Race Results for…
St. Clair River Run

July 21, 2018 Results presented by St Clair River Run and timed by Enfield Timing
Last Updated:
7/23/2018 8:30:27 PM

Enfield Timing

Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

5K

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 2114 MATT SHEELER 00:16:20.2 00:16:19.6 03:15 min/km STRATHROY 22
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 1823 MEGAN BLACK 00:20:28.4 00:20:26.8 04:05 min/km PLYMPTON-WYOMING 20

10K

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 669 TERENCE ATTEMA 00:32:25.4 00:32:25.4 03:14 min/km 28
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 526 KATE BURGESS 00:44:08.4 00:44:06.5 04:24 min/km BRACEBRIDGE 36

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
153 entrants …
10k Results
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
669 TERENCE ATTEMA 00:32:25.4 00:32:25.4 03:14 min/km 10K 1 M 1 28 O/A
585 TAYLOR KRAAYENBRINK SARNIA 00:32:34.6 00:32:34.6 03:15 min/km 10K 2 M 2 28 1
599 TAYLOR MCARTHUR WALLACEBURG 00:34:44.6 00:34:44.6 03:28 min/km 10K 3 M 3 25 1
540 DARREN DEGROOT WYOMING 00:37:49.2 00:37:49.2 03:46 min/km 10K 4 M 4 30 2
583 MIKE KIRKLAND BRIGHT'S GROVE 00:38:04.0 00:38:04.0 03:48 min/km 10K 5 M 5 25 2
608 RYAN NOWAKOWSKI CHATHAM-KENT 00:38:21.1 00:38:21.1 03:50 min/km 10K 6 M 6 38 1
655 ADAM WEST RIDGETOWN 00:38:22.3 00:38:22.3 03:50 min/km 10K 7 M 7 40 2
575 MARTYN HUGHES-DOWDLE SWANSEA 00:38:25.6 00:38:25.6 03:50 min/km 10K 8 M 8 53 1
627 JOE SADOQUIS SARNIA 00:39:11.2 00:39:11.2 03:55 min/km 10K 9 M 9 29 3
569 BRADY HILLIS KENORA 00:40:59.6 00:40:59.6 04:05 min/km 10K 10 M 10 29 4
649 JEREMY VERCAUTEREN DRESDEN 00:41:50.1 00:41:50.1 04:11 min/km 10K 11 M 11 20 1
613 SEAN OZBURN BRIGHT'S GROVE 00:42:13.0 00:42:12.5 04:13 min/km 10K 12 M 12 53 2
617 MARK PERSYN WALLACEBURG 00:42:31.5 00:42:31.5 04:15 min/km 10K 13 M 13 53 3
619 KYLE QUINN CORUNNA 00:42:47.8 00:42:47.8 04:16 min/km 10K 14 M 14 35 1
535 BRYAN COWDEN WALLACEBURG 00:43:06.2 00:43:06.2 04:18 min/km 10K 15 M 15 35 2
526 KATE BURGESS BRACEBRIDGE 00:44:08.4 00:44:06.5 04:24 min/km 10K 16 F 1 36 O/A
580 CHRISTOPHER JOYCE SARNIA 00:44:32.1 00:44:31.3 04:27 min/km 10K 17 M 16 52 4
668 KYLE STRAATMAN 00:45:07.1 00:45:07.1 04:30 min/km 10K 18 M 17 31 3
506 MATTHEW ANTHONY PORT LAMBTON 00:46:14.0 00:46:11.5 04:37 min/km 10K 19 M 18 20 2
573 ANITA HOJABR KINGSTON 00:46:28.0 00:46:19.7 04:37 min/km 10K 20 F 2 24 1
677 JAYDEN DEWHIRST 00:46:53.7 00:46:47.3 04:40 min/km 10K 21 M 19 11 1
571 JOEL HODGSON SARNIA 00:47:04.7 00:46:57.1 04:41 min/km 10K 22 M 20 26 5
671 BRAYDEN KOMINEK 00:47:08.6 00:47:08.6 04:42 min/km 10K 23 M 21 12 2
606 DWAYNE NELLES CAMLACHIE 00:47:24.9 00:47:23.5 04:44 min/km 10K 24 M 22 47 1
502 DUNCAN ALBION POINT EDWARD 00:47:30.8 00:47:28.3 04:44 min/km 10K 25 M 23 33 4
612 STEVE OUTRIDGE PORT LAMBTON 00:47:45.7 00:47:44.1 04:46 min/km 10K 26 M 24 51 5
564 TIM HEATH CORUNNA 00:48:14.8 00:48:07.7 04:48 min/km 10K 27 M 25 41 1
684 DANIEL BROUSSEAU 00:48:23.0 00:48:23.0 04:50 min/km 10K 28 M 26 43 2
563 TED HEATH CHATHAM 00:48:31.7 00:48:25.5 04:50 min/km 10K 29 M 27 41 3
653 HALEY WALKER BRIGHTS GROVE 00:49:42.7 00:49:42.7 04:58 min/km 10K 30 F 3 27 1
638 MARK STIRLING CHATHAM 00:50:10.1 00:50:05.1 05:00 min/km 10K 31 M 28 59 1
611 SHONA OUTRIDGE PORT LAMBTON 00:50:11.4 00:50:07.8 05:00 min/km 10K 32 F 4 49 1
663 JOHN TESLIGTE BLENHEIM 00:50:52.2 00:50:49.4 05:04 min/km 10K 33 M 29 69 1
504 ALICE ANDRUCHOW SARNIA 00:51:13.4 00:50:30.4 05:03 min/km 10K 34 F 5 62 1
521 PAUL BLUNT WATFORD 00:51:37.4 00:51:31.8 05:09 min/km 10K 35 M 30 48 2
518 KEITH BENN PORT LAMBTON 00:51:48.9 00:51:44.3 05:10 min/km 10K 36 M 31 62 1
528 DENISE CAMPBELL SARNIA 00:51:52.8 00:51:49.4 05:10 min/km 10K 37 F 6 47 2
642 SHANE SYKES MERLIN 00:51:53.4 00:51:53.4 05:11 min/km 10K 38 M 32 38 3
597 KATHY MAUGER CORUNNA 00:52:03.3 00:52:03.3 05:12 min/km 10K 39 F 7 50 3
661 KIRSTEN BJORNSON FORT MCMURRAY 00:52:19.5 00:52:19.5 05:13 min/km 10K 40 F 8 54 1
664 KEVIN O'CONNOR CORUNNA 00:52:21.8 00:52:17.2 05:13 min/km 10K 41 M 33 65 2
555 RICHARD GILBERT SARNIA 00:52:30.5 00:52:27.9 05:14 min/km 10K 42 M 34 43 4
667 JEREMY LYNN 00:52:33.2 00:52:31.0 05:15 min/km 10K 43 M 35 20 3
678 HENRI HARTMANN 00:52:40.0 00:52:40.0 05:15 min/km 10K 44 M 36 30 6
622 REBECCA REICH SARNIA 00:52:43.4 00:52:23.7 05:14 min/km 10K 45 F 9 23 2
570 JULIE HILLIS LONDON 00:52:46.0 00:52:43.7 05:16 min/km 10K 46 F 10 37 1
529 NICO CARIATI CHATHAM 00:53:06.0 00:53:06.0 05:18 min/km 10K 47 M 37 27 7
635 MARK SPOWART SARNIA 00:53:07.9 00:52:57.8 05:17 min/km 10K 48 M 38 42 5
650 KAD VICENTE TORONTO 00:53:11.8 00:53:01.9 05:18 min/km 10K 49 M 39 22 3
666 SAM LYNN LONDON 00:53:15.2 00:53:12.8 05:19 min/km 10K 50 M 40 18 4
153 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
669 TERENCE ATTEMA 00:32:25.4 00:32:25.4 03:14 min/km 10K 1 M 1 28 O/A
526 KATE BURGESS BRACEBRIDGE 00:44:08.4 00:44:06.5 04:24 min/km 10K 16 F 1 36 O/A
1 - 10
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
672 CONNOR KOMINEK 00:53:37.8 00:53:28.0 05:20 min/km 10K 55 M 43 10 1
686 MYA OEVENING 01:05:18.1 01:05:00.4 06:30 min/km 10K 120 F 51 2 1
11 - 15
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
677 JAYDEN DEWHIRST 00:46:53.7 00:46:47.3 04:40 min/km 10K 21 M 19 11 1
16 - 20
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
649 JEREMY VERCAUTEREN DRESDEN 00:41:50.1 00:41:50.1 04:11 min/km 10K 11 M 11 20 1
665 LAURA HUGHES-DOWDLE SWANSEA 00:53:42.8 00:53:41.1 05:22 min/km 10K 57 F 13 17 1
21 - 25
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
599 TAYLOR MCARTHUR WALLACEBURG 00:34:44.6 00:34:44.6 03:28 min/km 10K 3 M 3 25 1
573 ANITA HOJABR KINGSTON 00:46:28.0 00:46:19.7 04:37 min/km 10K 20 F 2 24 1
26 - 30
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
585 TAYLOR KRAAYENBRINK SARNIA 00:32:34.6 00:32:34.6 03:15 min/km 10K 2 M 2 28 1
653 HALEY WALKER BRIGHTS GROVE 00:49:42.7 00:49:42.7 04:58 min/km 10K 30 F 3 27 1
31 - 35
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
619 KYLE QUINN CORUNNA 00:42:47.8 00:42:47.8 04:16 min/km 10K 14 M 14 35 1
623 AMY REINDERS SARNIA 00:55:24.6 00:55:21.0 05:32 min/km 10K 68 F 18 34 1
36 - 40
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
608 RYAN NOWAKOWSKI CHATHAM-KENT 00:38:21.1 00:38:21.1 03:50 min/km 10K 6 M 6 38 1
570 JULIE HILLIS LONDON 00:52:46.0 00:52:43.7 05:16 min/km 10K 46 F 10 37 1
41 - 45
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
564 TIM HEATH CORUNNA 00:48:14.8 00:48:07.7 04:48 min/km 10K 27 M 25 41 1
567 DEBORAH HIGHFIELD SOMBRA 00:53:20.1 00:53:14.6 05:19 min/km 10K 51 F 11 44 1
46 - 50
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
606 DWAYNE NELLES CAMLACHIE 00:47:24.9 00:47:23.5 04:44 min/km 10K 24 M 22 47 1
611 SHONA OUTRIDGE PORT LAMBTON 00:50:11.4 00:50:07.8 05:00 min/km 10K 32 F 4 49 1
51 - 55
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
575 MARTYN HUGHES-DOWDLE SWANSEA 00:38:25.6 00:38:25.6 03:50 min/km 10K 8 M 8 53 1
661 KIRSTEN BJORNSON FORT MCMURRAY 00:52:19.5 00:52:19.5 05:13 min/km 10K 40 F 8 54 1
56 - 60
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
638 MARK STIRLING CHATHAM 00:50:10.1 00:50:05.1 05:00 min/km 10K 31 M 28 59 1
576 KATHY IKERT ALVINSTON 00:57:43.9 00:57:34.1 05:45 min/km 10K 79 F 23 56 1
61 - 65
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
518 KEITH BENN PORT LAMBTON 00:51:48.9 00:51:44.3 05:10 min/km 10K 36 M 31 62 1
504 ALICE ANDRUCHOW SARNIA 00:51:13.4 00:50:30.4 05:03 min/km 10K 34 F 5 62 1
66 - 70
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
663 JOHN TESLIGTE BLENHEIM 00:50:52.2 00:50:49.4 05:04 min/km 10K 33 M 29 69 1
588 JUANITA LEW SARNIA 00:54:18.6 00:54:18.3 05:25 min/km 10K 63 F 16 66 1
71 - 98
Bib Name City Gun Elapsed Chip Elapsed Pace Division Div Place Gender Gender Place Age Age Place
656 RAY WHITNALL BRIGHTS GROVE 01:19:34.9 01:19:17.1 07:55 min/km 10K 150 M 77 74 1

Race Info

Participants:
620
Last Updated:
7/23/2018 8:30:27 PM

Enfield Timing

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

10K - 153


Male
Total Finishers Avg Pace
78 05:18

Female
Total Finishers Avg Pace
75 06:12

5K - 467


Male
Total Finishers Avg Pace
152 07:06

Female
Total Finishers Avg Pace
315 08:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction