Race Results for…
Scarecrow Shuffle 5K

November 09, 2019 Results presented by SpectaSport LLC and timed by Specta Sport LLC
Participants:
61
Last Updated:
11/9/2019 10:13:32 AM

Results are final for purposes of GetPhound Fall Points Series.  Correction requests will not be processed until November 18, 2019

Stats

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
61 entrants …
5K Results
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
1 00:20:47 287 THOMAS DIERKES DREXEL HILL PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 12 O/A M 1 06:41 min/mile
2 00:22:10 616 SAM BUSHRA 17 1 M 2 07:08 min/mile
3 00:22:50 351 PARKER LEARY WEST CHESTER PA 25 1 M 3 07:21 min/mile
4 00:23:05 327 JUDE METRICARTI SPRING CITY PA DCCS CROSS COUNTRY 16 2 M 4 07:26 min/mile
5 00:23:21 361 MARGARET ROBBINS DEVON PA 31 O/A F 1 07:31 min/mile
6 00:23:40 184 TIMOTHY ANDERSON GLENSIDE PA 34 1 M 5 07:37 min/mile
7 00:23:58 294 QUENTIN HILL DURHAM NC 28 2 M 6 07:43 min/mile
8 00:24:07 611 ROBERT WYNNE WAYNE PA 11 1 M 7 07:46 min/mile
9 00:24:07 309 JAKE JOHNSON PHOENIXVILLE PA CROSS COUNTRY 15 3 M 8 07:46 min/mile
10 00:24:07 540 CHRISTIAN VOTTO ARDMORE PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 12 2 M 9 07:46 min/mile
11 00:24:14 581 LINLEY WYNNE WAYNE PA 39 1 F 2 07:48 min/mile
12 00:24:32 371 KATHLEEN SCHAEFER 51 1 F 3 07:54 min/mile
13 00:24:59 550 GABRIELLE WATSON SHARON HILL PA DC MS XCOUNTRY 13 1 F 4 08:03 min/mile
14 00:25:24 252 TIM BICKHART HAVERTOWN PA 49 1 M 10 08:11 min/mile
15 00:25:33 411 JAMES STEIN YARDLEY PA 62 1 M 11 08:14 min/mile
16 00:26:01 627 MICHAEL RHINE 16 4 M 12 08:23 min/mile
17 00:26:42 330 JOSIAH NAKHLA GLENSIDE PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 12 3 M 13 08:36 min/mile
18 00:26:48 279 LUKE CHAMBERS DOWNINGTOWN PA 14 4 M 14 08:38 min/mile
19 00:26:52 353 MICHAEL OH BROOMALL PA 48 2 M 15 08:39 min/mile
20 00:26:55 253 ERIN BURKE HAVERTOWN PA 24 1 F 5 08:40 min/mile
21 00:26:59 367 JUDE SACKS MEDIA PA CROSS COUNTRY 11 5 M 16 08:41 min/mile
22 00:27:00 310 BENNETT KANE VILLANOVA PA CLARITAS XC 12 6 M 17 08:42 min/mile
23 00:27:15 363 REED ROBERTS NEWTOWN SQUARE PA 15 5 M 18 08:47 min/mile
24 00:27:43 300 BETHANY JACOX PHOENIXVILLE PA 15 1 F 6 08:56 min/mile
25 00:27:43 368 JAMES SCHAEFER 15 6 M 19 08:56 min/mile
26 00:27:43 295 ELLA HINES 15 2 F 7 08:56 min/mile
27 00:27:45 321 TREVOR LIVEZEY NEWTOWN SQUARE PA TREVOR IS A STUDENT WITH 11 7 M 20 08:56 min/mile
28 00:28:08 324 KEVIN MCLAUGHLIN PAOLI PA 39 2 M 21 09:04 min/mile
29 00:28:08 323 HILLARY MCLAUGHLIN PAOLI PA 40 1 F 8 09:04 min/mile
30 00:28:33 397 KENNETH SIMBIRI HAVERTOWN PA 61 2 M 22 09:12 min/mile
31 00:29:05 288 RICHARD FARRELLY BERWYN PA 60 3 M 23 09:22 min/mile
32 00:29:26 292 CHRIST HANSON UPPER DARBY PA 26 3 M 24 09:29 min/mile
33 00:29:40 354 KELSEY PINELLI NORTH COVENTRY PA 28 2 F 9 09:33 min/mile
34 00:29:40 365 ANNABELLE SACKS MEDIA PA CROSS COUNTRY 13 2 F 10 09:33 min/mile
35 00:29:43 355 MICHAEL PINELLI NORTH COVENTRY PA 30 3 M 25 09:34 min/mile
36 00:29:45 632 ADAM SACKS 48 3 M 26 09:35 min/mile
37 00:30:07 398 REBECCA SMITH WEST CHESTER PA 13 3 F 11 09:42 min/mile
38 00:30:20 313 GRANT KANE VILLANOVA PA CLARITAS XC 15 7 M 27 09:46 min/mile
39 00:31:16 271 EVA CHAMBERS DOWNINGTOWN PA 12 4 F 12 10:04 min/mile
40 00:31:36 539 LILLY TUCKER 17 3 F 13 10:11 min/mile
41 00:31:36 259 RACHEL BUTTNER KING OF PRUSSIA PA 34 2 F 14 10:11 min/mile
42 00:31:37 391 GRIFFIN SCHMITT COATESVILLE PA 13 8 M 28 10:11 min/mile
43 00:31:54 380 BUCK SCHMITT COATESVILLE PA 53 1 M 29 10:17 min/mile
44 00:32:04 536 ERIC TUCKER 47 4 M 30 10:20 min/mile
45 00:32:29 633 NATALIE CORCIMIGLIA 48 2 F 15 10:28 min/mile
46 00:32:38 630 MARIAN SCHNEIDER 57 2 F 16 10:31 min/mile
47 00:32:50 347 NICOLE LEARY WEST CHESTER PA 25 3 F 17 10:35 min/mile
48 00:32:59 298 ZOE HSU HAVERTOWN PA 10 5 F 18 10:38 min/mile
49 00:33:00 297 JASON HSU HAVERTOWN PA 42 5 M 31 10:38 min/mile
50 00:33:08 322 MICHELLE MALONEY WARMINSTER PA 51 3 F 19 10:40 min/mile
61 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
1 00:20:46 287 THOMAS DIERKES DREXEL HILL PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 12 O/A M 1 06:41 min/mile
5 00:23:20 361 MARGARET ROBBINS DEVON PA 31 O/A F 1 07:31 min/mile
1 - 9
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
54 00:33:59 328 LIAM METZ WEST CHESTER PA DELAWARE COUNTY CHRISTIAN 9 1 M 32 10:57 min/mile
52 00:33:19 285 MAMIE CHAMBERS DOWNINGTOWN PA 9 1 F 21 10:44 min/mile
59 00:44:12 332 LILLY NYCE WALLINGFORD PA 8 2 F 26 14:15 min/mile
10 - 14
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
8 00:24:06 611 ROBERT WYNNE WAYNE PA 11 1 M 7 07:46 min/mile
10 00:24:06 540 CHRISTIAN VOTTO ARDMORE PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 12 2 M 9 07:46 min/mile
17 00:26:41 330 JOSIAH NAKHLA GLENSIDE PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 12 3 M 13 08:36 min/mile
18 00:26:47 279 LUKE CHAMBERS DOWNINGTOWN PA 14 4 M 14 08:38 min/mile
21 00:26:58 367 JUDE SACKS MEDIA PA CROSS COUNTRY 11 5 M 16 08:41 min/mile
13 00:24:58 550 GABRIELLE WATSON SHARON HILL PA DC MS XCOUNTRY 13 1 F 4 08:03 min/mile
34 00:29:39 365 ANNABELLE SACKS MEDIA PA CROSS COUNTRY 13 2 F 10 09:33 min/mile
37 00:30:06 398 REBECCA SMITH WEST CHESTER PA 13 3 F 11 09:42 min/mile
39 00:31:15 271 EVA CHAMBERS DOWNINGTOWN PA 12 4 F 12 10:04 min/mile
48 00:32:58 298 ZOE HSU HAVERTOWN PA 10 5 F 18 10:38 min/mile
15 - 19
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
2 00:22:09 616 SAM BUSHRA 17 1 M 2 07:08 min/mile
4 00:23:04 327 JUDE METRICARTI SPRING CITY PA DCCS CROSS COUNTRY 16 2 M 4 07:26 min/mile
9 00:24:06 309 JAKE JOHNSON PHOENIXVILLE PA CROSS COUNTRY 15 3 M 8 07:46 min/mile
16 00:26:00 627 MICHAEL RHINE 16 4 M 12 08:23 min/mile
23 00:27:14 363 REED ROBERTS NEWTOWN SQUARE PA 15 5 M 18 08:47 min/mile
24 00:27:42 300 BETHANY JACOX PHOENIXVILLE PA 15 1 F 6 08:56 min/mile
26 00:27:42 295 ELLA HINES 15 2 F 7 08:56 min/mile
40 00:31:35 539 LILLY TUCKER 17 3 F 13 10:11 min/mile
57 00:35:08 329 EMMA NAKHLA GLENSIDE PA CLARITAS CLASSICAL ACADEM 15 4 F 24 11:20 min/mile
20 - 29
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
3 00:22:49 351 PARKER LEARY WEST CHESTER PA 25 1 M 3 07:21 min/mile
7 00:23:57 294 QUENTIN HILL DURHAM NC 28 2 M 6 07:43 min/mile
32 00:29:25 292 CHRIST HANSON UPPER DARBY PA 26 3 M 24 09:29 min/mile
20 00:26:54 253 ERIN BURKE HAVERTOWN PA 24 1 F 5 08:40 min/mile
33 00:29:39 354 KELSEY PINELLI NORTH COVENTRY PA 28 2 F 9 09:33 min/mile
47 00:32:49 347 NICOLE LEARY WEST CHESTER PA 25 3 F 17 10:35 min/mile
30 - 39
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
6 00:23:39 184 TIMOTHY ANDERSON GLENSIDE PA 34 1 M 5 07:37 min/mile
28 00:28:07 324 KEVIN MCLAUGHLIN PAOLI PA 39 2 M 21 09:04 min/mile
35 00:29:42 355 MICHAEL PINELLI NORTH COVENTRY PA 30 3 M 25 09:34 min/mile
60 00:44:19 341 ZACHARY NYCE WALLINGFORD PA 36 4 M 34 14:17 min/mile
11 00:24:13 581 LINLEY WYNNE WAYNE PA 39 1 F 2 07:48 min/mile
41 00:31:35 259 RACHEL BUTTNER KING OF PRUSSIA PA 34 2 F 14 10:11 min/mile
58 00:38:27 393 JENNIFER SHAW-METZ WEST CHESTER PA DELAWARE COUNTY CHRISTIAN 39 3 F 25 12:24 min/mile
40 - 49
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
14 00:25:23 252 TIM BICKHART HAVERTOWN PA 49 1 M 10 08:11 min/mile
19 00:26:51 353 MICHAEL OH BROOMALL PA 48 2 M 15 08:39 min/mile
36 00:29:44 632 ADAM SACKS 48 3 M 26 09:35 min/mile
44 00:32:03 536 ERIC TUCKER 47 4 M 30 10:20 min/mile
49 00:32:59 297 JASON HSU HAVERTOWN PA 42 5 M 31 10:38 min/mile
29 00:28:07 323 HILLARY MCLAUGHLIN PAOLI PA 40 1 F 8 09:04 min/mile
45 00:32:28 633 NATALIE CORCIMIGLIA 48 2 F 15 10:28 min/mile
51 00:33:17 278 LORI CHAMBERS DOWNINGTOWN PA 44 3 F 20 10:44 min/mile
50 - 59
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
43 00:31:53 380 BUCK SCHMITT COATESVILLE PA 53 1 M 29 10:17 min/mile
61 00:44:29 204 CHUCK BERWICK NEWTOWN SQUARE PA 52 2 M 35 14:20 min/mile
12 00:24:31 371 KATHLEEN SCHAEFER 51 1 F 3 07:54 min/mile
46 00:32:37 630 MARIAN SCHNEIDER 57 2 F 16 10:31 min/mile
50 00:33:07 322 MICHELLE MALONEY WARMINSTER PA 51 3 F 19 10:40 min/mile
60 - 69
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace
15 00:25:32 411 JAMES STEIN YARDLEY PA 62 1 M 11 08:14 min/mile
30 00:28:32 397 KENNETH SIMBIRI HAVERTOWN PA 61 2 M 22 09:12 min/mile
31 00:29:04 288 RICHARD FARRELLY BERWYN PA 60 3 M 23 09:22 min/mile
70 - 110
Race Place Chip Elapsed Bib Name City State Team Name Age Age Place Gender Gender Place Pace

Race Info

Participants:
61
Last Updated:
11/9/2019 10:13:32 AM

Results are final for purposes of GetPhound Fall Points Series.  Correction requests will not be processed until November 18, 2019

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

5K - 61


Male
Total Finishers Avg Pace
35 09:09

Female
Total Finishers Avg Pace
26 10:01
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction