Race Results for…
Morgan Hill Sprint Triathlon

May 20, 2018 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
650
Last Updated:
5/21/2018 12:46:06 PM

Results are preliminary for 5 days.

Stats

Leaderboards

AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 232 BRIAN LAVELLE 01:27:55 RIO DEL MAR 43
2 231 STAFFAN WESTERBERG 01:30:56 SUNNYVALE 43
3 374 BARRY PHELPS 01:31:02 SANTA CLARA 52
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 197 SOLETTE WESTERBERG 01:45:24 SUNNYVALE 41
2 37 AMANDA SCHMITZ 01:47:56 PLEASANTON 28
3 272 SHARLEY SIMPSON 01:49:15 SAN LUIS OBISPO 46

CLYDESDALES

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 114 STEVAN DORITY 02:04:48 MONTEREY 34
2 115 MICHAEL GIZYCKI 02:04:49 GILROY 34
3 413 JOHN HAYWARD 02:06:33 EL DORADO HILLS 54

ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 211 DELPHINE LE DEVEHAT 02:37:19 CUPERTINO 41
2 282 HOLLY CARTOZIAN 02:55:33 CLOVIS 46
3 471 JILL BILLOS 03:01:32 SAN JOSE 60

RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 550 TM2 01:39:02 SAN JOSE
2 593 TEAM SHEEPER 01:45:14 MENLO PARK
3 545 SCHOOLSOUT4EVA 01:52:13 SAN JOSE

AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 538 T DALE JACKSON 01:06:43 SUNNYVALE 57
2 535 ERIK LARSEN 01:07:42 LA CRESCENTA 43
3 314 JOHN ROLLINS 01:11:33 PALO ALTO 48
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 514 CHRISTINA HEPPER 01:12:10 SAN JOSE 50
2 172 STEPHANIE DOWNEY 01:17:49 PALO ALTO 39
3 223 CARLEE DUNCAN 01:22:38 SAN RAFAEL 42

ELITE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 1 CARLOS SANCHEZ 01:32:38 PACIFICA 32

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
511 entrants …
AGE GROUP Results
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
232 BRIAN LAVELLE COACH MUDDY RACING 07:12:00 00:15:44 00:01:09 00:41:37 00:00:35 00:28:48 01:27:55 AGE GROUP 1 43 1 M 1
231 STAFFAN WESTERBERG SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:15:42 00:01:22 00:43:17 00:01:02 00:29:32 01:30:56 AGE GROUP 2 43 2 M 2
374 BARRY PHELPS TEAM ZOOT 07:18:00 00:19:05 00:01:13 00:41:40 00:00:35 00:28:26 01:31:02 AGE GROUP 3 52 1 M 3
557 TIM REYNOLDS EVERY MAN JACK 07:06:00 00:17:59 00:00:49 00:42:42 00:00:47 00:31:21 01:33:39 AGE GROUP 4 38 1 M 4
577 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:16:16 00:00:43 00:44:27 00:00:39 00:32:07 01:34:14 AGE GROUP 5 55 1 M 5
148 TRAVIS LANTZ 07:06:00 00:16:20 00:01:01 00:44:16 00:00:31 00:32:16 01:34:26 AGE GROUP 6 37 2 M 6
138 GLEB SMIRNOFF CYCLEON 07:06:00 00:18:59 00:00:58 00:43:03 00:00:39 00:31:29 01:35:10 AGE GROUP 7 37 3 M 7
178 JEFF LAM TEAM ZOOT 07:12:00 00:20:44 00:00:59 00:42:51 00:00:49 00:30:54 01:36:20 AGE GROUP 8 40 3 M 8
41 PATRICK TALBOTT 07:00:00 00:15:56 00:01:21 00:45:50 00:00:50 00:32:29 01:36:28 AGE GROUP 9 29 1 M 9
102 STEVE DOINIDIS SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:06:00 00:18:40 00:01:08 00:43:11 00:00:30 00:33:11 01:36:43 AGE GROUP 10 34 1 M 10
567 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:18:19 00:01:11 00:43:26 00:00:48 00:32:58 01:36:44 AGE GROUP 11 46 1 M 11
38 DAN BROWN 07:00:00 00:18:18 00:01:28 00:47:05 00:00:52 00:29:05 01:36:51 AGE GROUP 12 28 2 M 12
300 JON ERSKINE SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:12:00 00:22:44 00:01:21 00:42:35 00:00:53 00:29:25 01:37:00 AGE GROUP 13 48 2 M 13
371 TWAIN MEIN TEAM SHEEPER 07:18:00 00:18:55 00:01:44 00:43:05 00:00:58 00:32:40 01:37:25 AGE GROUP 14 52 2 M 14
156 JODY MIXON 07:06:00 00:18:30 00:00:19 00:45:34 00:00:17 00:32:54 01:37:37 AGE GROUP 15 38 4 M 15
336 KENNETH FINE TEAM SHEEPER 07:18:00 00:19:11 00:01:36 00:43:29 00:01:14 00:32:17 01:37:48 AGE GROUP 16 50 3 M 16
559 SEBASTIAN AGUILAR NUNEZ 07:12:00 00:20:03 00:01:00 00:46:10 00:00:58 00:30:43 01:38:56 AGE GROUP 17 41 4 M 17
392 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:17:18 00:00:49 00:45:23 00:00:45 00:34:59 01:39:16 AGE GROUP 18 53 4 M 18
574 DAVID CRONWALL KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:21:43 00:00:44 00:43:30 00:00:59 00:32:56 01:39:54 AGE GROUP 19 51 5 M 19
292 JEFF TUDOR BASE PERFORMANCE 07:12:00 00:19:39 00:00:58 00:45:35 00:00:36 00:33:07 01:39:58 AGE GROUP 20 47 3 M 20
78 FABIAN WANNER BSV FRIESEN 07:06:00 00:19:58 00:01:20 00:45:15 00:00:37 00:32:51 01:40:03 AGE GROUP 21 32 2 M 21
25 JEFFREY THOMAS SILICON VALLEY TRI CLUB 07:00:00 00:15:53 00:01:47 00:51:00 00:01:09 00:31:44 01:41:36 AGE GROUP 22 27 3 M 22
212 MARTIN SPIERINGS SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:12:00 00:17:18 00:00:48 00:48:17 00:00:35 00:34:58 01:41:58 AGE GROUP 23 42 5 M 23
327 JOHNNY CERRITO KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:19:51 00:00:57 00:44:52 00:01:02 00:36:11 01:42:54 AGE GROUP 24 49 4 M 24
339 VINCENT HARDY TEAM SHEEPER 07:18:00 00:21:14 00:01:33 00:47:43 00:00:48 00:32:00 01:43:19 AGE GROUP 25 50 6 M 25
390 SIMON BOAG 07:18:00 00:22:44 00:02:39 00:45:58 00:01:57 00:31:30 01:44:51 AGE GROUP 26 53 7 M 26
209 ANDREW BUNNER 07:12:00 00:19:41 00:01:27 00:47:35 00:01:00 00:35:21 01:45:07 AGE GROUP 27 41 6 M 27
51 GERARDO VAN DEN HOEK SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:06:00 00:21:40 00:01:34 00:48:31 00:00:38 00:32:42 01:45:07 AGE GROUP 28 30 3 M 28
197 SOLETTE WESTERBERG SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:18:38 00:01:22 00:47:35 00:01:12 00:36:35 01:45:24 AGE GROUP 29 41 1 F 1
94 JARED OUBRE 07:06:00 00:26:34 00:00:23 00:48:45 00:00:13 00:30:00 01:45:58 AGE GROUP 30 33 4 M 29
383 MICHAEL BESLY KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:18:45 00:01:47 00:47:00 00:01:02 00:37:24 01:46:00 AGE GROUP 31 52 8 M 30
242 DIMITAR ALEXANDROV TEAM SHEEPER 07:12:00 00:24:31 00:01:22 00:45:01 00:00:47 00:34:38 01:46:21 AGE GROUP 32 43 7 M 31
555 ROMAN VERCHYKOV 07:06:00 00:18:28 00:03:08 00:46:11 00:01:30 00:37:14 01:46:32 AGE GROUP 33 33 5 M 32
498 CHARLIE BROCKUS RENO AREA TRIATHLETES 07:18:00 00:20:02 00:02:05 00:45:58 00:00:57 00:37:55 01:46:59 AGE GROUP 34 67 1 M 33
380 SCOTT RENDLEMAN PUPLEPATCH 07:18:00 00:19:25 00:01:49 00:48:12 00:01:11 00:36:22 01:47:01 AGE GROUP 35 52 9 M 34
159 BRIAN HAMPTON 07:06:00 00:20:47 00:03:02 00:48:54 00:00:43 00:33:33 01:47:01 AGE GROUP 36 38 5 M 35
350 LUCA FASOLI 07:18:00 00:22:32 00:01:42 00:48:48 00:00:51 00:33:10 01:47:06 AGE GROUP 37 50 10 M 36
189 JOHN FICARRA THE TRIATHLON CLUB OF MONTEREY 07:12:00 00:23:21 00:01:35 00:44:33 00:00:57 00:36:54 01:47:22 AGE GROUP 38 40 8 M 37
421 PETER DELAHUNT SILICON VALLEY TRI CLUB 07:18:00 00:19:32 00:01:05 00:49:35 00:00:52 00:36:23 01:47:29 AGE GROUP 39 55 2 M 38
22 DANIEL DAMIAN 07:00:00 00:22:49 00:02:39 00:50:05 00:00:40 00:31:17 01:47:32 AGE GROUP 40 26 4 M 39
213 JOE NAVRATIL SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:24:16 00:01:20 00:45:29 00:01:17 00:35:11 01:47:35 AGE GROUP 41 42 9 M 40
37 AMANDA SCHMITZ SILICON VALLEY TRI CLUB 07:00:00 00:15:55 00:02:18 00:51:08 00:00:49 00:37:44 01:47:56 AGE GROUP 42 28 1 F 2
394 BOB COLLINS SILICON VALLEY TRI CLUB 07:18:00 00:19:12 00:01:38 00:50:44 00:00:58 00:35:38 01:48:11 AGE GROUP 43 53 11 M 41
214 MICHAEL CLARKE TEAM SHEEPER 07:12:00 00:24:56 00:01:38 00:44:14 00:00:35 00:37:06 01:48:32 AGE GROUP 44 42 10 M 42
462 GEOFF DRAKE SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:23:51 00:01:19 00:46:38 00:00:56 00:35:56 01:48:41 AGE GROUP 45 59 3 M 43
47 SLOAN CAMPI SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:00:00 00:20:15 00:01:03 00:50:00 00:01:07 00:36:27 01:48:54 AGE GROUP 46 29 5 M 44
59 DANNY GOFORTH SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:06:00 00:21:46 00:01:20 00:49:48 00:00:50 00:35:12 01:48:58 AGE GROUP 47 30 6 M 45
14 PATRICK BROWN 07:00:00 00:18:39 00:02:02 00:50:53 00:00:46 00:36:42 01:49:04 AGE GROUP 48 24 1 M 46
272 SHARLEY SIMPSON TRIBIKE TRANSPORT 07:12:00 00:20:53 00:01:43 00:49:59 00:01:08 00:35:30 01:49:15 AGE GROUP 49 46 1 F 3
313 KIRT IVERSON WOLFPACK RUNNING CLUB 07:12:00 00:21:39 00:03:35 00:50:00 00:01:24 00:32:38 01:49:17 AGE GROUP 50 48 5 M 47
511 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
232 BRIAN LAVELLE COACH MUDDY RACING 07:12:00 00:15:44 00:01:09 00:41:37 00:00:35 00:28:48 01:27:55 AGE GROUP 1 43 1 M 1
231 STAFFAN WESTERBERG SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:15:42 00:01:22 00:43:17 00:01:02 00:29:32 01:30:56 AGE GROUP 2 43 2 M 2
374 BARRY PHELPS TEAM ZOOT 07:18:00 00:19:05 00:01:13 00:41:40 00:00:35 00:28:26 01:31:02 AGE GROUP 3 52 1 M 3
197 SOLETTE WESTERBERG SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:18:38 00:01:22 00:47:35 00:01:12 00:36:35 01:45:24 AGE GROUP 29 41 1 F 1
37 AMANDA SCHMITZ SILICON VALLEY TRI CLUB 07:00:00 00:15:55 00:02:18 00:51:08 00:00:49 00:37:44 01:47:56 AGE GROUP 42 28 1 F 2
272 SHARLEY SIMPSON TRIBIKE TRANSPORT 07:12:00 00:20:53 00:01:43 00:49:59 00:01:08 00:35:30 01:49:15 AGE GROUP 49 46 1 F 3
1 - 15
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
553 EMILY MINJARES OTTER TRI 07:00:00 00:18:19 00:00:53 00:53:42 00:00:32 00:36:07 01:49:35 AGE GROUP 51 15 1 F 4
3 OLIVIA HARRIS 07:00:00 00:21:38 00:01:46 00:58:26 00:01:09 00:48:19 02:11:20 AGE GROUP 217 14 2 F 50
4 JESSICA JAMES OTTER TRI 07:00:00 00:27:30 00:01:25 01:01:37 00:01:15 00:54:45 02:26:34 AGE GROUP 317 15 3 F 98
16 - 19
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
6 JUSTIN BLANCHFORD OTTER TRI 07:00:00 00:22:38 00:04:58 00:50:18 00:01:03 00:31:26 01:50:25 AGE GROUP 56 19 1 M 52
5 BENJAMIN RAMON 07:00:00 00:23:21 00:01:29 00:50:53 00:00:51 00:37:11 01:53:48 AGE GROUP 75 18 2 M 68
20 - 24
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
14 PATRICK BROWN 07:00:00 00:18:39 00:02:02 00:50:53 00:00:46 00:36:42 01:49:04 AGE GROUP 48 24 1 M 46
9 MARTIN CARMODY BLACK LAVA 07:00:00 00:21:22 00:01:11 00:49:56 00:00:39 00:37:36 01:50:47 AGE GROUP 59 23 2 M 54
13 KEVIN CABRAL 07:00:00 00:26:19 00:01:57 00:51:39 00:01:17 00:38:04 01:59:18 AGE GROUP 116 24 3 M 101
12 ROND ALLEN DE LEON 07:00:00 00:37:10 00:02:07 00:53:37 00:01:49 00:40:25 02:15:10 AGE GROUP 241 24 4 M 183
10 JOONYOUNG SCHLAEPFER 07:00:00 00:20:32 00:02:38 00:55:27 00:01:07 01:02:00 02:21:46 AGE GROUP 286 23 5 M 205
8 JESSICA RAMON 07:00:00 00:31:28 00:02:10 01:01:11 00:01:07 00:43:22 02:19:20 AGE GROUP 269 22 1 F 72
11 JESSICA MANLEY 07:00:00 00:27:31 00:04:24 01:02:19 00:02:29 00:43:50 02:20:35 AGE GROUP 277 23 2 F 78
25 - 29
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
41 PATRICK TALBOTT 07:00:00 00:15:56 00:01:21 00:45:50 00:00:50 00:32:29 01:36:28 AGE GROUP 9 29 1 M 9
38 DAN BROWN 07:00:00 00:18:18 00:01:28 00:47:05 00:00:52 00:29:05 01:36:51 AGE GROUP 12 28 2 M 12
25 JEFFREY THOMAS SILICON VALLEY TRI CLUB 07:00:00 00:15:53 00:01:47 00:51:00 00:01:09 00:31:44 01:41:36 AGE GROUP 22 27 3 M 22
22 DANIEL DAMIAN 07:00:00 00:22:49 00:02:39 00:50:05 00:00:40 00:31:17 01:47:32 AGE GROUP 40 26 4 M 39
47 SLOAN CAMPI SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:00:00 00:20:15 00:01:03 00:50:00 00:01:07 00:36:27 01:48:54 AGE GROUP 46 29 5 M 44
37 AMANDA SCHMITZ SILICON VALLEY TRI CLUB 07:00:00 00:15:55 00:02:18 00:51:08 00:00:49 00:37:44 01:47:56 AGE GROUP 42 28 1 F 2
40 BRITTANY STEERS GOLDEN GATE TRI CLUB (GGTC) 07:00:00 00:26:49 00:01:39 00:53:14 00:01:13 00:38:12 02:01:08 AGE GROUP 133 29 2 F 20
17 LIZZIE PRADER SILICON VALLEY TRI CLUB 07:00:00 00:24:21 00:01:49 01:00:00 00:01:20 00:37:31 02:05:02 AGE GROUP 152 25 3 F 25
23 ALLISON ZELL 07:00:00 00:19:38 00:02:24 01:01:24 00:01:18 00:45:12 02:09:59 AGE GROUP 200 26 4 F 41
35 ELLEN UMEDA 07:00:00 00:21:10 00:02:20 01:01:19 00:01:40 00:43:28 02:09:59 AGE GROUP 201 28 5 F 42
30 - 34
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
102 STEVE DOINIDIS SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:06:00 00:18:40 00:01:08 00:43:11 00:00:30 00:33:11 01:36:43 AGE GROUP 10 34 1 M 10
78 FABIAN WANNER BSV FRIESEN 07:06:00 00:19:58 00:01:20 00:45:15 00:00:37 00:32:51 01:40:03 AGE GROUP 21 32 2 M 21
51 GERARDO VAN DEN HOEK SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:06:00 00:21:40 00:01:34 00:48:31 00:00:38 00:32:42 01:45:07 AGE GROUP 28 30 3 M 28
94 JARED OUBRE 07:06:00 00:26:34 00:00:23 00:48:45 00:00:13 00:30:00 01:45:58 AGE GROUP 30 33 4 M 29
555 ROMAN VERCHYKOV 07:06:00 00:18:28 00:03:08 00:46:11 00:01:30 00:37:14 01:46:32 AGE GROUP 33 33 5 M 32
81 MARY ELLEN DEHAVEN 07:06:00 00:19:22 00:02:09 00:55:25 00:01:18 00:38:30 01:56:48 AGE GROUP 92 32 1 F 10
76 MEGAN LEON 07:06:00 00:27:32 00:03:25 00:54:40 00:02:03 00:42:10 02:09:52 AGE GROUP 196 31 2 F 40
98 MIRIAM MANAS GOLDEN GATE TRI CLUB (GGTC) 07:06:00 00:25:46 00:00:24 01:03:07 00:00:24 00:40:50 02:10:34 AGE GROUP 207 33 3 F 45
54 XUEFENG CHEN 07:06:00 00:24:14 00:04:09 00:59:34 00:01:52 00:42:23 02:12:14 AGE GROUP 221 30 4 F 52
80 MICHELLE LEE 07:06:00 00:19:31 00:02:26 01:05:20 00:00:54 00:48:17 02:16:31 AGE GROUP 252 32 5 F 64
35 - 39
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
557 TIM REYNOLDS EVERY MAN JACK 07:06:00 00:17:59 00:00:49 00:42:42 00:00:47 00:31:21 01:33:39 AGE GROUP 4 38 1 M 4
148 TRAVIS LANTZ 07:06:00 00:16:20 00:01:01 00:44:16 00:00:31 00:32:16 01:34:26 AGE GROUP 6 37 2 M 6
138 GLEB SMIRNOFF CYCLEON 07:06:00 00:18:59 00:00:58 00:43:03 00:00:39 00:31:29 01:35:10 AGE GROUP 7 37 3 M 7
156 JODY MIXON 07:06:00 00:18:30 00:00:19 00:45:34 00:00:17 00:32:54 01:37:37 AGE GROUP 15 38 4 M 15
159 BRIAN HAMPTON 07:06:00 00:20:47 00:03:02 00:48:54 00:00:43 00:33:33 01:47:01 AGE GROUP 36 38 5 M 35
130 ALLISON GOMEZ COACH MUDDY RACING 07:06:00 00:21:45 00:01:37 00:49:08 00:01:12 00:36:50 01:50:35 AGE GROUP 57 36 1 F 5
140 TRISTAN LINDFELT 07:06:00 00:22:10 00:02:35 00:56:40 00:01:53 00:40:23 02:03:42 AGE GROUP 145 37 2 F 23
119 JESSICA FRAZIER SILICON VALLEY TRI CLUB 07:06:00 00:24:31 00:01:43 00:54:42 00:01:17 00:43:49 02:06:04 AGE GROUP 162 35 3 F 27
591 DIMITRA DIONISIO KAIN PERFORMANCE 07:06:00 00:26:20 00:02:11 00:54:57 00:01:16 00:42:52 02:07:38 AGE GROUP 177 38 4 F 34
556 COURTNEY SNELL TC3 07:06:00 00:22:48 00:01:46 00:54:38 00:01:28 00:48:24 02:09:07 AGE GROUP 186 38 5 F 36
40 - 44
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
232 BRIAN LAVELLE COACH MUDDY RACING 07:12:00 00:15:44 00:01:09 00:41:37 00:00:35 00:28:48 01:27:55 AGE GROUP 1 43 1 M 1
231 STAFFAN WESTERBERG SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:15:42 00:01:22 00:43:17 00:01:02 00:29:32 01:30:56 AGE GROUP 2 43 2 M 2
178 JEFF LAM TEAM ZOOT 07:12:00 00:20:44 00:00:59 00:42:51 00:00:49 00:30:54 01:36:20 AGE GROUP 8 40 3 M 8
559 SEBASTIAN AGUILAR NUNEZ 07:12:00 00:20:03 00:01:00 00:46:10 00:00:58 00:30:43 01:38:56 AGE GROUP 17 41 4 M 17
212 MARTIN SPIERINGS SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:12:00 00:17:18 00:00:48 00:48:17 00:00:35 00:34:58 01:41:58 AGE GROUP 23 42 5 M 23
197 SOLETTE WESTERBERG SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:18:38 00:01:22 00:47:35 00:01:12 00:36:35 01:45:24 AGE GROUP 29 41 1 F 1
187 ALEKSANDRA GRADINAROVA 07:12:00 00:24:25 00:01:38 00:49:17 00:01:00 00:37:15 01:53:37 AGE GROUP 74 40 2 F 7
565 MISH CHADWICK KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:24:40 00:02:30 00:52:48 00:01:33 00:37:57 01:59:30 AGE GROUP 118 44 3 F 16
225 NOEL KOSIEK TRI GRIT 07:12:00 00:23:42 00:01:37 00:51:45 00:01:19 00:41:14 01:59:39 AGE GROUP 120 43 4 F 17
252 JENNIFER ROOST TEAM SHEEPER 07:12:00 00:20:37 00:02:05 00:54:18 00:00:58 00:42:02 02:00:01 AGE GROUP 125 44 5 F 18
45 - 49
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
567 TREVOR TAYLOR KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:18:19 00:01:11 00:43:26 00:00:48 00:32:58 01:36:44 AGE GROUP 11 46 1 M 11
300 JON ERSKINE SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:12:00 00:22:44 00:01:21 00:42:35 00:00:53 00:29:25 01:37:00 AGE GROUP 13 48 2 M 13
292 JEFF TUDOR BASE PERFORMANCE 07:12:00 00:19:39 00:00:58 00:45:35 00:00:36 00:33:07 01:39:58 AGE GROUP 20 47 3 M 20
327 JOHNNY CERRITO KAIN PERFORMANCE 07:12:00 00:19:51 00:00:57 00:44:52 00:01:02 00:36:11 01:42:54 AGE GROUP 24 49 4 M 24
313 KIRT IVERSON WOLFPACK RUNNING CLUB 07:12:00 00:21:39 00:03:35 00:50:00 00:01:24 00:32:38 01:49:17 AGE GROUP 50 48 5 M 47
272 SHARLEY SIMPSON TRIBIKE TRANSPORT 07:12:00 00:20:53 00:01:43 00:49:59 00:01:08 00:35:30 01:49:15 AGE GROUP 49 46 1 F 3
264 JENNIFER MOORE TEAM SFQ 07:12:00 00:20:35 00:01:21 00:49:12 00:00:53 00:44:28 01:56:31 AGE GROUP 91 45 2 F 9
312 SARA HORSLEY SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:12:00 00:25:30 00:01:07 00:52:09 00:01:04 00:37:28 01:57:20 AGE GROUP 97 48 3 F 12
309 TANA JACKSON SILICON VALLEY TRI CLUB 07:12:00 00:24:08 00:02:07 00:48:54 00:01:21 00:41:37 01:58:08 AGE GROUP 103 48 4 F 14
299 KRISTI MAHADOCON 07:12:00 00:22:53 00:01:06 00:50:44 00:00:48 00:42:44 01:58:17 AGE GROUP 104 48 5 F 15
50 - 54
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
374 BARRY PHELPS TEAM ZOOT 07:18:00 00:19:05 00:01:13 00:41:40 00:00:35 00:28:26 01:31:02 AGE GROUP 3 52 1 M 3
371 TWAIN MEIN TEAM SHEEPER 07:18:00 00:18:55 00:01:44 00:43:05 00:00:58 00:32:40 01:37:25 AGE GROUP 14 52 2 M 14
336 KENNETH FINE TEAM SHEEPER 07:18:00 00:19:11 00:01:36 00:43:29 00:01:14 00:32:17 01:37:48 AGE GROUP 16 50 3 M 16
392 GUNNAR ROLL SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:17:18 00:00:49 00:45:23 00:00:45 00:34:59 01:39:16 AGE GROUP 18 53 4 M 18
574 DAVID CRONWALL KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:21:43 00:00:44 00:43:30 00:00:59 00:32:56 01:39:54 AGE GROUP 19 51 5 M 19
349 MARGUERITE HARRIS MC2 07:18:00 00:20:03 00:01:22 00:50:53 00:00:48 00:40:21 01:53:28 AGE GROUP 73 50 1 F 6
407 MICHELLE CURACH-TURNER PACWEST ATHLETICS 07:18:00 00:21:48 00:00:23 00:51:23 00:00:21 00:42:10 01:56:07 AGE GROUP 87 54 2 F 8
334 CHRISTINE REED 07:18:00 00:23:20 00:02:11 00:53:47 00:01:20 00:36:15 01:56:54 AGE GROUP 95 50 3 F 11
352 ANNE HARDY TEAM SHEEPER 07:18:00 00:25:20 00:02:03 00:53:17 00:01:30 00:39:08 02:01:20 AGE GROUP 135 50 4 F 21
373 LORI CLERKIN 07:18:00 00:24:59 00:03:17 00:56:13 00:02:48 00:39:30 02:06:50 AGE GROUP 168 52 5 F 31
55 - 59
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
577 PETE KAIN KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:16:16 00:00:43 00:44:27 00:00:39 00:32:07 01:34:14 AGE GROUP 5 55 1 M 5
421 PETER DELAHUNT SILICON VALLEY TRI CLUB 07:18:00 00:19:32 00:01:05 00:49:35 00:00:52 00:36:23 01:47:29 AGE GROUP 39 55 2 M 38
462 GEOFF DRAKE SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:23:51 00:01:19 00:46:38 00:00:56 00:35:56 01:48:41 AGE GROUP 45 59 3 M 43
443 MARK BRADLEY THE TRIATHLON CLUB OF MONTEREY 07:18:00 00:20:58 00:02:17 00:51:35 00:01:14 00:39:57 01:56:04 AGE GROUP 84 57 4 M 77
423 JEFF NOLLETTE SILICON VALLEY TRI CLUB 07:18:00 00:21:35 00:03:12 00:47:49 00:01:06 00:42:42 01:56:27 AGE GROUP 89 55 5 M 81
417 JEN COLOSI GOLDEN GATE TRI CLUB (GGTC) 07:18:00 00:26:00 00:01:57 00:52:32 00:02:25 00:41:13 02:04:10 AGE GROUP 149 55 1 F 24
458 LINDA PYLE SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:25:41 00:03:07 00:54:55 00:01:47 00:45:47 02:11:20 AGE GROUP 216 59 2 F 49
436 CARLA MOTT SILICON VALLEY TRI CLUB 07:18:00 00:25:26 00:03:05 00:57:48 00:01:57 00:43:20 02:11:38 AGE GROUP 218 56 3 F 51
418 GINA BROWN SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:26:03 00:02:42 00:56:06 00:01:45 00:45:41 02:12:19 AGE GROUP 222 55 4 F 53
453 SUSAN DIGIROLAMO TEAM FLICK 07:18:00 00:21:16 00:01:57 00:56:02 00:01:10 00:53:46 02:14:13 AGE GROUP 231 58 5 F 56
60 - 64
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
467 DARAL VINING KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:18:18 00:01:21 00:48:46 00:01:15 00:40:18 01:50:01 AGE GROUP 53 60 1 M 49
487 CHRIS JONES SILICON VALLEY TRI CLUB 07:18:00 00:19:43 00:02:02 00:49:02 00:01:14 00:38:33 01:50:36 AGE GROUP 58 63 2 M 53
480 DAVID SLOTHOWER 07:18:00 00:21:46 00:02:21 00:49:03 00:01:15 00:40:27 01:54:53 AGE GROUP 78 61 3 M 71
472 ROBERT CHORTEK 07:18:00 00:21:12 00:01:23 00:52:23 00:00:52 00:40:13 01:56:05 AGE GROUP 86 60 4 M 79
482 JODY HOOSE 07:18:00 00:22:35 00:02:06 00:50:05 00:01:46 00:42:10 01:58:44 AGE GROUP 108 61 5 M 93
486 RHONDA MAREINA 07:18:00 00:22:02 00:02:54 00:50:33 00:02:13 00:39:54 01:57:37 AGE GROUP 99 63 1 F 13
469 BEVERLY ZALAN THE TRIATHLON CLUB OF MONTEREY 07:18:00 00:28:14 00:02:16 00:55:13 00:01:05 00:39:58 02:06:48 AGE GROUP 167 60 2 F 30
476 ANNIE WARR SANTA CRUZ TRI ASSOCIATION 07:18:00 00:27:18 00:04:23 00:57:12 00:02:52 00:43:34 02:15:22 AGE GROUP 244 61 3 F 60
465 CAROL FREDRICKSON KAIN PERFORMANCE 07:18:00 00:25:38 00:01:50 00:55:31 00:01:34 00:52:26 02:17:02 AGE GROUP 258 60 4 F 68
470 SHAUNA FARR-JONES 07:18:00 00:31:05 00:04:17 01:09:40 00:02:15 00:57:33 02:44:51 AGE GROUP 381 60 5 F 125
65 - 69
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
498 CHARLIE BROCKUS RENO AREA TRIATHLETES 07:18:00 00:20:02 00:02:05 00:45:58 00:00:57 00:37:55 01:46:59 AGE GROUP 34 67 1 M 33
580 JOHN ROYSON ETPA 07:18:00 00:20:45 00:01:39 00:47:10 00:02:37 00:41:12 01:53:25 AGE GROUP 72 65 2 M 67
493 RON WILLIAMS 07:18:00 00:25:35 00:02:42 00:54:01 00:02:25 00:52:28 02:17:12 AGE GROUP 259 65 3 M 191
497 JON SCHERBART 07:18:00 00:22:05 00:03:31 01:03:10 00:02:14 00:50:24 02:21:26 AGE GROUP 282 65 4 M 202
499 DENNIS MCCARTHY 07:18:00 00:30:58 00:06:38 01:01:15 00:05:52 00:58:41 02:43:27 AGE GROUP 377 67 5 M 254
586 ANN BURTON TEAM SHEEPER 07:18:00 00:26:10 00:02:14 00:56:35 00:01:47 00:51:57 02:18:47 AGE GROUP 265 67 1 F 70
501 MAGGIE FILLMORE 07:18:00 00:25:41 00:04:14 01:01:50 00:02:19 00:48:27 02:22:33 AGE GROUP 293 68 2 F 84
500 JOAN BONDSHU 07:18:00 00:29:34 00:03:25 00:57:00 00:03:46 00:58:26 02:32:13 AGE GROUP 340 68 3 F 105
496 ANA ENGLAND ETPA 07:18:00 00:28:49 00:03:32 01:11:03 00:02:28 00:58:10 02:44:03 AGE GROUP 379 65 4 F 124
494 ROBYN AYE 07:18:00 00:42:22 00:04:13 01:05:39 00:02:23 01:05:03 02:59:42 AGE GROUP 406 65 5 F 141
70 - 74
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
506 MIKE SULLIVAN 07:18:00 00:23:04 00:02:38 00:52:42 00:01:26 00:48:12 02:08:04 AGE GROUP 180 74 1 M 145
502 JOHN MASON 07:18:00 00:30:29 00:02:02 00:50:11 00:02:18 00:45:06 02:10:09 AGE GROUP 203 70 2 M 161
503 DANIEL ROSE 07:18:00 00:28:13 00:02:08 01:00:04 00:02:02 01:03:01 02:35:29 AGE GROUP 351 71 3 M 239
504 PAUL COX 07:18:00 00:46:24 00:05:03 01:25:18 00:02:06 01:13:53 03:32:46 AGE GROUP 422 72 4 M 273
75 - 79
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
507 DAVID GILDEA TEAM SHEEPER 07:18:00 00:21:51 00:03:08 00:56:38 00:01:29 01:03:26 02:26:34 AGE GROUP 318 75 1 M 220
508 HOWARD MASON 07:18:00 00:33:52 00:04:39 01:20:08 00:02:24 01:04:40 03:05:45 AGE GROUP 412 76 2 M 267
80 - 84
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 99
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
650
Last Updated:
5/21/2018 12:46:06 PM

Results are preliminary for 5 days.

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

AGE GROUP - 425


Male
Total Finishers Avg Pace
273 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
152 00:00

CLYDESDALES - 16


Male
Total Finishers Avg Pace
16 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

ATHENA - 5


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

AQUABIKE - 31


Male
Total Finishers Avg Pace
15 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
16 00:00

ELITE - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction