Race Results for…
California Triathlons

June 24, 2018 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
856
Last Updated:
6/25/2018 11:15:20 AM

Results are preliminary for 5 days.

Stats

Leaderboards

INT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 92 DANIELLE MAGOUIRK 03:29:33 DANVILLE 33
2 133 RICA ENRILE 03:45:39 SAN LEANDROSAN LEANDRO 36
3 156 AILEEN CASTRO 03:59:49 SANTA CLARA 38

INT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 308 DAN BLEDSOE 02:31:04 DAVIS 49
2 265 KEVIN SCHAFFER 02:42:24 VACAVILLE 46
3 60 THADDEUS SEGURA 02:42:26 OAKLAND 30

SPRINT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 824 JANAE DIXON 01:29:33 FRESNO 27
2 602 JESSICA HENDRICKS 01:41:28 BERKELEY 30
3 825 EMMA HEAD 01:41:28 LIVERMORE 29

SPRINT-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 716 JASON MCCARTY 01:11:58 BENICIA 49
2 644 DAVID WESTERHAUS 01:12:28 SACRAMENTO 38
3 643 DARRICK SHAW 01:24:08 SONORA 38

INT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 453 SpeeDee Crew 02:23:20 REDWOOD CITY
2 442 #TheRachels 02:28:23 SUNNYVALE
3 450 Workday AppDev 02:29:07 DANVILLE

SPRINT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 801 RhodRash 01:00:27 MONTARA
2 819 No Limits-Steve 01:13:54 SAN LEANDRO
3 802 Team Davis 01:16:04 PLEASANTON

SPRINT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 788 DON HAUGEN 00:36:38 FOLSOMSOM 57
2 796 LOWELL SEARS 00:46:08 PORTOLA VALLEY 67
3 805 VINNIE CANTACESSI 00:46:59 CAMPBELL 54
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 791 ANDREA DALEY 00:48:44 SAN CARLOS 32
2 799 TIFFANY WILLIAMS 00:50:53 BOULDER CREEK 49
3 795 JEAN MORANDA-TORRES 00:51:03 MOUNTAIN VIEW 55

INT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 494 PETER TRANSBURG 01:34:53 SANTA CLARA 44
2 438 MATT PILLAR 01:43:13 SAN CARLOS 29
3 441 JACK UNDERWOOD 01:46:26 LOS ALTOS 68
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 427 LISA CRESSON 01:36:42 BELMONT 40
2 466 NICOLE NICOLAY 01:37:04 LIVERMORE 42
3 423 TRACY ACHELIS 01:43:22 DANVILLE 64

SPRINT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 568 CLAYTON HUTCHINS 00:50:14 SAN LUIS OBISPO 23
2 587 JUSTIN BANDORO 00:53:46 SAN FRANCISCO 28
3 616 DANIEL RALEIGH 00:55:17 SAN FRANCISCO 33
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 821 KELLY BISHOP 00:59:59 LOS ALTOS 19
2 562 EMMA MADGIC 01:01:50 SAN MATEO 17
3 823 ALLIE TIMBRELL 01:05:00 MORAGA 21

INT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 12 CODY FORMAN 02:00:55 SPARKS 23
2 215 BRIAN LAVELLE 02:02:07 RIO DEL MAR 43
3 19 ALISTAIR EECKMAN 02:03:07 BERKELEY 24
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 73 ZUZANA TRNOVCOVA 02:19:42 SAN FRANCISCO 32
2 52 STEPHANIE PANCOAST 02:23:10 SAN MATEO 30
3 474 HALLIE FITZSIMONS 02:26:11 DANVILLE 34

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
460 entrants …
INT-AGE GROUP Results
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
12 CODY FORMAN 07:31:00 00:22:27 00:00:37 01:01:45 00:00:35 00:35:29 02:00:55 INT-AGE GROUP 1 23 1 M 1
215 BRIAN LAVELLE Coach Muddy Racing 07:35:00 00:20:57 00:00:54 01:02:09 00:00:35 00:37:30 02:02:07 INT-AGE GROUP 2 43 1 M 2
19 ALISTAIR EECKMAN Oakland Tri Club 07:31:00 00:24:35 00:00:38 01:01:35 00:00:44 00:35:34 02:03:07 INT-AGE GROUP 3 24 2 M 3
47 ALBERTO HERMOSO DIAZ Olympic Club 07:31:00 00:21:21 00:00:38 01:03:28 00:00:30 00:37:18 02:03:16 INT-AGE GROUP 4 29 1 M 4
473 MATTHEW HURLEY Every Man Jack 07:33:00 00:20:37 00:01:04 01:04:22 00:00:40 00:37:13 02:03:58 INT-AGE GROUP 5 34 1 M 5
471 BRIAN MANCINI 07:33:00 00:23:48 00:01:11 01:02:12 00:00:51 00:36:45 02:04:49 INT-AGE GROUP 6 32 2 M 6
43 JOHN MATSON 07:31:00 00:23:15 00:00:58 01:03:04 00:00:29 00:38:42 02:06:30 INT-AGE GROUP 7 29 2 M 7
44 ALEX HANSON 07:31:00 00:22:26 00:00:52 00:59:12 00:00:41 00:43:28 02:06:41 INT-AGE GROUP 8 29 3 M 8
17 JUSTIN RIELE Puplepatch 07:31:00 00:21:15 00:01:02 01:04:38 00:00:38 00:40:04 02:07:39 INT-AGE GROUP 9 24 3 M 9
143 MICHAEL WHITE Rocklin Endurance Sports 07:33:00 00:21:59 00:00:48 01:02:04 00:00:52 00:43:24 02:09:10 INT-AGE GROUP 10 37 1 M 10
520 KEVIN COADY 07:35:00 00:24:11 00:01:18 01:03:27 00:00:55 00:39:21 02:09:15 INT-AGE GROUP 11 42 2 M 11
319 CHRISTOPHER DANESI Oakland Tri Club 07:37:00 00:21:53 00:01:05 01:05:03 00:00:37 00:41:12 02:09:53 INT-AGE GROUP 12 50 1 M 12
18 KYLE LUND TriForce 07:31:00 00:22:41 00:01:27 01:05:24 00:00:39 00:40:14 02:10:27 INT-AGE GROUP 13 24 4 M 13
74 RICARDO MAZZINI Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:33:00 00:23:56 00:01:04 01:03:36 00:01:11 00:41:02 02:10:51 INT-AGE GROUP 14 32 3 M 14
169 CHAITANYA GHARPURE TriForce 07:33:00 00:24:48 00:01:15 01:06:31 00:01:04 00:37:23 02:11:03 INT-AGE GROUP 15 39 2 M 15
197 CESAR VALERA Superfly Coaching 07:35:00 00:25:10 00:00:51 01:02:55 00:00:37 00:41:57 02:11:32 INT-AGE GROUP 16 41 3 M 16
13 ROBERT KROSSA Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:31:00 00:23:56 00:01:14 01:03:27 00:00:45 00:42:44 02:12:07 INT-AGE GROUP 17 24 5 M 17
486 LEROY THOMAS HotHouse Multisports 07:35:00 00:25:47 00:01:12 01:04:45 00:00:59 00:39:51 02:12:35 INT-AGE GROUP 18 46 1 M 18
307 DAN SMEDLEY Tri Valley Triathlon Club 07:35:00 00:23:20 00:01:27 01:04:18 00:00:40 00:43:14 02:13:01 INT-AGE GROUP 19 49 2 M 19
218 ERICK PIERCE 07:35:00 00:25:38 00:01:04 01:03:27 00:01:49 00:41:19 02:13:19 INT-AGE GROUP 20 43 4 M 20
518 ANDREW SELLERGREN 07:33:00 00:24:29 00:01:10 01:04:06 00:00:52 00:42:44 02:13:24 INT-AGE GROUP 21 32 4 M 21
522 ANDREW HUGHES 07:37:00 00:22:05 00:00:55 01:06:21 00:00:53 00:43:15 02:13:31 INT-AGE GROUP 22 50 2 M 22
57 TODD LANGLAND PacWest Athletics 07:33:00 00:22:52 00:01:49 01:06:22 00:00:54 00:43:33 02:15:32 INT-AGE GROUP 23 30 5 M 23
282 PAUL KINNEY Kinney Multisport Club 07:35:00 00:25:02 00:01:11 01:05:26 00:00:54 00:43:36 02:16:10 INT-AGE GROUP 24 48 3 M 24
456 JODY MIXON 07:33:00 00:23:54 00:00:59 01:07:42 00:01:09 00:42:27 02:16:13 INT-AGE GROUP 25 38 3 M 25
104 YOHANN COPPEL TriForce 07:33:00 00:30:19 00:01:32 01:03:22 00:00:44 00:40:17 02:16:17 INT-AGE GROUP 26 34 6 M 26
247 QUANG NGUYEN SJVRC 07:35:00 00:25:42 00:01:20 01:05:43 00:00:52 00:43:12 02:16:51 INT-AGE GROUP 27 45 4 M 27
120 VILEN RODESKI 07:33:00 00:27:45 00:01:12 01:04:49 00:00:45 00:42:41 02:17:13 INT-AGE GROUP 28 36 4 M 28
487 DEREK LIOU Silicon Valley Tri Club 07:35:00 00:25:27 00:01:10 01:08:08 00:00:35 00:42:08 02:17:29 INT-AGE GROUP 29 47 5 M 29
378 RUNE DAHL Silicon Valley Tri Club 07:37:00 00:29:44 00:01:16 01:04:26 00:00:45 00:41:41 02:17:56 INT-AGE GROUP 30 55 1 M 30
294 DENNIS WOODSIDE Affinity Multisport 07:35:00 00:25:32 00:02:41 01:05:00 00:01:21 00:43:32 02:18:08 INT-AGE GROUP 31 49 6 M 31
284 KEN MEAGOR 07:35:00 00:25:59 00:01:04 01:07:32 00:00:43 00:43:15 02:18:35 INT-AGE GROUP 32 48 7 M 32
328 DAVID CRONWALL Kain Performance 07:37:00 00:28:46 00:00:52 01:04:28 00:00:54 00:44:13 02:19:15 INT-AGE GROUP 33 51 3 M 33
73 ZUZANA TRNOVCOVA Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:33:00 00:27:58 00:01:04 01:06:31 00:00:54 00:43:14 02:19:42 INT-AGE GROUP 34 32 1 F 1
201 SVEN MAWSON TriForce 07:35:00 00:23:25 00:01:45 01:07:02 00:01:06 00:47:54 02:21:13 INT-AGE GROUP 35 41 5 M 34
512 DAVE CAMPBELL 07:37:00 00:28:09 00:01:31 01:09:48 00:00:41 00:41:26 02:21:37 INT-AGE GROUP 36 61 1 M 35
285 BLAIR VENABLES 07:35:00 00:30:42 00:01:35 01:04:20 00:01:38 00:43:25 02:21:41 INT-AGE GROUP 37 48 8 M 36
220 JOE GODFREY 07:35:00 00:30:56 00:01:34 01:08:08 00:00:51 00:40:58 02:22:28 INT-AGE GROUP 38 43 6 M 37
234 BRIAN DYE 07:35:00 00:24:39 00:01:59 01:12:05 00:00:54 00:43:05 02:22:44 INT-AGE GROUP 39 44 7 M 38
14 ABHIJITH UMESHA 07:31:00 00:28:29 00:02:14 01:09:06 00:01:02 00:41:58 02:22:51 INT-AGE GROUP 40 24 6 M 39
52 STEPHANIE PANCOAST 07:33:00 00:29:54 00:01:17 01:09:45 00:01:09 00:41:03 02:23:10 INT-AGE GROUP 41 30 2 F 2
4 JORDAN MARCUS 07:31:00 00:28:21 00:02:07 01:11:49 00:01:09 00:40:28 02:23:56 INT-AGE GROUP 42 20 7 M 40
182 JOE KARBOWSKI 07:35:00 00:29:52 00:02:08 01:03:55 00:01:29 00:46:30 02:23:56 INT-AGE GROUP 43 40 8 M 41
3 JUSTIN BLANCHFORD Otter Tri 07:31:00 00:28:21 00:01:31 01:12:13 00:02:00 00:39:53 02:24:00 INT-AGE GROUP 44 19 1 M 42
177 LUKE LEVINE Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:35:00 00:29:58 00:01:22 01:10:32 00:00:57 00:41:11 02:24:01 INT-AGE GROUP 45 40 9 M 43
475 MARIO WILSON FT PERFORMANCE 07:33:00 00:27:23 00:01:33 01:06:11 00:01:13 00:47:44 02:24:04 INT-AGE GROUP 46 35 5 M 44
524 BASTIAN BARTELS 07:33:00 00:28:39 00:01:48 01:08:01 00:01:14 00:44:50 02:24:33 INT-AGE GROUP 47 34 7 M 45
35 TAYLOR CARRINGTON 07:31:00 00:28:30 00:01:36 01:08:24 00:01:11 00:45:05 02:24:48 INT-AGE GROUP 48 27 4 M 46
505 PEER-TIMO BREMER 07:35:00 00:22:15 00:00:59 01:14:44 00:00:39 00:46:14 02:24:53 INT-AGE GROUP 49 43 10 M 47
107 BRIAN NEVINGER 07:33:00 00:29:25 00:01:29 01:09:32 00:00:58 00:44:17 02:25:43 INT-AGE GROUP 50 35 6 M 48
460 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
12 CODY FORMAN 07:31:00 00:22:27 00:00:37 01:01:45 00:00:35 00:35:29 02:00:55 INT-AGE GROUP 1 23 1 M 1
215 BRIAN LAVELLE Coach Muddy Racing 07:35:00 00:20:57 00:00:54 01:02:09 00:00:35 00:37:30 02:02:07 INT-AGE GROUP 2 43 1 M 2
19 ALISTAIR EECKMAN Oakland Tri Club 07:31:00 00:24:35 00:00:38 01:01:35 00:00:44 00:35:34 02:03:07 INT-AGE GROUP 3 24 2 M 3
47 ALBERTO HERMOSO DIAZ Olympic Club 07:31:00 00:21:21 00:00:38 01:03:28 00:00:30 00:37:18 02:03:16 INT-AGE GROUP 4 29 1 M 4
473 MATTHEW HURLEY Every Man Jack 07:33:00 00:20:37 00:01:04 01:04:22 00:00:40 00:37:13 02:03:58 INT-AGE GROUP 5 34 1 M 5
73 ZUZANA TRNOVCOVA Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:33:00 00:27:58 00:01:04 01:06:31 00:00:54 00:43:14 02:19:42 INT-AGE GROUP 34 32 1 F 1
52 STEPHANIE PANCOAST 07:33:00 00:29:54 00:01:17 01:09:45 00:01:09 00:41:03 02:23:10 INT-AGE GROUP 41 30 2 F 2
474 HALLIE FITZSIMONS TriActive Endurance 07:33:00 00:28:43 00:01:59 01:09:43 00:01:11 00:44:33 02:26:11 INT-AGE GROUP 52 34 3 F 3
521 MOLLI SIMPSON 07:31:00 00:24:35 00:01:05 01:13:27 00:00:57 00:46:22 02:26:29 INT-AGE GROUP 54 27 1 F 4
89 NICOLE LEVENSON Ride Triathlon Team 07:33:00 00:27:29 00:01:30 01:11:17 00:01:13 00:45:48 02:27:19 INT-AGE GROUP 57 33 4 F 5
1 - 15
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
16 - 19
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
3 JUSTIN BLANCHFORD Otter Tri 07:31:00 00:28:21 00:01:31 01:12:13 00:02:00 00:39:53 02:24:00 INT-AGE GROUP 44 19 1 M 42
2 BENJAMIN RAMON 07:31:00 00:33:29 00:02:15 01:14:35 00:01:33 00:52:22 02:44:17 INT-AGE GROUP 141 18 2 M 117
1 ELIZABETH WOODSIDE Affinity Multisport 07:31:00 00:31:56 00:03:19 01:24:32 00:02:00 00:58:43 03:00:32 INT-AGE GROUP 226 16 1 F 52
20 - 24
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
12 CODY FORMAN 07:31:00 00:22:27 00:00:37 01:01:45 00:00:35 00:35:29 02:00:55 INT-AGE GROUP 1 23 1 M 1
19 ALISTAIR EECKMAN Oakland Tri Club 07:31:00 00:24:35 00:00:38 01:01:35 00:00:44 00:35:34 02:03:07 INT-AGE GROUP 3 24 2 M 3
17 JUSTIN RIELE Puplepatch 07:31:00 00:21:15 00:01:02 01:04:38 00:00:38 00:40:04 02:07:39 INT-AGE GROUP 9 24 3 M 9
18 KYLE LUND TriForce 07:31:00 00:22:41 00:01:27 01:05:24 00:00:39 00:40:14 02:10:27 INT-AGE GROUP 13 24 4 M 13
13 ROBERT KROSSA Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:31:00 00:23:56 00:01:14 01:03:27 00:00:45 00:42:44 02:12:07 INT-AGE GROUP 17 24 5 M 17
9 ANYA KAMARAJU 07:31:00 00:31:58 00:01:39 01:12:37 00:01:16 00:48:48 02:36:20 INT-AGE GROUP 107 23 1 F 16
5 KATE MCDOWALL 07:31:00 00:36:50 00:03:28 01:34:35 00:00:59 00:53:36 03:09:30 INT-AGE GROUP 266 20 2 F 69
25 - 29
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
47 ALBERTO HERMOSO DIAZ Olympic Club 07:31:00 00:21:21 00:00:38 01:03:28 00:00:30 00:37:18 02:03:16 INT-AGE GROUP 4 29 1 M 4
43 JOHN MATSON 07:31:00 00:23:15 00:00:58 01:03:04 00:00:29 00:38:42 02:06:30 INT-AGE GROUP 7 29 2 M 7
44 ALEX HANSON 07:31:00 00:22:26 00:00:52 00:59:12 00:00:41 00:43:28 02:06:41 INT-AGE GROUP 8 29 3 M 8
35 TAYLOR CARRINGTON 07:31:00 00:28:30 00:01:36 01:08:24 00:01:11 00:45:05 02:24:48 INT-AGE GROUP 48 27 4 M 46
20 SEAN UPSON 07:31:00 00:26:27 00:03:44 01:15:27 00:01:34 00:39:59 02:27:13 INT-AGE GROUP 56 25 5 M 52
521 MOLLI SIMPSON 07:31:00 00:24:35 00:01:05 01:13:27 00:00:57 00:46:22 02:26:29 INT-AGE GROUP 54 27 1 F 4
37 MADELINE KIRCH Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:31:00 00:25:35 00:01:14 01:13:42 00:00:51 00:47:31 02:28:55 INT-AGE GROUP 65 28 2 F 7
40 JEN SUNG 07:31:00 00:24:41 00:01:07 01:18:21 00:00:56 00:45:23 02:30:31 INT-AGE GROUP 78 28 3 F 12
517 JENNIFER PARKER 07:31:00 00:32:00 00:01:50 01:24:39 00:00:52 00:48:50 02:48:12 INT-AGE GROUP 167 29 4 F 31
22 DEVIN UPSON 07:31:00 00:38:56 00:03:01 01:21:18 00:01:35 00:57:23 03:02:16 INT-AGE GROUP 235 25 5 F 57
30 - 34
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
473 MATTHEW HURLEY Every Man Jack 07:33:00 00:20:37 00:01:04 01:04:22 00:00:40 00:37:13 02:03:58 INT-AGE GROUP 5 34 1 M 5
471 BRIAN MANCINI 07:33:00 00:23:48 00:01:11 01:02:12 00:00:51 00:36:45 02:04:49 INT-AGE GROUP 6 32 2 M 6
74 RICARDO MAZZINI Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:33:00 00:23:56 00:01:04 01:03:36 00:01:11 00:41:02 02:10:51 INT-AGE GROUP 14 32 3 M 14
518 ANDREW SELLERGREN 07:33:00 00:24:29 00:01:10 01:04:06 00:00:52 00:42:44 02:13:24 INT-AGE GROUP 21 32 4 M 21
57 TODD LANGLAND PacWest Athletics 07:33:00 00:22:52 00:01:49 01:06:22 00:00:54 00:43:33 02:15:32 INT-AGE GROUP 23 30 5 M 23
73 ZUZANA TRNOVCOVA Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:33:00 00:27:58 00:01:04 01:06:31 00:00:54 00:43:14 02:19:42 INT-AGE GROUP 34 32 1 F 1
52 STEPHANIE PANCOAST 07:33:00 00:29:54 00:01:17 01:09:45 00:01:09 00:41:03 02:23:10 INT-AGE GROUP 41 30 2 F 2
474 HALLIE FITZSIMONS TriActive Endurance 07:33:00 00:28:43 00:01:59 01:09:43 00:01:11 00:44:33 02:26:11 INT-AGE GROUP 52 34 3 F 3
89 NICOLE LEVENSON Ride Triathlon Team 07:33:00 00:27:29 00:01:30 01:11:17 00:01:13 00:45:48 02:27:19 INT-AGE GROUP 57 33 4 F 5
65 ASHLEY BENSON 07:33:00 00:35:06 00:01:37 01:17:47 00:01:03 00:42:09 02:37:43 INT-AGE GROUP 112 31 5 F 18
35 - 39
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
143 MICHAEL WHITE Rocklin Endurance Sports 07:33:00 00:21:59 00:00:48 01:02:04 00:00:52 00:43:24 02:09:10 INT-AGE GROUP 10 37 1 M 10
169 CHAITANYA GHARPURE TriForce 07:33:00 00:24:48 00:01:15 01:06:31 00:01:04 00:37:23 02:11:03 INT-AGE GROUP 15 39 2 M 15
456 JODY MIXON 07:33:00 00:23:54 00:00:59 01:07:42 00:01:09 00:42:27 02:16:13 INT-AGE GROUP 25 38 3 M 25
120 VILEN RODESKI 07:33:00 00:27:45 00:01:12 01:04:49 00:00:45 00:42:41 02:17:13 INT-AGE GROUP 28 36 4 M 28
475 MARIO WILSON FT PERFORMANCE 07:33:00 00:27:23 00:01:33 01:06:11 00:01:13 00:47:44 02:24:04 INT-AGE GROUP 46 35 5 M 44
148 CHRISTINE GOULD Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:33:00 00:24:38 00:01:33 01:10:17 00:01:34 00:49:20 02:27:24 INT-AGE GROUP 58 38 1 F 6
115 ALLISON GOMEZ Coach Muddy Racing 07:33:00 00:28:13 00:01:23 01:11:29 00:00:59 00:47:24 02:29:30 INT-AGE GROUP 69 36 2 F 8
499 BONNIE MERRIMAN ORC 07:33:00 00:30:28 00:01:41 01:10:37 00:01:07 00:46:29 02:30:24 INT-AGE GROUP 77 37 3 F 11
166 JENNI PLANE Total Intensity Sports (Sac) 07:33:00 00:26:07 00:01:29 01:17:03 00:00:39 00:51:23 02:36:44 INT-AGE GROUP 110 39 4 F 17
165 SUZANNE BUTLER Silicon Valley Tri Club 07:33:00 00:32:55 00:01:35 01:13:09 00:01:22 00:52:52 02:41:55 INT-AGE GROUP 129 39 5 F 21
40 - 44
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
215 BRIAN LAVELLE Coach Muddy Racing 07:35:00 00:20:57 00:00:54 01:02:09 00:00:35 00:37:30 02:02:07 INT-AGE GROUP 2 43 1 M 2
520 KEVIN COADY 07:35:00 00:24:11 00:01:18 01:03:27 00:00:55 00:39:21 02:09:15 INT-AGE GROUP 11 42 2 M 11
197 CESAR VALERA Superfly Coaching 07:35:00 00:25:10 00:00:51 01:02:55 00:00:37 00:41:57 02:11:32 INT-AGE GROUP 16 41 3 M 16
218 ERICK PIERCE 07:35:00 00:25:38 00:01:04 01:03:27 00:01:49 00:41:19 02:13:19 INT-AGE GROUP 20 43 4 M 20
201 SVEN MAWSON TriForce 07:35:00 00:23:25 00:01:45 01:07:02 00:01:06 00:47:54 02:21:13 INT-AGE GROUP 35 41 5 M 34
198 LILIAN ISKANDAR Team Zoot 07:35:00 00:30:20 00:01:51 01:10:45 00:01:20 00:45:23 02:29:41 INT-AGE GROUP 72 41 1 F 9
225 ROBIN SOARES FCA Endurance 07:35:00 00:28:50 00:01:09 01:16:17 00:01:16 00:48:07 02:35:42 INT-AGE GROUP 101 44 2 F 15
200 LANEY MCBRAYER TriActive Endurance 07:35:00 00:27:12 00:01:28 01:22:02 00:00:46 00:49:00 02:40:29 INT-AGE GROUP 124 41 3 F 19
183 HEIDI OTT 07:35:00 00:30:57 00:01:11 01:15:40 00:01:48 00:55:57 02:45:35 INT-AGE GROUP 147 40 4 F 25
515 EILEEN SWANSON 07:35:00 00:28:03 00:00:50 01:18:51 00:00:44 01:02:28 02:50:58 INT-AGE GROUP 184 43 5 F 36
45 - 49
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
486 LEROY THOMAS HotHouse Multisports 07:35:00 00:25:47 00:01:12 01:04:45 00:00:59 00:39:51 02:12:35 INT-AGE GROUP 18 46 1 M 18
307 DAN SMEDLEY Tri Valley Triathlon Club 07:35:00 00:23:20 00:01:27 01:04:18 00:00:40 00:43:14 02:13:01 INT-AGE GROUP 19 49 2 M 19
282 PAUL KINNEY Kinney Multisport Club 07:35:00 00:25:02 00:01:11 01:05:26 00:00:54 00:43:36 02:16:10 INT-AGE GROUP 24 48 3 M 24
247 QUANG NGUYEN SJVRC 07:35:00 00:25:42 00:01:20 01:05:43 00:00:52 00:43:12 02:16:51 INT-AGE GROUP 27 45 4 M 27
487 DEREK LIOU Silicon Valley Tri Club 07:35:00 00:25:27 00:01:10 01:08:08 00:00:35 00:42:08 02:17:29 INT-AGE GROUP 29 47 5 M 29
249 MEGUMI MASUDA Team ZOOT 07:35:00 00:24:20 00:01:07 01:13:29 00:00:50 00:50:23 02:30:11 INT-AGE GROUP 75 45 1 F 10
291 HUONG BRITTO Puplepatch 07:35:00 00:33:22 00:01:52 01:09:36 00:01:32 00:47:37 02:34:02 INT-AGE GROUP 94 48 2 F 14
248 BRENDA NGUYEN SJVRC 07:35:00 00:34:22 00:02:50 01:15:04 00:01:56 00:52:32 02:46:46 INT-AGE GROUP 157 45 3 F 27
507 ERICA BAYLOR Silicon Valley Tri Club 07:35:00 00:33:24 00:01:49 01:20:51 00:00:56 00:51:23 02:48:25 INT-AGE GROUP 170 48 4 F 32
484 LLYWELLYN AUGER Santa Cruz Tri Association 07:35:00 00:32:24 00:03:18 01:19:32 00:01:22 00:55:16 02:51:54 INT-AGE GROUP 188 45 5 F 37
50 - 54
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
319 CHRISTOPHER DANESI Oakland Tri Club 07:37:00 00:21:53 00:01:05 01:05:03 00:00:37 00:41:12 02:09:53 INT-AGE GROUP 12 50 1 M 12
522 ANDREW HUGHES 07:37:00 00:22:05 00:00:55 01:06:21 00:00:53 00:43:15 02:13:31 INT-AGE GROUP 22 50 2 M 22
328 DAVID CRONWALL Kain Performance 07:37:00 00:28:46 00:00:52 01:04:28 00:00:54 00:44:13 02:19:15 INT-AGE GROUP 33 51 3 M 33
337 ANDREW WONG Tri Valley Triathlon Club 07:37:00 00:22:41 00:01:35 01:10:44 00:00:46 00:53:19 02:29:07 INT-AGE GROUP 66 51 4 M 59
313 JEREMY DIETZ 07:37:00 00:25:30 00:01:49 01:10:45 00:01:41 00:49:43 02:29:31 INT-AGE GROUP 70 50 5 M 62
356 DANA GINSBURG Reno Area Triathletes 07:37:00 00:27:47 00:01:56 01:10:47 00:01:36 00:50:46 02:32:53 INT-AGE GROUP 92 53 1 F 13
320 CHRISTINA HEPPER D3 Multisport 07:37:00 00:31:36 00:01:12 01:14:01 00:01:01 00:53:38 02:41:30 INT-AGE GROUP 127 50 2 F 20
333 RENEE THOMAS JACOBS 07:37:00 00:39:25 00:02:01 01:22:42 00:01:29 00:52:16 02:57:54 INT-AGE GROUP 213 51 3 F 46
351 ERIN DEVINCENZI 07:37:00 00:32:14 00:04:42 01:20:52 00:03:00 00:58:17 02:59:08 INT-AGE GROUP 218 53 4 F 48
315 DENISE SMITH 07:37:00 00:37:14 00:01:31 01:26:33 00:01:26 00:53:03 02:59:47 INT-AGE GROUP 221 50 5 F 50
55 - 59
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
378 RUNE DAHL Silicon Valley Tri Club 07:37:00 00:29:44 00:01:16 01:04:26 00:00:45 00:41:41 02:17:56 INT-AGE GROUP 30 55 1 M 30
377 PETER DELAHUNT Silicon Valley Tri Club 07:37:00 00:26:26 00:00:57 01:13:59 00:00:45 00:49:10 02:31:19 INT-AGE GROUP 85 55 2 M 73
385 HUY NGUYEN TriForce 07:37:00 00:33:54 00:02:46 01:08:26 00:01:43 00:48:20 02:35:11 INT-AGE GROUP 98 57 3 M 84
376 MICHAEL GINSBURG Reno Area Triathletes 07:37:00 00:25:45 00:02:03 01:12:48 00:01:28 00:55:38 02:37:45 INT-AGE GROUP 113 55 4 M 95
386 KEVIN KELLY 07:37:00 00:31:39 00:02:14 01:16:41 00:01:44 00:46:57 02:39:16 INT-AGE GROUP 116 58 5 M 98
516 PEGI WHEELER 07:37:00 00:31:04 00:01:22 01:14:46 00:01:07 00:55:39 02:44:00 INT-AGE GROUP 139 57 1 F 24
463 SHERRILL HANLEY Rocklin Endurance Sports 07:37:00 00:35:39 00:03:06 01:32:32 00:01:53 01:08:47 03:21:58 INT-AGE GROUP 317 59 2 F 87
393 SUSAN DOBERNECK 07:37:00 00:27:52 00:02:42 01:40:52 00:02:18 01:14:11 03:27:56 INT-AGE GROUP 338 59 3 F 93
383 NANCY MASON 07:37:00 00:35:25 00:02:32 01:35:14 00:01:44 01:17:00 03:31:57 INT-AGE GROUP 350 57 4 F 98
371 CINDY ROBINSON 07:37:00 00:45:28 00:03:22 01:32:58 00:02:19 01:16:03 03:40:12 INT-AGE GROUP 369 55 5 F 105
60 - 64
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
512 DAVE CAMPBELL 07:37:00 00:28:09 00:01:31 01:09:48 00:00:41 00:41:26 02:21:37 INT-AGE GROUP 36 61 1 M 35
410 CHRIS JONES Silicon Valley Tri Club 07:37:00 00:25:52 00:02:09 01:12:08 00:01:16 00:54:29 02:35:55 INT-AGE GROUP 103 63 2 M 88
396 RICK FERRELL 07:37:00 00:29:34 00:01:53 01:14:35 00:01:18 00:48:54 02:36:16 INT-AGE GROUP 106 60 3 M 91
401 JODY HOOSE 07:37:00 00:28:57 00:02:07 01:14:53 00:01:23 00:58:00 02:45:21 INT-AGE GROUP 146 61 4 M 122
405 RICK SCHWARTZ Silicon Valley Tri Club 07:37:00 00:40:37 00:03:46 01:24:27 00:02:19 01:07:06 03:18:16 INT-AGE GROUP 303 62 5 M 221
398 BEVERLY ZALAN The Triathlon Club of Monterey ""TTC"" 07:37:00 00:38:07 00:01:55 01:22:48 00:01:38 00:56:32 03:01:01 INT-AGE GROUP 228 60 1 F 53
490 ANNIE WARR Santa Cruz Tri Association 07:37:00 00:37:37 00:05:04 01:25:58 00:03:50 00:59:19 03:11:49 INT-AGE GROUP 275 61 2 F 73
411 LIZZZ FLEMING High Sierra Tri Club 07:37:00 00:36:09 00:02:05 01:33:44 00:01:04 01:14:02 03:27:05 INT-AGE GROUP 335 64 3 F 91
511 D FONG 07:37:00 00:46:43 00:02:13 01:32:41 00:01:16 01:12:28 03:35:22 INT-AGE GROUP 357 60 4 F 100
409 BARBARA HIGHISON Reno Area Triathletes 07:37:00 00:41:56 00:03:19 01:34:48 00:01:48 01:17:59 03:39:52 INT-AGE GROUP 368 63 5 F 104
65 - 69
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
414 GEORGE RAMOS Tri Valley Triathlon Club 07:37:00 00:37:54 00:03:05 01:28:44 00:02:24 01:04:48 03:16:57 INT-AGE GROUP 296 65 1 M 215
491 ROBERT COLT High Sierra Tri Club 07:37:00 00:34:37 00:02:35 01:25:37 00:02:30 01:24:09 03:29:30 INT-AGE GROUP 345 65 2 M 250
416 JOHN SIMPSON 07:37:00 00:34:39 00:03:38 01:51:19 00:02:26 01:36:29 04:08:33 INT-AGE GROUP 389 66 3 M 274
415 SALLY GAINES High Sierra Tri Club 07:37:00 00:28:23 00:01:45 01:21:55 00:01:01 00:57:47 02:50:52 INT-AGE GROUP 183 66 1 F 35
418 ALEXANDRA DRONKERS Forward Motion 07:37:00 00:31:36 00:02:24 01:27:20 00:01:55 01:04:39 03:07:56 INT-AGE GROUP 258 67 2 F 64
417 BETSY BARSAMIAN-TEMAN Forward Motion 07:37:00 00:42:01 00:02:18 01:38:09 00:02:00 01:20:52 03:45:21 INT-AGE GROUP 377 67 3 F 108
70 - 74
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
420 LELAND FAUST Olympic Club 07:37:00 00:38:00 00:04:17 01:35:04 00:04:26 01:12:36 03:34:25 INT-AGE GROUP 356 72 1 M 257
421 MICHAEL MILLER Silicon Valley Tri Club 07:37:00 00:40:00 00:05:42 01:48:48 00:03:12 01:39:42 04:17:26 INT-AGE GROUP 392 72 2 M 276
75 - 79
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
493 GORDON SPELLMAN 07:37:00 00:44:50 00:04:47 01:31:19 00:02:31 01:17:52 03:41:20 INT-AGE GROUP 373 75 1 M 266
422 HOWARD MASON 07:37:00 00:48:35 00:04:58 01:56:10 00:02:22 01:27:47 04:19:54 INT-AGE GROUP 394 76 2 M 277
80 - 84
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 99
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
856
Last Updated:
6/25/2018 11:15:20 AM

Results are preliminary for 5 days.

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

INT-AGE GROUP - 399


Male
Total Finishers Avg Pace
279 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
120 00:00

SPRINT-AGE GROUP - 262


Male
Total Finishers Avg Pace
137 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
125 00:00

INT-AQUABIKE - 21


Male
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
11 00:00

SPRINT-AQUABIKE - 14


Male
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
10 00:00

INT-ATHENA - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

INT-CLYDESDALE - 9


Male
Total Finishers Avg Pace
9 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-ATHENA - 8


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
8 00:00

SPRINT-CLYDESDALE - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SPRINT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction