT PLEASANT SC 1 00:25:41 08:17 min/mile
267 3098 AUBREY DOMM F 9 MT PLEASANT SC 2 00:25:45 08:18 min/mile
361 749 WELLS BURNETT F 9 MT PLEASANT SC 3 00:26:14 08:27 min/mile
10 - 14
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
22 1047 ALEX DUNCAN M 14 MT PLEASANT SC 1 00:19:00 06:07 min/mile
48 616 PATRICK BEEBE M 14 CHAS SC 2 00:20:43 06:40 min/mile
55 1625 LUKE LASHER M 11 CHAS SC 3 00:20:58 06:45 min/mile
71 3087 ELOISE VAN ALEN F 11 CHAS SC 1 00:21:36 06:58 min/mile
73 3257 BRYCE MARION F 13 MT PLEASANT SC 2 00:21:40 06:59 min/mile
83 3035 LESLIE HOLT F 14 MT PLEASANT SC 3 00:21:45 07:00 min/mile
15 - 19
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
6 2947 VICTOR SHELLHAMMER M 18 SUMMERVILLE SC 1 00:16:30 05:19 min/mile
11 2575 NOAH WARD M 15 DANIEL ISLAND SC 2 00:17:18 05:34 min/mile
12 3057 DAREN HINDS-LAGASCA M 16 SUMMERVILLE SC 3 00:17:29 05:38 min/mile
42 789 AMELIA CARSON F 15 CHAS SC 1 00:20:40 06:40 min/mile
50 519 GRAYSON ALTMAN F 16 WALTERBORO SC 2 00:20:56 06:45 min/mile
63 518 ABIGAIL ALTMAN F 16 WALTERBORO SC 3 00:21:26 06:54 min/mile
20 - 24
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
4 3275 JURDAN MOSSBURG M 23 CHESNEE SC 1 00:16:03 05:10 min/mile
10 2142 SHELTON REYNOLDS M 20 WALTERBORO SC 2 00:17:04 05:30 min/mile
164 3120 TOMMY SLADE M 21 CHAS SC 3 00:23:06 07:27 min/mile
29 1903 CAROLINE MOTLEY F 21 MC LEAN VA 1 00:19:49 06:23 min/mile
41 1279 BROOKE GRICE F 23 CHAS SC 2 00:20:30 06:36 min/mile
43 3297 ASHLEY HRUBALA F 22 COLUMBIA SC 3 00:20:40 06:40 min/mile
25 - 29
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
9 2819 CHANDLER GOLDMAN M 26 LINCOLNTON GA 1 00:16:47 05:24 min/mile
49 279 MARK SIEGEL M 29 MT PLEASANT SC 2 00:20:35 06:38 min/mile
51 2787 MICHAEL MANESIOTIS M 27 CHAS SC 3 00:20:37 06:39 min/mile
20 3026 KATE DODDS F 25 GREENVILLE SC 1 00:18:45 06:02 min/mile
26 2778 ANNA WAYNE F 27 MT PLEASANT SC 2 00:19:26 06:16 min/mile
106 3152 KAITLYN SCHWETTMANN F 25 MT PLEASANT SC 3 00:22:26 07:14 min/mile
30 - 34
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
5 3179 SETH TUCKER M 32 BLUFFTON SC 1 00:16:18 05:15 min/mile
14 1012 MATTHEW DIETERICH M 31 CHAS SC 2 00:17:43 05:42 min/mile
15 2037 JEFFREY PECORA M 31 MT PLEASANT SC 3 00:17:56 05:47 min/mile
21 3074 RACHEL BOWLING F 30 RIDGELAND SC 1 00:18:55 06:06 min/mile
25 3317 COURTNEY NICOLETTI F 32 BOULDER CO 2 00:19:24 06:15 min/mile
69 344 JANET PRESLAR F 34 CHAS SC 3 00:21:33 06:57 min/mile
35 - 39
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
27 2623 ALEX WHITTINGTON M 38 SUMTER SC 1 00:19:31 06:17 min/mile
54 1973 JAMES OBRIEN M 37 MT PLEASANT SC 2 00:21:01 06:46 min/mile
101 3246 TOMMY ODLAUG M 35 CHAS SC 3 00:22:11 07:09 min/mile
40 956 MELISSA CUNNINGHAM F 38 SUMMERVILLE SC 1 00:20:23 06:34 min/mile
53 1675 EMILY LITTLE F 39 DANIEL ISLAND SC 2 00:20:59 06:46 min/mile
94 873 ERIN CONRAD F 38 CHARLOTTE NC 3 00:22:00 07:05 min/mile
40 - 44
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
32 2973 BRIAN JOLLY M 40 N CHAS SC 1 00:19:55 06:25 min/mile
80 2785 AUSTIN THORNTON M 44 CHAS SC 2 00:21:39 06:59 min/mile
86 223 RANDY WILLIAMS M 42 MT PLEASANT SC 3 00:21:31 06:56 min/mile
115 224 SHANNON WILLIAMS F 41 MT PLEASANT SC 1 00:22:13 07:10 min/mile
133 791 GINNY CARSON F 42 CHAS SC 2 00:22:48 07:21 min/mile
172 2666 KELLY WIMER F 41 SUMMERVILLE SC 3 00:23:14 07:29 min/mile
45 - 49
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
38 1679 MICHAEL LONG M 49 MT PLEASANT SC 1 00:20:11 06:30 min/mile
45 2294 AFRICO SMALLS M 46 LADSON SC 2 00:20:45 06:41 min/mile
76 1308 CHRIS GWOZDO M 47 SUMMERVILLE SC 3 00:21:29 06:55 min/mile
93 2636 MICHELE WILKINS F 47 MT PLEASANT SC 1 00:21:55 07:04 min/mile
104 1932 STEPHANIE NEAL F 45 RALEIGH NC 2 00:22:22 07:12 min/mile
229 614 KATHLEEN BEEBE F 49 CHAS SC 3 00:24:34 07:55 min/mile
50 - 54
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
44 3258 SCOTT ALDERSON M 52 MT PLEASANT SC 1 00:20:46 06:41 min/mile
89 2173 DAN RODELL M 50 MT PLEASANT SC 2 00:21:52 07:03 min/mile
102 514 CHRISTIAN ALBERT M 50 CHAS SC 3 00:22:22 07:12 min/mile
171 1300 TARA GUERARD F 50 CHAS SC 1 00:23:38 07:37 min/mile
186 1118 CATHERINE FARRELL F 54 JOHNS ISLAND SC 2 00:23:44 07:39 min/mile
252 1121 RITA FARRELL F 53 FLORENCE SC 3 00:25:08 08:06 min/mile
55 - 59
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
64 3181 CHRISTOPHER PILOTTI M 56 JOHNS ISLAND SC 1 00:21:20 06:52 min/mile
70 1222 MICHAEL GENTILE M 59 CHAS SC 2 00:21:29 06:55 min/mile
188 2709 THOMAS YEARGIN M 58 EDISTO ISLAND SC 3 00:24:15 07:49 min/mile
121 2895 KELLY HAZEL F 56 SUMMERVILLE SC 1 00:22:37 07:17 min/mile
310 532 DIANE ANNAND F 57 MT PLEASANT SC 2 00:26:26 08:31 min/mile
376 2938 JEANNE WELSH F 57 MT PLEASANT SC 3 00:26:42 08:36 min/mile
60 - 64
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
33 2044 TERRY PERMAR M 64 PERKASIE PA 1 00:19:56 06:25 min/mile
124 1067 JOHN EDENFIELD M 64 CHAS SC 2 00:22:46 07:20 min/mile
162 1603 MARK KREKELER M 61 FORT MILL SC 3 00:23:29 07:34 min/mile
403 1649 LYNNE LEROY F 60 GOOSE CREEK SC 1 00:27:20 08:49 min/mile
438 3069 PAT RAPINCHUK F 64 NORTHAMPTON MA 2 00:27:27 08:51 min/mile
674 1145 NELDA FIELDS F 60 SUMMERVILLE SC 3 00:30:47 09:55 min/mile
65 - 69
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
136 2238 BAYNE SELBY M 66 SULLIVANS ISLAND SC 1 00:22:51 07:22 min/mile
237 2285 RAY SISSELL M 65 MANDEVILLE LA 2 00:25:09 08:06 min/mile
610 410 THOMAS ROSTIN M 66 HANAHAN SC 3 00:29:56 09:39 min/mile
475 2182 NAN ROLLINGS F 65 MYRTLE BEACH SC 1 00:28:01 09:02 min/mile
819 1677 MARGARET LONDON F 67 LUTHERVILLE TIMONIUM MD 2 00:32:02 10:20 min/mile
1249 2549 CHRISTINE WAINWRIGHT F 65 MT PLEASANT SC 3 00:37:16 12:01 min/mile
70 - 74
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
213 2790 PATRICK WELCH M 70 CHAS SC 1 00:24:53 08:01 min/mile
881 1943 ROBERT NEVILLE M 70 FOLLY BEACH SC 2 00:32:50 10:35 min/mile
894 2729 ART ZIMMERMAN M 73 MT PLEASANT SC 3 00:33:39 10:51 min/mile
628 3091 BERNADETTE MARRIOTT F 70 MT PLEASANT SC 1 00:30:25 09:48 min/mile
1112 2024 TATIANA PASHKEVICH F 72 MT PLEASANT SC 2 00:33:19 10:44 min/mile
1411 1179 BARBARA FRANKLIN F 70 CHAS SC 3 00:38:35 12:26 min/mile
75 - 79
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
319 868 STEVE COMER M 77 CHAS SC 1 00:26:33 08:33 min/mile
671 427 CALVIN COETSEE M 75 DANIEL ISLAND SC 2 00:30:10 09:43 min/mile
689 983 JAMES DAVIS M 76 N CHAS SC 3 00:30:55 09:58 min/mile
1937 1157 SUSAN FLASTER F 75 CHAS SC 1 00:47:13 15:13 min/mile
2206 1966 GLO NOVELLO F 77 CHAS SC 2 00:54:51 17:41 min/mile
80 - 98
Race Place Bib Name Gender Age City State Age Place Chip Elapsed Pace
2039 1274 BILL GREEN M 81 N CHAS SC 1 00:51:34 16:38 min/mile
2210 1965 BOB NOVELLO M 80 CHAS SC 2 00:54:53 17:42 min/mile
1848 3218 JANE GREGORIE F 84 YEMASSEE SC 1 00:48:40 15:41 min/mile

Race Info

Participants:
3325
Last Updated:
12/8/2018 11:10:01 AM

USATF # SC13098DW....

Age Group awards are calculated by Gun Time!

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

5K - 2693


Male
Total Finishers Avg Pace
1032 12:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1661 13:29
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction