Race Results for…
Alaskaman Extreme Triathlon

July 21, 2018 Results presented by Negative Split Productions and timed by Negative Split Productions
Participants:
129
Last Updated:
7/29/2018 11:58:42 AM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

UPPER RUN

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 174 WILL ROSS 11:33:06 ANCHORAGE 29
2 185 HEIKO SEPP 12:18:45 OSLO 36
3 69 ANDREY ESIPOV 12:55:14 KENMORE 31
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 1 MORGAN CHAFFIN 14:03:20 ELKHORN 35
2 198 AMBER STULL 14:06:36 ANCHORAGE 40
3 118 JESSICA LUKASIK 14:13:59 SEATTLE 26

LOWER RUN

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 194 LARS STOLK 16:25:33 ORANJESTAD 37
2 212 FRANCISCO JAVIER VAZQUEZ OVANDO 16:59:35 PUEBLA 50
3 72 ANDREW FIAMINGO 17:02:21 SLEPENDEN 47
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed City Age
1 56 CARMEN DAGGETT 17:27:20 KOTZEBUE 33
2 80 ROSE GARNER 17:49:12 ANCHORAGE 50
3 60 NADEZDA DHADIALA 17:50:09 ATLANTA 39

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
114 entrants …
Upper Run Results
Bib Race Place Name Gender Gender Place Swim T1 Bike T2 Checkpoint to Finish Run Gun Elapsed Age City State DNF/DQ
174 1 WILL ROSS M 1 01:06:38 00:06:57 05:16:11 00:03:25 02:27:36 04:59:52 11:33:06 29 ANCHORAGE AK
185 2 HEIKO SEPP M 2 01:24:13 00:07:19 05:21:51 00:05:30 02:44:35 05:19:50 12:18:45 36 OSLO
69 3 ANDREY ESIPOV M 3 01:15:05 00:10:17 05:37:58 00:06:48 03:03:43 05:45:04 12:55:14 31 KENMORE WA
59 4 MACKIE DERRICK M 4 01:18:25 00:07:45 05:24:02 00:02:52 03:02:24 06:10:24 13:03:30 36 ANCHORAGE AK
166 5 DOMINIK RITTER M 5 01:20:22 00:08:30 05:44:13 00:03:44 02:54:26 05:49:52 13:06:42 39 ROTH BY
159 6 PIOTR PRUSKI M 6 01:28:20 00:09:40 05:31:08 00:09:50 03:08:49 06:00:38 13:19:39 33 BIELSKO-BIALA
48 7 PIERS CONSTABLE M 7 01:23:55 00:09:11 05:39:17 00:02:04 03:07:34 06:20:06 13:34:35 47 NEW YORK NY
36 8 JOHN CRAFT M 8 01:09:54 00:09:19 05:20:57 00:03:05 03:23:41 06:54:59 13:38:16 46 BEND OR
92 9 CHADWICK HEALY M 9 01:14:56 00:06:31 06:07:48 00:02:26 02:59:18 06:11:52 13:43:35 31 TORRANCE CA
237 10 J.T. LINDHOLM M 10 01:18:38 00:06:49 06:19:29 00:04:19 02:53:54 05:54:19 13:43:36 48 EAGLE RIVER AK
199 11 VLADIMIR SUBBOTIN M 11 01:24:47 00:09:11 06:04:48 00:02:55 03:10:50 06:04:34 13:46:17 31 SAN FRANCISCO CA
1 12 MORGAN CHAFFIN F 1 01:05:45 00:06:36 05:36:19 00:03:29 03:52:34 07:11:09 14:03:20 35 ELKHORN NE
138 13 CARLOS MOLINA M 12 01:22:24 00:07:17 05:54:12 00:03:46 03:31:50 06:38:20 14:06:01 51 BARCELONA
198 14 AMBER STULL F 2 01:21:33 00:06:20 06:03:44 00:04:47 03:17:21 06:30:09 14:06:36 40 ANCHORAGE AK
118 15 JESSICA LUKASIK F 3 01:19:41 00:14:51 06:24:02 00:07:34 03:06:08 06:07:48 14:13:59 26 SEATTLE WA
34 16 MORGAN BOYLE M 13 01:22:38 00:15:56 06:31:53 00:12:34 02:56:18 06:10:55 14:33:58 47 SHERWOOD PARK AB
173 17 DIRK ROSS M 14 01:43:35 00:20:20 05:55:45 00:10:59 03:44:30 06:38:14 14:48:55 42 PHOENIX AZ
200 18 MORTEN SVIHUS M 15 01:28:08 00:04:17 06:26:50 00:03:02 03:34:44 06:49:11 14:51:30 38 NESBRU
32 19 JOSSELIN BOUVIER M 16 01:29:22 00:12:48 05:56:31 00:18:08 03:24:27 07:07:14 15:04:06 29 ARVILLARD
235 20 JOHN TROCHE M 17 00:00:00 06:26:38 05:57:40 00:18:12 03:24:27 07:07:20 15:04:14 29 BOURG SAINT MAURICE
227 21 JACOB YOUNG M 18 01:28:45 00:10:03 06:23:27 00:00:00 03:13:46 19:58:02 15:12:24 38 GIRDWOOD AK
231 22 GUY BINNS M 19 01:22:45 00:11:20 05:45:47 00:07:22 03:59:24 07:50:04 15:17:19 32 LONDON LND
145 23 CODY NICHOLSON M 20 01:34:34 00:15:02 06:28:54 00:16:40 03:27:01 06:43:00 15:18:12 34 HAYDEN ID
220 24 ROB WILHITE M 21 01:30:22 00:09:37 06:21:06 00:13:14 03:42:23 07:04:23 15:18:44 40 DENVER CO
192 25 DEAN STOCKDALE M 22 01:22:58 00:19:41 06:26:18 00:12:26 03:56:31 07:02:09 15:23:36 39 AVON CO
16 26 KEVIN ANGLE M 23 01:44:02 00:09:06 06:20:12 00:07:01 03:47:41 07:05:25 15:25:49 40 MESA AZ
15 27 JESSICA ANDERSON F 4 01:50:41 00:13:36 07:10:25 00:12:36 02:54:14 06:04:51 15:32:11 29 RALEIGH NC
73 28 ROBB FORDHAM M 24 01:20:05 00:12:51 05:36:26 00:09:39 03:54:52 08:13:15 15:32:19 42 BURBANK CA
124 29 GREG MAUD M 25 01:24:20 00:12:28 06:34:52 00:11:52 03:56:02 07:11:04 15:34:37 44 HILLSBORO IL
31 30 KEITH BOTNER M 26 01:26:19 00:14:20 06:07:35 00:11:34 04:01:56 07:35:52 15:35:42 44 BETHLEHEM PA
136 31 ALEXANDRA MITSCHKE F 5 01:32:22 00:16:00 06:10:29 00:06:29 03:59:30 07:31:28 15:36:49 47 ERDING BY
63 32 CARLOS DUGARTE M 27 01:39:04 00:16:21 06:22:16 00:11:17 03:38:38 07:08:44 15:37:44 47 MIAMI FL
68 33 YURI ESCARTIN M 28 01:25:06 00:09:43 06:37:55 00:08:58 04:08:02 07:18:00 15:39:44 48 LOUISVILLE KY
12 34 CHARLES ALBRIGHT M 29 01:31:13 00:09:29 06:30:37 00:07:30 03:47:05 07:24:11 15:43:03 34 SANDPOINT ID
141 35 JASON MOORE M 30 01:25:57 00:06:57 06:48:30 00:05:32 03:35:52 07:17:09 15:44:06 38 ANCHORAGE AK
13 36 JUDY ALLEN-GRAHAM F 6 01:20:24 00:10:45 06:29:38 00:09:06 04:02:45 07:41:06 15:51:00 33 ST KILDA
109 37 SØREN FRIIS LARSEN M 31 01:21:22 00:07:17 05:55:46 00:04:12 04:34:18 08:26:40 15:55:19 39 COPENHAGEN
126 38 JEFF MCDONALD M 32 01:34:31 00:10:27 06:37:39 00:11:42 03:28:42 07:21:09 15:55:29 52 KENAI AK
201 39 FRANCIS TANGUAY M 33 01:20:13 00:09:01 06:51:15 00:12:04 03:46:21 07:26:08 15:58:43 42 GLOUCESTER ON
204 40 FRANCIS THERIAULT M 34 01:21:51 00:14:45 06:43:56 00:12:00 03:46:15 07:26:12 15:58:46 35 GATINEAU QC
116 41 FERNANDO LOPEZ M 35 01:33:06 00:15:29 06:41:02 00:10:28 04:04:32 07:23:29 16:03:36 45 HOUSTON TX
129 42 MICHAEL MCGUIRE M 36 01:27:47 00:06:20 07:10:17 00:05:36 03:32:27 07:14:25 16:04:26 49 HOMER AK
46 43 RICH CONNELL M 37 01:49:53 00:12:19 06:45:25 00:05:45 03:23:56 07:13:31 16:06:55 35 JACKSON WY
175 44 BRANDON RUCKEL M 38 01:23:38 00:13:59 06:40:27 00:06:23 03:49:38 07:44:18 16:08:46 44 INDIAN AK
47 45 MATTHEW CONSO M 39 01:49:57 00:08:59 06:33:09 00:07:00 04:01:47 07:32:41 16:11:49 35 QUINCY MA
210 46 JON TURNER M 40 01:26:28 00:11:35 06:34:58 00:09:12 04:16:01 07:50:49 16:13:05 38 SPRING LAKE MI
187 47 STEVE SHERLING M 41 01:29:51 00:13:40 07:11:07 00:13:09 03:31:44 07:10:51 16:18:40 55 PADUCAH KY
149 48 SUMMER OHLENDORF F 7 01:18:32 00:13:40 06:29:45 00:08:35 04:17:00 08:08:24 16:18:56 32 WASILLA AK
170 49 BARCLAY ROEDER M 42 01:26:39 00:10:47 06:49:23 00:05:21 03:53:01 07:47:10 16:19:22 35 ANCHORAGE AK
83 50 ANDREA GIBSON F 8 01:18:00 00:09:44 07:17:32 00:03:24 04:12:20 07:34:56 16:23:37 29 NORMAN OK
114 entrants …

MASTER Results

Tip: Swipe the results table to view more.
43 entrants …
MASTER Results
Bib Race Place Name Gender Gender Place Swim T1 Bike T2 Checkpoint to Finish Run Gun Elapsed Age City State DNF/DQ
48 7 PIERS CONSTABLE M 7 01:23:55 00:09:11 05:39:17 00:02:04 03:07:34 06:20:06 13:34:35 47 NEW YORK NY
36 8 JOHN CRAFT M 8 01:09:54 00:09:19 05:20:57 00:03:05 03:23:41 06:54:59 13:38:16 46 BEND OR
237 10 J.T. LINDHOLM M 10 01:18:38 00:06:49 06:19:29 00:04:19 02:53:54 05:54:19 13:43:36 48 EAGLE RIVER AK
138 13 CARLOS MOLINA M 12 01:22:24 00:07:17 05:54:12 00:03:46 03:31:50 06:38:20 14:06:01 51 BARCELONA
198 14 AMBER STULL F 2 01:21:33 00:06:20 06:03:44 00:04:47 03:17:21 06:30:09 14:06:36 40 ANCHORAGE AK
34 16 MORGAN BOYLE M 13 01:22:38 00:15:56 06:31:53 00:12:34 02:56:18 06:10:55 14:33:58 47 SHERWOOD PARK AB
173 17 DIRK ROSS M 14 01:43:35 00:20:20 05:55:45 00:10:59 03:44:30 06:38:14 14:48:55 42 PHOENIX AZ
220 24 ROB WILHITE M 21 01:30:22 00:09:37 06:21:06 00:13:14 03:42:23 07:04:23 15:18:44 40 DENVER CO
16 26 KEVIN ANGLE M 23 01:44:02 00:09:06 06:20:12 00:07:01 03:47:41 07:05:25 15:25:49 40 MESA AZ
73 28 ROBB FORDHAM M 24 01:20:05 00:12:51 05:36:26 00:09:39 03:54:52 08:13:15 15:32:19 42 BURBANK CA
124 29 GREG MAUD M 25 01:24:20 00:12:28 06:34:52 00:11:52 03:56:02 07:11:04 15:34:37 44 HILLSBORO IL
31 30 KEITH BOTNER M 26 01:26:19 00:14:20 06:07:35 00:11:34 04:01:56 07:35:52 15:35:42 44 BETHLEHEM PA
136 31 ALEXANDRA MITSCHKE F 5 01:32:22 00:16:00 06:10:29 00:06:29 03:59:30 07:31:28 15:36:49 47 ERDING BY
63 32 CARLOS DUGARTE M 27 01:39:04 00:16:21 06:22:16 00:11:17 03:38:38 07:08:44 15:37:44 47 MIAMI FL
68 33 YURI ESCARTIN M 28 01:25:06 00:09:43 06:37:55 00:08:58 04:08:02 07:18:00 15:39:44 48 LOUISVILLE KY
126 38 JEFF MCDONALD M 32 01:34:31 00:10:27 06:37:39 00:11:42 03:28:42 07:21:09 15:55:29 52 KENAI AK
201 39 FRANCIS TANGUAY M 33 01:20:13 00:09:01 06:51:15 00:12:04 03:46:21 07:26:08 15:58:43 42 GLOUCESTER ON
116 41 FERNANDO LOPEZ M 35 01:33:06 00:15:29 06:41:02 00:10:28 04:04:32 07:23:29 16:03:36 45 HOUSTON TX
129 42 MICHAEL MCGUIRE M 36 01:27:47 00:06:20 07:10:17 00:05:36 03:32:27 07:14:25 16:04:26 49 HOMER AK
175 44 BRANDON RUCKEL M 38 01:23:38 00:13:59 06:40:27 00:06:23 03:49:38 07:44:18 16:08:46 44 INDIAN AK
187 47 STEVE SHERLING M 41 01:29:51 00:13:40 07:11:07 00:13:09 03:31:44 07:10:51 16:18:40 55 PADUCAH KY
215 53 ALAN VILLAVICENCIO M 43 01:50:44 00:15:55 07:03:53 00:05:44 03:37:29 07:17:02 16:33:20 50 LONGMONT CO
89 54 FRANCOIS GROBLER M 44 01:22:27 00:14:55 06:11:34 00:13:27 04:49:01 08:31:23 16:33:48 41 JOHANNESBURG
214 55 JASON VERBRACKEN M 45 01:41:49 00:12:26 06:23:58 00:08:33 04:27:18 08:10:51 16:37:39 43 LAKESIDE CA
86 58 SVEN GREANY M 47 01:36:28 00:20:14 06:57:45 00:18:30 04:02:08 07:34:28 16:47:26 41 SANGER CA
103 59 PAUL KENNEDY M 48 01:24:54 00:12:30 06:03:14 00:19:07 04:38:36 08:48:25 16:48:12 49 CHIPPENDALE
167 60 ANTOINE ROBERT M 49 00:00:00 06:34:05 07:14:47 00:14:58 03:45:55 07:31:00 16:49:14 41 PREVERENGES
123 61 JUAN MARTINEZ M 50 01:38:50 00:16:56 07:02:48 00:06:56 03:59:30 07:45:06 16:50:38 41 WASILLA AK
206 66 ERIC THOMASON M 55 01:33:20 00:08:05 05:53:38 00:04:52 05:04:46 09:15:19 16:55:16 45 KENAI AK
234 69 JORGE PASTRANA M 57 01:32:47 00:18:16 07:17:07 00:10:43 04:02:39 07:40:58 16:59:52 40 MEXICO DIF
27 74 JOZEF BLASKO M 61 01:25:49 00:08:37 06:40:55 00:11:15 04:26:23 08:46:10 17:12:48 48 BRUNSWICKKOSICE AK
66 76 ROBERT EDER M 63 01:31:37 00:14:30 06:50:34 00:14:30 03:57:35 08:21:48 17:13:01 57 EAGLE RIVER AK
23 77 MANDY BESSIRE TYDLASKA F 11 01:55:00 00:17:00 07:03:53 00:10:19 04:10:28 07:51:23 17:17:38 45 FORT WORTH TX
58 80 ALEXANDRE DELAYRE M 64 01:29:22 00:21:13 07:16:58 00:13:37 03:57:19 08:01:39 17:22:49 41 MONTREAL QC
64 82 CORY DUNCAN M 65 01:43:17 00:20:49 06:52:50 00:11:51 04:20:18 08:14:56 17:23:46 46 WASHOUGAL WA
225 84 STEPHENIE WINTER F 15 01:38:15 00:13:39 06:42:10 00:06:00 04:44:27 08:45:33 17:25:38 51 WRIGHTSVILLE BEACH NC
169 88 ROGELIO ROCHA GALVAN M 67 02:00:46 00:20:09 07:06:32 00:26:50 03:36:43 07:38:40 17:32:59 41 TORREON COA
90 89 BENJAMIN HABECKER M 68 01:56:34 00:16:25 07:14:05 00:06:46 03:26:00 07:59:17 17:33:08 40 GIRDWOOD AK
176 92 CRAIG RYPKEMA M 70 01:22:18 00:10:52 06:10:55 00:09:54 05:53:49 09:42:17 17:36:17 41 NEVIS MN
202 100 NATHAN TEATER M 72 01:17:32 00:10:43 06:46:40 00:10:38 05:36:36 09:24:17 17:49:53 46 ANCHORAGE AK
49 102 MATTHEW SNELL M 73 01:39:42 00:14:16 07:02:55 00:10:22 04:12:00 08:43:33 17:50:50 50 SHOREVIEW MN
11 109 LAURIE ABRAMS F 19 01:10:29 00:19:02 07:19:38 00:09:05 04:52:31 09:02:46 18:01:02 54 ALBUQUERQUE NM
93 116 DONNA HICKEY F 20 01:31:10 00:24:56 07:20:51 00:16:37 04:26:15 08:35:33 18:09:10 51 PADUCAH KY
43 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Race Place Name Gender Gender Place Swim T1 Bike T2 Checkpoint to Finish Run Gun Elapsed Age City State DNF/DQ
174 1 WILL ROSS M 1 01:06:38 00:06:57 05:16:11 00:03:25 02:27:36 04:59:52 11:33:06 29 ANCHORAGE AK
185 2 HEIKO SEPP M 2 01:24:13 00:07:19 05:21:51 00:05:30 02:44:35 05:19:50 12:18:45 36 OSLO
69 3 ANDREY ESIPOV M 3 01:15:05 00:10:17 05:37:58 00:06:48 03:03:43 05:45:04 12:55:14 31 KENMORE WA
1 12 MORGAN CHAFFIN F 1 01:05:45 00:06:36 05:36:19 00:03:29 03:52:34 07:11:09 14:03:20 35 ELKHORN NE
198 14 AMBER STULL F 2 01:21:33 00:06:20 06:03:44 00:04:47 03:17:21 06:30:09 14:06:36 40 ANCHORAGE AK
118 15 JESSICA LUKASIK F 3 01:19:41 00:14:51 06:24:02 00:07:34 03:06:08 06:07:48 14:13:59 26 SEATTLE WA
MASTER
Bib Race Place Name Gender Gender Place Swim T1 Bike T2 Checkpoint to Finish Run Gun Elapsed Age City State DNF/DQ
48 7 PIERS CONSTABLE M 1 01:23:55 00:09:11 05:39:17 00:02:04 03:07:34 06:20:06 13:34:35 47 NEW YORK NY
136 31 ALEXANDRA MITSCHKE F 1 01:32:22 00:16:00 06:10:29 00:06:29 03:59:30 07:31:28 15:36:49 47 ERDING BY
1 - 99
Bib Race Place Name Gender Gender Place Swim T1 Bike T2 Checkpoint to Finish Run Gun Elapsed Age City State DNF/DQ
59 4 MACKIE DERRICK M 4 01:18:25 00:07:45 05:24:02 00:02:52 03:02:24 06:10:24 13:03:30 36 ANCHORAGE AK
166 5 DOMINIK RITTER M 5 01:20:22 00:08:30 05:44:13 00:03:44 02:54:26 05:49:52 13:06:42 39 ROTH BY
159 6 PIOTR PRUSKI M 6 01:28:20 00:09:40 05:31:08 00:09:50 03:08:49 06:00:38 13:19:39 33 BIELSKO-BIALA
36 8 JOHN CRAFT M 8 01:09:54 00:09:19 05:20:57 00:03:05 03:23:41 06:54:59 13:38:16 46 BEND OR
92 9 CHADWICK HEALY M 9 01:14:56 00:06:31 06:07:48 00:02:26 02:59:18 06:11:52 13:43:35 31 TORRANCE CA
15 27 JESSICA ANDERSON F 4 01:50:41 00:13:36 07:10:25 00:12:36 02:54:14 06:04:51 15:32:11 29 RALEIGH NC
13 36 JUDY ALLEN-GRAHAM F 6 01:20:24 00:10:45 06:29:38 00:09:06 04:02:45 07:41:06 15:51:00 33 ST KILDA
149 48 SUMMER OHLENDORF F 7 01:18:32 00:13:40 06:29:45 00:08:35 04:17:00 08:08:24 16:18:56 32 WASILLA AK
83 50 ANDREA GIBSON F 8 01:18:00 00:09:44 07:17:32 00:03:24 04:12:20 07:34:56 16:23:37 29 NORMAN OK
87 52 ERIN GREEN F 9 01:21:28 00:13:17 06:17:26 00:08:01 04:31:07 08:26:58 16:27:11 38 WILMINGTON NC

Race Info

Participants:
129
Last Updated:
7/29/2018 11:58:42 AM

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

UPPER RUN - 95


Male
Total Finishers Avg Pace
75 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
20 00:00

LOWER RUN - 34


Male
Total Finishers Avg Pace
28 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction