Race Results for…
2019 Squirrel Hill Loopy Loppet

March 02, 2019 Results presented by Tortoise & Hare - Minocqua and timed by Tortoise & Hare Timing
Participants:
208
Last Updated:
3/6/2019 9:28:06 AM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

18K SKATE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 73 CODY SCHNEIDER 00:55:17 03:04 min/km 17
2 47 JAKOB CRAIG 00:55:22 03:04 min/km 15
3 70 FORREST DORSEY 00:55:24 03:04 min/km 16
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 146 GENEVIEVE ANEX 01:05:01 03:36 min/km 17
2 177 ELLA REINEMANN 01:05:11 03:37 min/km SHEBOYGAN 18
3 298 MARY-KAY AUFRANCE 01:10:31 03:55 min/km MARQUETTE 65

18K CLASSIC

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 696 MARK PARMAN 01:00:26 03:21 min/km HAYWARD 56
2 540 JIM MUELLER 01:04:12 03:33 min/km HAZELHURST 62
3 700 ROBERT NADLER 01:06:38 03:42 min/km CHICAGO 55
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 880 JOHANNA CRAIG 01:11:04 03:56 min/km 17
2 1000 MADELYN LAWN 01:13:29 04:04 min/km 15
3 530 AVERY TOLBERT 01:17:02 04:16 min/km 15

6K SKATE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 154 WILLIAM BARFORD 00:18:20 03:03 min/km 17
2 223 CASEY VANHEFTY 00:18:39 03:06 min/km MINOCQUA 14
3 130 BRETT BUTALLA 00:19:02 03:10 min/km WAUSAU 13
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 10 MIA CASE 00:18:37 03:06 min/km 15
2 85 SYLVIE PANOFSKY 00:22:32 03:45 min/km MADISON 14
3 135 VICTORIA MYERS 00:22:34 03:45 min/km WAUSAU 12

6K CLASSIC

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 690 STEVEN MEYER 00:26:17 04:22 min/km LINCOLNSHIRE 66
2 541 GAVIN CHOW 00:26:31 04:25 min/km 14
3 123 HENRY BENNETT 00:36:29 06:04 min/km WAUSAU 16
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 531 ISABEL SEAY 00:21:47 03:37 min/km 17
2 528 LILY HUBANKS 00:25:07 04:11 min/km 15
3 529 HANNA O'BRIEN 00:25:07 04:11 min/km 16

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
43 entrants …
18K Skate Results
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
73 CODY SCHNEIDER 00:55:17 17 18K SKATE M 1 1 O/A 03:04 min/km
47 JAKOB CRAIG 00:55:22 15 18K SKATE M 2 2 O/A 03:04 min/km
70 FORREST DORSEY 00:55:24 16 18K SKATE M 3 3 O/A 03:04 min/km
216 Paul Biford 00:56:43 55 18K SKATE M Madison 4 4 1 03:09 min/km
147 ZIGGY BJURLIN 00:58:56 17 18K SKATE M 5 5 1 03:16 min/km
297 Sam Edwards 00:59:55 44 18K SKATE 0 6 0 03:19 min/km
84 JASON JOHNSON 01:00:05 17 18K SKATE M STOUGHTON 6 7 2 03:20 min/km
232 RICHARD KISSELOFF 01:00:11 47 18K SKATE M ALGONQUIN 7 8 1 03:20 min/km
293 DOUGLAS ANSEL 01:01:26 31 18K SKATE M MADISON 8 9 1 03:24 min/km
94 ALEX MATSON 01:01:48 18 18K SKATE M 9 10 3 03:25 min/km
229 CHRIS LAWN 01:01:51 42 18K SKATE M VERONA 10 11 2 03:26 min/km
175 CONNOR BRUCKNER 01:03:34 16 18K SKATE M PLYMOUTH 11 12 4 03:31 min/km
146 GENEVIEVE ANEX 01:05:01 17 18K SKATE F 1 13 O/A 03:36 min/km
231 JACOB HUSEBY 01:05:08 22 18K SKATE M MADISON 12 14 1 03:37 min/km
177 ELLA REINEMANN 01:05:11 18 18K SKATE F SHEBOYGAN 2 15 O/A 03:37 min/km
74 JAKE VANHEFTY 01:06:36 16 18K SKATE M 13 16 5 03:41 min/km
292 HENRY SHOCKLEY 01:06:38 16 18K SKATE M 14 17 6 03:42 min/km
295 JOHN BOUDRY 01:06:49 53 18K SKATE M WAUKESHA 15 18 2 03:42 min/km
235 WILLIAM KWASNY 01:06:53 46 18K SKATE M MENASHA 16 19 3 03:42 min/km
256 RICKY STRAKA 01:08:22 43 18K SKATE M WALES 17 20 4 03:47 min/km
246 JOSHUA SAUNDERS 01:08:58 42 18K SKATE M BOULDER JUNCTION 18 21 5 03:49 min/km
238 MATTHEW MEYER 01:09:12 43 18K SKATE M SHEBOYGAN 19 22 6 03:50 min/km
254 BOB HUBANKS 01:09:37 46 18K SKATE M MADISON 20 23 7 03:52 min/km
189 LEVI SMITH 01:10:14 17 18K SKATE M RHINELANDER 21 24 7 03:54 min/km
298 MARY-KAY AUFRANCE 01:10:31 65 18K SKATE F MARQUETTE 3 25 O/A 03:55 min/km
191 BRECKIN YOUNKER 01:11:24 16 18K SKATE M RHINELANDER 22 26 8 03:57 min/km
299 TOM AUFRANCE 01:11:48 64 18K SKATE M MARQUETTE 23 27 1 03:59 min/km
261 GREG FRANZEN 01:11:52 64 18K SKATE M PLYMOUTH 24 28 2 03:59 min/km
198 ADELYN MARKINÊ 01:12:20 99 18K SKATE F 4 29 0 04:01 min/km
296 WILL EDWARDS 01:13:41 70 18K SKATE M OCONOMOWOC 25 30 1 04:05 min/km
93 MAKENZIE HOLLMAN 01:15:45 17 18K SKATE F 5 31 1 04:12 min/km
234 JESSICA KWASNY 01:16:01 17 18K SKATE F MENASHA 6 32 2 04:13 min/km
149 SYLVIA GREEN 01:16:57 17 18K SKATE F 7 33 3 04:16 min/km
148 RACHEL CAMPBELL 01:16:57 16 18K SKATE F 8 34 4 04:16 min/km
233 SUSAN KNIGHT 01:17:35 63 18K SKATE F BOULDER JUNCTION 9 35 1 04:18 min/km
190 TRAVIS WHITE 01:19:39 13 18K SKATE M RHINELANDER 26 36 1 04:25 min/km
294 MARY TAGGETT 01:22:29 51 18K SKATE F DELAFIELD 10 37 1 04:34 min/km
188 MACY LESTER 01:27:06 12 18K SKATE F RHINELANDER 11 38 1 04:50 min/km
289 JOHN GILLEN 01:28:32 47 18K SKATE M RHINELANDER 27 39 8 04:55 min/km
178 ALEEA STARCK 01:30:30 15 18K SKATE F SHEBOYGAN 12 40 5 05:01 min/km
187 OLIVIA GILLEN 01:34:40 14 18K SKATE F RHINELANDER 13 41 1 05:15 min/km
186 GRACE BERGER 01:34:40 14 18K SKATE F RHINELANDER 14 42 2 05:15 min/km
259 SALLY LESTER 01:45:12 44 18K SKATE F EAGLE RIVER 15 43 1 05:50 min/km
43 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
73 CODY SCHNEIDER 00:55:16 17 18K SKATE M 1 1 O/A 03:04 min/km
47 JAKOB CRAIG 00:55:21 15 18K SKATE M 2 2 O/A 03:04 min/km
70 FORREST DORSEY 00:55:23 16 18K SKATE M 3 3 O/A 03:04 min/km
146 GENEVIEVE ANEX 01:05:00 17 18K SKATE F 1 13 O/A 03:36 min/km
177 ELLA REINEMANN 01:05:10 18 18K SKATE F SHEBOYGAN 2 15 O/A 03:37 min/km
298 MARY-KAY AUFRANCE 01:10:30 65 18K SKATE F MARQUETTE 3 25 O/A 03:55 min/km
1 - 10
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
11 - 12
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
188 MACY LESTER 01:27:05 12 18K SKATE F RHINELANDER 11 38 1 04:50 min/km
13 - 14
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
190 TRAVIS WHITE 01:19:38 13 18K SKATE M RHINELANDER 26 36 1 04:25 min/km
187 OLIVIA GILLEN 01:34:39 14 18K SKATE F RHINELANDER 13 41 1 05:15 min/km
186 GRACE BERGER 01:34:39 14 18K SKATE F RHINELANDER 14 42 2 05:15 min/km
15 - 18
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
147 ZIGGY BJURLIN 00:58:55 17 18K SKATE M 5 5 1 03:16 min/km
84 JASON JOHNSON 01:00:04 17 18K SKATE M STOUGHTON 6 7 2 03:20 min/km
94 ALEX MATSON 01:01:47 18 18K SKATE M 9 10 3 03:25 min/km
175 CONNOR BRUCKNER 01:03:33 16 18K SKATE M PLYMOUTH 11 12 4 03:31 min/km
74 JAKE VANHEFTY 01:06:35 16 18K SKATE M 13 16 5 03:41 min/km
93 MAKENZIE HOLLMAN 01:15:44 17 18K SKATE F 5 31 1 04:12 min/km
234 JESSICA KWASNY 01:16:00 17 18K SKATE F MENASHA 6 32 2 04:13 min/km
149 SYLVIA GREEN 01:16:56 17 18K SKATE F 7 33 3 04:16 min/km
148 RACHEL CAMPBELL 01:16:56 16 18K SKATE F 8 34 4 04:16 min/km
178 ALEEA STARCK 01:30:29 15 18K SKATE F SHEBOYGAN 12 40 5 05:01 min/km
19 - 29
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
231 JACOB HUSEBY 01:05:07 22 18K SKATE M MADISON 12 14 1 03:37 min/km
30 - 39
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
293 DOUGLAS ANSEL 01:01:25 31 18K SKATE M MADISON 8 9 1 03:24 min/km
40 - 49
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
232 RICHARD KISSELOFF 01:00:10 47 18K SKATE M ALGONQUIN 7 8 1 03:20 min/km
229 CHRIS LAWN 01:01:50 42 18K SKATE M VERONA 10 11 2 03:26 min/km
235 WILLIAM KWASNY 01:06:52 46 18K SKATE M MENASHA 16 19 3 03:42 min/km
256 RICKY STRAKA 01:08:21 43 18K SKATE M WALES 17 20 4 03:47 min/km
246 JOSHUA SAUNDERS 01:08:57 42 18K SKATE M BOULDER JUNCTION 18 21 5 03:49 min/km
259 SALLY LESTER 01:45:11 44 18K SKATE F EAGLE RIVER 15 43 1 05:50 min/km
50 - 59
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
216 Paul Biford 00:56:42 55 18K SKATE M Madison 4 4 1 03:09 min/km
295 JOHN BOUDRY 01:06:48 53 18K SKATE M WAUKESHA 15 18 2 03:42 min/km
294 MARY TAGGETT 01:22:28 51 18K SKATE F DELAFIELD 10 37 1 04:34 min/km
60 - 69
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
299 TOM AUFRANCE 01:11:47 64 18K SKATE M MARQUETTE 23 27 1 03:59 min/km
261 GREG FRANZEN 01:11:51 64 18K SKATE M PLYMOUTH 24 28 2 03:59 min/km
233 SUSAN KNIGHT 01:17:34 63 18K SKATE F BOULDER JUNCTION 9 35 1 04:18 min/km
70 - 79
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace
296 WILL EDWARDS 01:13:40 70 18K SKATE M OCONOMOWOC 25 30 1 04:05 min/km
80 - 89
Bib Name Chip Elapsed Age Division Gender City Gender Place Div Place Age Place Pace

Race Info

Participants:
208
Last Updated:
3/6/2019 9:28:06 AM

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

18K SKATE - 42


Male
Total Finishers Avg Pace
27 03:40

Female
Total Finishers Avg Pace
15 04:29

18K CLASSIC - 25


Male
Total Finishers Avg Pace
12 04:19

Female
Total Finishers Avg Pace
13 04:41

6K SKATE - 131


Male
Total Finishers Avg Pace
71 04:20

Female
Total Finishers Avg Pace
60 05:07

6K CLASSIC - 9


Male
Total Finishers Avg Pace
3 04:57

Female
Total Finishers Avg Pace
6 04:40
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction