Race Results for…
Sammamish Polar Bear 5k

January 12, 2019 Results presented by Woodinville Running Company and timed by Tortoise & Hare Race Timing - Seattle
Participants:
243
Last Updated:
1/12/2019 1:35:12 PM
Stats

Leaderboards

Jump to a Leaderboard

5K

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 362 Chris Gossett 00:17:11 05:32 min/m 41
2 359 Justin Jablonowsky 00:18:08 05:50 min/m 38
3 622 Nikola Bojanic 00:18:52 06:05 min/m REDMOND 17
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed Pace City Age
1 753 Kristin Hedstrom 00:20:29 06:36 min/m Alameda 32
2 624 Brooke Caragher 00:21:29 06:55 min/m Woodinville 15
3 740 Megan Williams 00:22:09 07:08 min/m Seattle 15

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
242 entrants …
5K Results
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
362 Chris Gossett 00:17:11 1 41 1 5K M 1 05:32 min/m
359 Justin Jablonowsky 00:18:08 2 38 1 5K M 2 05:50 min/m
622 Nikola Bojanic 00:18:52 3 17 1 5K M 3 REDMOND 06:05 min/m
752 Hans Struzyna 00:19:05 4 29 1 5K M 4 Alameda 06:09 min/m
614 James Anania 00:19:16 5 15 2 5K M 5 Sammamish 06:12 min/m
354 Landon Fick 00:19:25 6 17 3 5K M 6 06:15 min/m
681 Calden Mccormick 00:19:50 7 14 1 5K M 7 Bothell 06:23 min/m
788 Parker Duff 00:20:09 8 18 4 5K M 8 Woodinville 06:30 min/m
373 Dan Haffner 00:20:16 9 42 2 5K M 9 06:32 min/m
608 Ron Sielinski 00:20:18 10 54 1 5K M 10 Redmond 06:32 min/m
731 Daniel Triplett 00:20:26 11 16 5 5K M 11 Kirkland 06:35 min/m
753 Kristin Hedstrom 00:20:29 12 32 1 5K F 1 Alameda 06:36 min/m
737 Jackson Warnick 00:20:30 13 17 6 5K M 12 Kirkland 06:36 min/m
677 Maximilian Mason 00:20:31 14 17 7 5K M 13 Woodinville 06:37 min/m
579 David Epp 00:20:38 15 47 3 5K M 14 Redmond 06:39 min/m
734 Ryan Vik 00:20:39 16 15 8 5K M 15 Sammamish 06:39 min/m
580 Jinya Yokoyama 00:20:47 17 41 4 5K M 16 Sammamish 06:42 min/m
630 Quinn Cooney 00:20:50 18 15 9 5K M 17 Kirkland 06:43 min/m
778 Deven Chatterjee 00:20:53 19 16 10 5K M 18 Sammamish 06:44 min/m
769 Adrian Camardella 00:20:54 20 15 11 5K M 19 Bellevue 06:44 min/m
585 Aleksy Umbers 00:20:55 21 13 2 5K M 20 Woodinville 06:44 min/m
795 Trent Bohan 00:21:01 22 17 12 5K M 21 Yarrow Point 06:46 min/m
785 Mason Mcdaniel 00:21:10 23 16 13 5K M 22 Kirkland 06:49 min/m
732 Luke Tyler 00:21:18 24 15 14 5K M 23 Redmond 06:52 min/m
656 Tyler Hsia 00:21:28 25 15 15 5K M 24 Redmond 06:55 min/m
624 Brooke Caragher 00:21:29 26 15 1 5K F 2 Woodinville 06:55 min/m
695 Daniel Pogrebinsky 00:21:40 27 15 16 5K M 25 Redmond 06:59 min/m
623 Gabriel Bowman 00:21:43 28 16 17 5K M 26 Sammamish 07:00 min/m
777 David Miller 00:21:56 29 18 18 5K M 27 Bellevue 07:04 min/m
528 Kevin Kennedy 00:22:07 30 47 5 5K M 28 Kirkland 07:08 min/m
740 Megan Williams 00:22:09 31 15 2 5K F 3 Seattle 07:08 min/m
652 Adam Hamshou 00:22:14 32 17 19 5K M 29 Bellevue 07:10 min/m
680 Michael Mccallum 00:22:17 33 17 20 5K M 30 North Bend 07:11 min/m
662 Arshaan Khan 00:22:24 34 16 21 5K M 31 Redmond 07:13 min/m
547 Jackson Graves 00:22:24 35 16 22 5K M 32 Redmond 07:13 min/m
710 Grace Sappington 00:22:27 36 17 3 5K F 4 Sammamish 07:14 min/m
666 Alex Lalor 00:22:28 37 18 4 5K F 5 Sammamish 07:14 min/m
642 Kai Feller 00:22:29 38 14 3 5K M 33 Redmond 07:15 min/m
527 Emily Arons 00:22:32 39 55 1 5K F 6 Woodinville 07:16 min/m
641 Olivia Feistner 00:22:37 40 17 5 5K F 7 Sammamish 07:17 min/m
323 Sam Lalor 00:22:44 41 15 23 5K M 34 07:20 min/m
636 Milou Drapers 00:22:47 42 15 6 5K F 8 Bothell 07:20 min/m
723 Anna Stahlschmidt 00:22:49 43 17 7 5K F 9 Kirkland 07:21 min/m
526 Karl Whinnie 00:22:57 44 37 2 5K M 35 Bellevue 07:24 min/m
741 Carson Wright 00:23:09 45 16 24 5K M 36 Issaquah 07:28 min/m
735 Taiga Wad 00:23:12 46 16 25 5K M 37 Bellevue 07:29 min/m
562 Andy Roberts 00:23:14 47 43 6 5K M 38 Bellevue 07:29 min/m
793 Serena Foster 00:23:17 48 15 8 5K F 10 Carnation 07:30 min/m
784 Logan Ressler 00:23:20 49 16 26 5K M 39 Kirkland 07:31 min/m
515 Ryan Erdmann 00:23:23 50 25 2 5K M 40 Redmond 07:32 min/m
242 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
7 - 14
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
681 Calden Mccormick 00:19:50 7 14 1 5K M 7 Bothell 06:23 min/m
585 Aleksy Umbers 00:20:55 21 13 2 5K M 20 Woodinville 06:44 min/m
642 Kai Feller 00:22:29 38 14 3 5K M 33 Redmond 07:15 min/m
705 Max Rosenbloom 00:24:11 65 14 4 5K M 50 KIRKLAND 07:48 min/m
368 Sam Stroh 00:24:47 75 12 5 5K M 56 07:59 min/m
764 Claire Lozier 00:25:06 78 12 1 5K F 20 Redmond 08:05 min/m
676 Cora Madison 00:25:39 89 14 2 5K F 24 Kirkland 08:16 min/m
659 Sumedha Kanumuri 00:25:41 91 14 3 5K F 26 SAMMAMISH 08:17 min/m
618 Eve Barrancotto 00:26:19 97 14 4 5K F 27 Sammamish 08:29 min/m
320 Amelde Madison 00:28:17 119 11 5 5K F 39 09:07 min/m
15 - 19
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
622 Nikola Bojanic 00:18:52 3 17 1 5K M 3 REDMOND 06:05 min/m
614 James Anania 00:19:16 5 15 2 5K M 5 Sammamish 06:12 min/m
354 Landon Fick 00:19:25 6 17 3 5K M 6 06:15 min/m
788 Parker Duff 00:20:09 8 18 4 5K M 8 Woodinville 06:30 min/m
731 Daniel Triplett 00:20:26 11 16 5 5K M 11 Kirkland 06:35 min/m
624 Brooke Caragher 00:21:29 26 15 1 5K F 2 Woodinville 06:55 min/m
740 Megan Williams 00:22:09 31 15 2 5K F 3 Seattle 07:08 min/m
710 Grace Sappington 00:22:27 36 17 3 5K F 4 Sammamish 07:14 min/m
666 Alex Lalor 00:22:28 37 18 4 5K F 5 Sammamish 07:14 min/m
641 Olivia Feistner 00:22:37 40 17 5 5K F 7 Sammamish 07:17 min/m
20 - 29
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
752 Hans Struzyna 00:19:05 4 29 1 5K M 4 Alameda 06:09 min/m
515 Ryan Erdmann 00:23:23 50 25 2 5K M 40 Redmond 07:32 min/m
797 Brennan Lewis 00:23:34 55 25 3 5K M 44 Bellevue 07:36 min/m
535 Andrew Jarboe 00:49:42 231 29 4 5K M 118 Kirkland 16:01 min/m
798 Mackenzie Schmidt 00:23:34 56 23 1 5K F 12 Bellevue 07:36 min/m
566 Maggie Yuse 00:24:38 71 25 2 5K F 17 Bellevue 07:56 min/m
532 Jodee Kreitel 00:27:27 109 28 3 5K F 34 Lake Stevens 08:51 min/m
591 Annie Norton 00:44:25 221 27 4 5K F 105 Woodinville 14:19 min/m
607 Bhuvaneswari Keerthivasan 00:45:47 222 25 5 5K F 106 Redmond 14:46 min/m
30 - 39
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
359 Justin Jablonowsky 00:18:08 2 38 1 5K M 2 05:50 min/m
526 Karl Whinnie 00:22:57 44 37 2 5K M 35 Bellevue 07:24 min/m
376 Nick Mays 00:24:01 62 38 3 5K M 48 07:44 min/m
536 Steve Glazer 00:28:09 117 30 4 5K M 80 Woodinville 09:04 min/m
747 Andy Seaboyer 00:28:24 125 38 5 5K M 82 Redmond 09:09 min/m
753 Kristin Hedstrom 00:20:29 12 32 1 5K F 1 Alameda 06:36 min/m
757 Kelly Seeger 00:23:58 60 31 2 5K F 14 Seattle 07:43 min/m
602 Madeline Dicesare 00:27:25 108 31 3 5K F 33 Seattle 08:50 min/m
570 Janani Kartik 00:27:35 111 34 4 5K F 35 Kirkland 08:53 min/m
556 Kelly Dillon 00:29:11 135 39 5 5K F 48 Shoreline 09:24 min/m
40 - 49
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
362 Chris Gossett 00:17:11 1 41 1 5K M 1 05:32 min/m
373 Dan Haffner 00:20:16 9 42 2 5K M 9 06:32 min/m
579 David Epp 00:20:38 15 47 3 5K M 14 Redmond 06:39 min/m
580 Jinya Yokoyama 00:20:47 17 41 4 5K M 16 Sammamish 06:42 min/m
528 Kevin Kennedy 00:22:07 30 47 5 5K M 28 Kirkland 07:08 min/m
746 Julie Polk 00:28:23 124 40 1 5K F 43 Redmond 09:09 min/m
366 Jan Stroh 00:28:48 131 45 2 5K F 45 09:17 min/m
503 Dele Downs 00:29:31 140 43 3 5K F 52 Bellevue 09:31 min/m
758 Laura Armstrong 00:29:40 144 40 4 5K F 54 Kirkland 09:34 min/m
748 Pabley Madison 00:30:04 156 44 5 5K F 59 09:41 min/m
50 - 59
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
608 Ron Sielinski 00:20:18 10 54 1 5K M 10 Redmond 06:32 min/m
572 Uwe Stahlschmidt 00:23:28 52 54 2 5K M 42 Kirkland 07:34 min/m
754 Mike Mueller 00:23:38 57 55 3 5K M 45 Bellevue 07:37 min/m
356 Tom Stankus 00:23:40 58 50 4 5K M 46 07:38 min/m
363 Loern Halverson 00:24:18 68 52 5 5K M 52 07:50 min/m
527 Emily Arons 00:22:32 39 55 1 5K F 6 Woodinville 07:16 min/m
567 Hanna Floss 00:24:39 72 52 2 5K F 18 Bellevue 07:57 min/m
524 Susan Cameron 00:26:27 99 57 3 5K F 29 Redmond 08:31 min/m
375 Nj Johnston 00:28:19 121 58 4 5K F 40 09:08 min/m
557 Susie Mcdowell 00:29:11 136 52 5 5K F 49 Shoreline 09:24 min/m
60 - 69
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
574 Eric Hamada 00:35:50 197 62 1 5K M 108 Renton 11:33 min/m
750 Linda Burt 00:26:48 104 68 1 5K F 31 Seattle 08:38 min/m
592 Marci Norton 00:31:18 168 60 2 5K F 69 Anacortes 10:05 min/m
751 Jill Snow 00:41:59 216 63 3 5K F 100 Marysville 13:32 min/m
559 Rhonda Smith 00:50:32 236 60 4 5K F 117 Redmond 16:18 min/m
563 Patty Tingler 00:51:56 239 64 5 5K F 118 Stanwood 16:45 min/m
70 - 98
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
531 Thomas (Tom) Nichols 00:30:07 158 70 1 5K M 98 Edmonds 09:42 min/m
358 Roy Burt 00:48:41 230 82 2 5K M 117 15:42 min/m
99 - 99
Bib Name Chip Elapsed Div Place Age Age Place Division Gender Gender Place City Pace
321 No Name 00:36:13 203 99 1 5K M 110 11:40 min/m
683 Gracie Mcrae 00:29:48 146 99 1 5K F 56 Sammamish 09:36 min/m

Race Info

Participants:
243
Last Updated:
1/12/2019 1:35:12 PM

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

5K - 242


Male
Total Finishers Avg Pace
122 08:49

Female
Total Finishers Avg Pace
120 10:29
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction