Race Results for…
Shaver Lake "Mile High" Triathlon

September 29, 2019 Results presented by Sierra Cascades Multisport and timed by Central Valley Timing
Participants:
168
Last Updated:
10/4/2019 10:53:16 AM

Results are preliminary for 3 days.

Stats

Leaderboards

OLY-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 17 STEPHEN PIMENTEL 02:40:38 FRESNO 21
2 60 RON WEBB 02:53:38 CLOVIS 39
3 57 BEN HAWKINS 02:58:01 38
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 39 BEATA TOU 03:06:17 YOSEMITE NATIONAL PARK 33
2 44 MICHELLE BEISWENGER 03:41:38 TEHACHAPI 27
3 35 SILVIA DELGADO 04:02:14 BAKERSFIELD 54

SPR-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 63 WESLEY COLES 01:11:36 FRESNO 26
2 48 TRAVIS WALES 01:20:17 SPRINGVILLE 50
3 87 JAMES GARCIA 01:22:13 FRESNO 41
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 62 JOANN MILLER 01:24:08 FRESNO 55
2 23 SUSAN BONDS 01:29:48 FRESNO 58
3 45 KELLY EVANS 01:37:09 THREE RIVERS 39

OLY-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 36 STEVE MARSHALL 02:40:59 ORANGE 51
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 55 CHESNEY WATSON 02:10:07 SANGER 14

SPRINT RELAY

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 11 VICENTE AGULAR 01:37:51 FRESNO 46
2 41 CRAIG FULWYLER 01:44:04 WASCO 60
3 54 RICARDO VIVEROS 01:58:17 SELMA 33

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 197 ANDREW WALES 00:22:36 SPRINGVILLE 10
2 190 SAMUEL SPALEK 00:25:19 SANTA CLARA 8
3 208 DANIEL RAMIREZ 00:26:36 FRESNO 54
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 196 ABIGAIL WALES 00:25:18 SPRINGVILLE 12
2 158 JENNIFER WILLEMS 00:28:33 CLOVIS 41
3 228 NATALIE WOODS 00:29:02 CLOVIS 37

10K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 198 JULIAN WALES 00:50:21 SPRINGVILLE 19
2 178 SHAUN ENDERTON 00:51:07 VISALIA 42
3 222 KEITH TERAMOTO 00:54:28 FRESNO 56
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 172 SARA DUBON 00:48:04 FRESNO 17
2 173 ANGELICA LUCAS 00:50:03 FRESNO 44
3 151 SHERRIE DAVIS 00:50:55 FRESNO 39

SPRINT DU

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 77 ADAM WILLIAMS 02:48:00 FRESNO 40

OLY DU RELAY

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 15 NANCI SUMAYA 03:07:35 FRESNO 57

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
25 entrants …
OLY-AGE GROUP Results
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
17 STEPHEN PIMENTEL 08:00:00 00:39:01 00:01:17 01:14:37 00:01:45 00:43:54 02:40:38 21 OLY-AGE GROUP M FRESNO 1 1 1
60 RON WEBB 08:00:00 00:45:38 00:03:12 01:09:20 00:00:55 00:54:32 02:53:38 39 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 2 2 1
57 BEN HAWKINS 08:00:00 00:42:33 00:03:49 01:22:06 00:01:45 00:47:46 02:58:01 38 OLY-AGE GROUP M 3 3 2
16 PATRICK MARINO 08:00:00 00:42:01 00:02:52 01:27:45 00:01:06 00:47:46 03:01:31 48 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 4 4 1
39 BEATA TOU 08:00:00 00:39:08 00:02:40 01:29:05 00:00:59 00:54:24 03:06:17 33 OLY-AGE GROUP F YOSEMITE NATIONAL PARK 1 5 1
49 NOAH WALES 08:00:00 00:46:30 00:02:16 01:19:46 00:03:13 00:55:19 03:07:06 17 OLY-AGE GROUP M SPRINGVILLE 5 6 1
61 JACK GRAHAM 08:00:00 00:46:52 00:01:03 01:24:41 00:01:46 01:06:48 03:21:12 46 OLY-AGE GROUP M MADERA 6 7 2
80 PAUL ARMSTRONG 08:00:00 00:49:29 00:04:37 01:30:49 00:02:49 00:59:24 03:27:09 33 OLY-AGE GROUP M HANFORD 7 8 1
42 BENJAMIN FULWYLER 08:00:00 00:41:48 00:02:36 01:40:44 00:02:26 01:04:31 03:32:09 30 OLY-AGE GROUP M LAKE CHARLES 8 9 2
44 MICHELLE BEISWENGER 08:00:00 00:52:49 00:05:23 01:43:08 00:05:30 00:54:46 03:41:38 27 OLY-AGE GROUP F TEHACHAPI 2 10 1
12 IAN MICHAEL 08:00:00 00:54:18 00:03:43 01:49:54 00:01:26 00:58:55 03:48:17 37 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 9 11 3
22 CHRISTOPHER STILSON 08:00:00 00:48:04 00:02:10 01:51:07 00:02:48 01:17:21 04:01:31 49 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 10 12 3
35 SILVIA DELGADO 08:00:00 00:49:06 00:13:53 01:50:56 00:01:41 01:06:37 04:02:14 54 OLY-AGE GROUP F BAKERSFIELD 3 13 1
40 KURT PHILLIPS 08:00:00 00:58:27 00:04:10 01:47:51 00:01:50 01:13:05 04:05:26 53 OLY-AGE GROUP M ROSAMOND 11 14 1
32 JANICE VARGAS 08:00:00 01:09:04 00:03:15 01:51:05 00:01:45 01:04:52 04:10:03 38 OLY-AGE GROUP F DELANO 4 15 1
13 LISA HEYNEN 08:00:00 01:14:58 00:02:59 01:43:58 00:03:17 01:05:05 04:10:19 39 OLY-AGE GROUP F VISALIA 5 16 2
29 WALTER CONTRERAS 08:00:00 00:58:19 00:10:17 01:52:51 00:02:30 01:06:53 04:10:52 51 OLY-AGE GROUP M LEMOORE 12 17 2
34 JOANNA TRIGO 08:00:00 00:55:58 00:03:37 01:50:37 00:05:21 01:15:43 04:11:18 36 OLY-AGE GROUP F DELANO 6 18 3
51 MARTA ZULIK 08:00:00 00:48:41 00:04:33 01:58:39 00:04:38 01:14:50 04:11:22 49 OLY-AGE GROUP F CARMEL 7 19 1
43 DONI BOWERSOX 08:00:00 01:07:59 00:08:43 01:50:37 00:04:36 01:08:38 04:20:35 62 OLY-AGE GROUP F TEHACHAPI 8 20 1
21 DAN MORTENSON 08:00:00 01:11:27 00:03:10 02:17:34 00:02:33 01:07:12 04:41:57 33 OLY-AGE GROUP M MADERA 13 21 3
19 LANCE REYNOLDS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 35 OLY-AGE GROUP M FRESNO 14 23 0
47 CHRISTOPHER ELLIS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 43 OLY-AGE GROUP M FRIANT 15 24 0
88 CHRIS LANCASTER 08:00:00 00:36:52 00:03:31 01:36:04 00:07:20 00:00:00 00:00:00 33 OLY-AGE GROUP M KINGSBURG 16 22 0
106 MICHAEL COOPER 08:00:00 00:47:30 00:03:09 00:45:51 00:05:35 00:00:00 DNF 30 OLY-AGE GROUP M KINGSBURG 0 0 0
25 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
17 STEPHEN PIMENTEL 08:00:00 00:39:01 00:01:17 01:14:37 00:01:45 00:43:54 02:40:38 21 OLY-AGE GROUP M FRESNO 1 1 1
60 RON WEBB 08:00:00 00:45:38 00:03:12 01:09:20 00:00:55 00:54:32 02:53:38 39 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 2 2 1
57 BEN HAWKINS 08:00:00 00:42:33 00:03:49 01:22:06 00:01:45 00:47:46 02:58:01 38 OLY-AGE GROUP M 3 3 2
39 BEATA TOU 08:00:00 00:39:08 00:02:40 01:29:05 00:00:59 00:54:24 03:06:17 33 OLY-AGE GROUP F YOSEMITE NATIONAL PARK 1 5 1
44 MICHELLE BEISWENGER 08:00:00 00:52:49 00:05:23 01:43:08 00:05:30 00:54:46 03:41:38 27 OLY-AGE GROUP F TEHACHAPI 2 10 1
35 SILVIA DELGADO 08:00:00 00:49:06 00:13:53 01:50:56 00:01:41 01:06:37 04:02:14 54 OLY-AGE GROUP F BAKERSFIELD 3 13 1
1 - 15
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
16 - 17
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
49 NOAH WALES 08:00:00 00:46:30 00:02:16 01:19:46 00:03:13 00:55:19 03:07:06 17 OLY-AGE GROUP M SPRINGVILLE 5 6 1
18 - 19
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
20 - 24
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
17 STEPHEN PIMENTEL 08:00:00 00:39:01 00:01:17 01:14:37 00:01:45 00:43:54 02:40:38 21 OLY-AGE GROUP M FRESNO 1 1 1
25 - 29
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
44 MICHELLE BEISWENGER 08:00:00 00:52:49 00:05:23 01:43:08 00:05:30 00:54:46 03:41:38 27 OLY-AGE GROUP F TEHACHAPI 2 10 1
30 - 34
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
80 PAUL ARMSTRONG 08:00:00 00:49:29 00:04:37 01:30:49 00:02:49 00:59:24 03:27:09 33 OLY-AGE GROUP M HANFORD 7 8 1
42 BENJAMIN FULWYLER 08:00:00 00:41:48 00:02:36 01:40:44 00:02:26 01:04:31 03:32:09 30 OLY-AGE GROUP M LAKE CHARLES 8 9 2
21 DAN MORTENSON 08:00:00 01:11:27 00:03:10 02:17:34 00:02:33 01:07:12 04:41:57 33 OLY-AGE GROUP M MADERA 13 21 3
39 BEATA TOU 08:00:00 00:39:08 00:02:40 01:29:05 00:00:59 00:54:24 03:06:17 33 OLY-AGE GROUP F YOSEMITE NATIONAL PARK 1 5 1
35 - 39
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
60 RON WEBB 08:00:00 00:45:38 00:03:12 01:09:20 00:00:55 00:54:32 02:53:38 39 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 2 2 1
57 BEN HAWKINS 08:00:00 00:42:33 00:03:49 01:22:06 00:01:45 00:47:46 02:58:01 38 OLY-AGE GROUP M 3 3 2
12 IAN MICHAEL 08:00:00 00:54:18 00:03:43 01:49:54 00:01:26 00:58:55 03:48:17 37 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 9 11 3
32 JANICE VARGAS 08:00:00 01:09:04 00:03:15 01:51:05 00:01:45 01:04:52 04:10:03 38 OLY-AGE GROUP F DELANO 4 15 1
13 LISA HEYNEN 08:00:00 01:14:58 00:02:59 01:43:58 00:03:17 01:05:05 04:10:19 39 OLY-AGE GROUP F VISALIA 5 16 2
34 JOANNA TRIGO 08:00:00 00:55:58 00:03:37 01:50:37 00:05:21 01:15:43 04:11:18 36 OLY-AGE GROUP F DELANO 6 18 3
40 - 44
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
45 - 49
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
16 PATRICK MARINO 08:00:00 00:42:01 00:02:52 01:27:45 00:01:06 00:47:46 03:01:31 48 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 4 4 1
61 JACK GRAHAM 08:00:00 00:46:52 00:01:03 01:24:41 00:01:46 01:06:48 03:21:12 46 OLY-AGE GROUP M MADERA 6 7 2
22 CHRISTOPHER STILSON 08:00:00 00:48:04 00:02:10 01:51:07 00:02:48 01:17:21 04:01:31 49 OLY-AGE GROUP M CLOVIS 10 12 3
51 MARTA ZULIK 08:00:00 00:48:41 00:04:33 01:58:39 00:04:38 01:14:50 04:11:22 49 OLY-AGE GROUP F CARMEL 7 19 1
50 - 54
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
40 KURT PHILLIPS 08:00:00 00:58:27 00:04:10 01:47:51 00:01:50 01:13:05 04:05:26 53 OLY-AGE GROUP M ROSAMOND 11 14 1
29 WALTER CONTRERAS 08:00:00 00:58:19 00:10:17 01:52:51 00:02:30 01:06:53 04:10:52 51 OLY-AGE GROUP M LEMOORE 12 17 2
35 SILVIA DELGADO 08:00:00 00:49:06 00:13:53 01:50:56 00:01:41 01:06:37 04:02:14 54 OLY-AGE GROUP F BAKERSFIELD 3 13 1
55 - 59
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
60 - 64
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
43 DONI BOWERSOX 08:00:00 01:07:59 00:08:43 01:50:37 00:04:36 01:08:38 04:20:35 62 OLY-AGE GROUP F TEHACHAPI 8 20 1
65 - 69
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
70 - 74
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
75 - 79
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
80 - 84
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
85 - 98
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place
99 - 99
Bib Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Age Division Gender City Team Name Gender Place Div Place Age Place

Race Info

Participants:
168
Last Updated:
10/4/2019 10:53:16 AM

Results are preliminary for 3 days.

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

OLY-AGE GROUP - 21


Male
Total Finishers Avg Pace
13 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
8 00:00

SPR-AGE GROUP - 50


Male
Total Finishers Avg Pace
29 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
21 00:00

OLY-AQUABIKE - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

SPR-AQUABIKE - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT RELAY - 3


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

5K - 44


Male
Total Finishers Avg Pace
19 11:05

Female
Total Finishers Avg Pace
25 15:20

10K - 32


Male
Total Finishers Avg Pace
14 10:40

Female
Total Finishers Avg Pace
18 12:30

SPRINT DU - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

OLY DU RELAY - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
1 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction