Race Results for…
Oakland Triathlon Festival

August 19, 2018 Results presented by USA Productions and timed by SVE Timing
Participants:
934
Last Updated:
9/2/2018 5:34:38 PM

Results are preliminary for 3 days.

Stats

Leaderboards

INT-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 36 ALEX HANSON 02:00:01 PLEASANTON 29
2 194 CARL PARKER 02:05:00 SANTA BARBARA 42
3 413 JOHN SAVAGE 02:07:58 OAKLAND 31
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 108 ANGELA CUARESMA 02:26:47 SAN FRANCISCO 35
2 104 RACHEL MARULLO 02:30:48 OAKLAND 35
3 407 DANA GINSBURG 02:33:00 RENO 53

SP-AGE GROUP

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 629 DANIEL RALEIGH 01:13:14 SAN FRANCISCO 33
2 927 SAMUAL JOHNMEYER 01:14:54 FLAGSTAFF 31
3 718 JEFF TUDOR 01:17:07 SAN LEANDRO 47
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 564 KAITLIN HANSS 01:21:58 SAN FRANSISCO 23
2 596 EMILY MILSTEIN 01:28:01 MILL VALLEY 29
3 676 NICCI VAN DYKE 01:28:09 OAKLAND 40
Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 914 NO LIMITS DREW 03:11:24 OAKLAND

INT-CLYDESDALES

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 438 MICHAEL REGNIER 02:37:21 OAKLAND 43
2 99 MICHAEL ROBERTS 02:49:36 OAKLAND 34
3 157 VICTOR BOLANOS 03:05:48 SAN JOSE 39

INT-ATHENA

Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 176 KALEI ACHIU 03:01:16 ALBANY 40
2 22 MICHELLE STEVENS 03:14:49 OAKLAND 26
3 91 ERICA UNDERWOOD 03:29:06 FREMONT 33

INT-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 386 NBB Relay 02:11:44 BURBANK
2 434 Merchants Toughguys 02:22:20 OAKALND
3 387 Not actually born in 1979 02:28:10 OAKLAND

INT-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 391 MATT STRUCKMEYER 01:34:57 SANTA BARBARA 49
2 342 ROBERT MAHONEY 01:48:55 OAKLAND 60
3 347 STEVEN BURRALL 01:48:56 ELK GROVE 64
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 338 LISA CRESSON 01:47:26 BELMONT 40
2 333 ALEXANDRA GOLDMAN 01:49:25 OAKLAND 26
3 346 MEGAN SHUTZER 01:57:50 OAKLAND 30

INT-DUATHLON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 358 JOHN PAUL KEENAN 01:57:55 OAKLAND 34
2 360 SCOTT VAUGHN 02:10:04 SACRAMENTO 42
3 357 CORMAC KEEGAN 02:10:37 SAN CARLOS 20
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 363 RENEE THOMAS JACOBS 02:17:19 EL CERRITO 51
2 364 AN-LEI HUANG 02:38:15 OAKLAND 29
3 370 KATE MAHONEY 02:54:23 OAKLAND 30

SP-ATHENA

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 734 SEAN JOHNSON 00:00:00 RICHMOND 49
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 870 KATHRYN HAGOOD 01:42:46 ALAMEDA 30
2 599 ELISABETH SNIDER 01:48:06 SAN FRANCISCO 29
3 723 SUZANNE FREY 01:56:19 LOS GATOS 47

SP-CLYDESDALE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 645 STEVAN DORITY 01:29:57 MONTEREY 34
2 785 DANIEL KLINGENBERGER 02:26:32 BAKERSFIELD 62
3 656 BRANDON MURPHY 00:00:00 SOUTH SAN FRANCISCO 35

SP-RELAY

Team Overall
Bib Name Chip Elapsed City
1 916 NO LIMITS ABDULLAH 01:31:43 OAKLAND
2 857 Bayer It 01:37:35 SAN JOSE
3 456 Team Bellah 01:38:43 HAYWARD

SP-AQUABIKE

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 838 DON HAUGEN 00:54:23 FOLSOMSOM 57
2 837 KYLE PARRISH 01:01:12 SAN CARLOS 40
3 842 MATTHEW DONDANVILLE 01:12:54 OAKLAND 36
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 836 VALERIE KWAI BEN 01:15:11 SAN JOSE 55
2 834 LUCY BUSTOS 01:20:54 ALAMEDA 50
3 840 KATHLEEN NG 01:30:04 HAYWARD 54

SP-DUATHLON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 865 DUNCAN CLARK 01:00:08 SAN FRANCISCO 25
2 899 RONAN LETOQUIN 01:01:08 SAN JOSE 42
3 811 JERRY BROWN 01:03:07 IRVINE 54
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 817 JULIE CUSHEN 01:04:57 SAN FRANCISCO 31
2 919 CHAVON ROSENTHAL 01:10:44 PLEASANT HILL 33
3 911 MARTINA STEFFEN 01:13:44 LOS ALTOS HILLS 48

SP-CHALLENGED

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 551 STEVE LAU 02:36:58 SAN LEANDRO 38

INT- AQUATHON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 375 ADDISON NUDING 01:08:58 SAUSALITO 32
2 378 MIKE TUNICK 01:11:53 BOSTON 32
3 376 GREG ANDERSON 01:17:50 REDWOOD CITY 58
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 377 SAMANTHA FORDE 01:12:48 SANTA CRUZ 46
2 435 AMY HOVIK 01:26:37 SAN JOSE 34
3 374 LOAN PHAM 01:39:53 BERKELEY 24

SP-AQUATHON

Male - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 846 JOHN ABRAMI 00:49:54 SANTA BARBARA 58
2 844 PAUL PERRONE 00:56:40 DANVILLE 36
3 850 KENNETH MAYHUE 01:11:02 EMERYVILLE 24
Female - Overall
Bib Name Chip Elapsed City Age
1 849 SONYA DEFORREST 00:49:59 LARKSPUR 45
2 843 PATTI SEARS 00:57:27 DANVILLE 64
3 853 RACHEL TUBB 01:00:39 ALAMEDA 26

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
352 entrants …
INT-AGE GROUP Results
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
36 ALEX HANSON 07:13:00 00:20:42 00:05:29 00:56:02 00:01:07 00:36:39 02:00:01 INT-AGE GROUP 1 29 1 M 1
194 CARL PARKER 07:19:00 00:23:35 00:04:42 00:59:16 00:00:35 00:36:50 02:05:00 INT-AGE GROUP 2 42 1 M 2
413 JOHN SAVAGE Every Man Jack 07:16:00 00:22:27 00:05:09 01:01:55 00:01:32 00:36:53 02:07:58 INT-AGE GROUP 3 31 1 M 3
269 CHRISTOPHER DANESI Oakland Tri Club 07:22:00 00:22:25 00:05:29 01:01:03 00:00:46 00:39:00 02:08:45 INT-AGE GROUP 4 50 1 M 4
37 PATRICK TALBOTT 07:13:00 00:21:31 00:05:19 01:00:34 00:01:34 00:41:10 02:10:10 INT-AGE GROUP 5 29 2 M 5
5 MOSES WOLFE-POLGAR UC Davis Tri Club 07:13:00 00:27:29 00:04:52 01:01:33 00:01:04 00:35:45 02:10:45 INT-AGE GROUP 6 21 1 M 6
78 CARLOS SANCHEZ Team Zoot 07:16:00 00:18:03 00:05:36 01:00:43 00:01:30 00:45:19 02:11:14 INT-AGE GROUP 7 32 2 M 7
1 DYLAN GONG Oakland Military Institute College 07:13:00 00:27:52 00:04:41 01:00:52 00:00:59 00:38:45 02:13:10 INT-AGE GROUP 8 17 1 M 8
423 GREG COOK 07:22:00 00:24:36 00:06:33 00:59:02 00:01:23 00:41:44 02:13:19 INT-AGE GROUP 9 50 2 M 9
204 ERICK PIERCE 07:19:00 00:26:49 00:05:12 00:58:54 00:02:02 00:41:11 02:14:11 INT-AGE GROUP 10 43 2 M 10
127 GLEB SMIRNOFF Cycleon 07:16:00 00:27:11 00:05:28 01:02:41 00:00:49 00:39:01 02:15:13 INT-AGE GROUP 11 37 1 M 11
411 KEITH HAMRICK 07:13:00 00:27:33 00:05:21 01:00:12 00:01:22 00:40:44 02:15:15 INT-AGE GROUP 12 29 3 M 12
202 CAMILO GONZALEZ Ultrabikex Team 07:19:00 00:25:20 00:06:39 01:03:21 00:01:33 00:38:22 02:15:17 INT-AGE GROUP 13 43 3 M 13
426 THORNTON WEILER PacWest Athletics 07:22:00 00:24:50 00:06:11 01:00:57 00:01:58 00:42:37 02:16:35 INT-AGE GROUP 14 53 3 M 14
161 DEREK SMITH Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:19:00 00:27:11 00:06:21 01:03:22 00:01:10 00:38:57 02:17:04 INT-AGE GROUP 15 40 4 M 15
105 NICK CRUZE Olympic Club 07:16:00 00:26:56 00:06:04 01:04:26 00:01:11 00:38:59 02:17:39 INT-AGE GROUP 16 35 2 M 16
249 LUIS ANDARCIA Ultrabikex Team 07:19:00 00:27:27 00:06:22 01:01:45 00:01:17 00:42:37 02:19:30 INT-AGE GROUP 17 48 1 M 17
262 GREG PATTERSON 07:19:00 00:26:52 00:06:50 01:01:35 00:01:23 00:42:52 02:19:32 INT-AGE GROUP 18 49 2 M 18
64 ANDREW THERON SF Tri Club 07:16:00 00:27:52 00:06:55 01:02:48 00:01:26 00:41:18 02:20:21 INT-AGE GROUP 19 31 3 M 19
284 TWAIN MEIN Team Sheeper 07:22:00 00:27:26 00:06:33 01:02:34 00:01:36 00:42:16 02:20:27 INT-AGE GROUP 20 52 4 M 20
109 YOANN ROMAN 07:16:00 00:29:19 00:06:05 01:03:17 00:01:28 00:40:17 02:20:27 INT-AGE GROUP 21 35 3 M 21
74 MIKE DAVIS ETPA 07:16:00 00:24:59 00:06:35 01:01:25 00:01:54 00:45:34 02:20:29 INT-AGE GROUP 22 32 4 M 22
167 JEFF LAM Team Zoot 07:19:00 00:31:29 00:05:26 01:02:10 00:01:05 00:40:20 02:20:32 INT-AGE GROUP 23 40 5 M 23
446 LEROY THOMAS 07:19:00 00:28:05 00:06:37 01:03:13 00:02:10 00:40:41 02:20:48 INT-AGE GROUP 24 46 3 M 24
418 GERHARD BRUMMER Kain Performance 07:19:00 00:28:08 00:06:12 01:06:33 00:01:05 00:38:55 02:20:54 INT-AGE GROUP 25 42 6 M 25
270 JOHN GODDARD Puplepatch 07:22:00 00:25:33 00:06:28 01:03:39 00:01:35 00:43:48 02:21:05 INT-AGE GROUP 26 50 5 M 26
3 JORDAN MARCUS 07:13:00 00:31:00 00:06:07 01:06:15 00:01:16 00:37:26 02:22:06 INT-AGE GROUP 27 20 2 M 27
66 ANDREW STAMATIS TriForce 07:16:00 00:29:01 00:06:47 01:04:03 00:01:38 00:42:12 02:23:44 INT-AGE GROUP 28 31 5 M 28
235 CHANG SO Team Sheeper 07:19:00 00:30:22 00:06:15 01:03:51 00:01:13 00:42:03 02:23:45 INT-AGE GROUP 29 46 4 M 29
425 STEVEN ANDRIS ORGANIC ATHLETE 07:22:00 00:27:47 00:07:28 01:04:38 00:02:06 00:41:56 02:23:58 INT-AGE GROUP 30 52 6 M 30
123 LUCAS RIEMENS ETPA 07:16:00 00:30:54 00:06:08 01:03:47 00:01:54 00:41:27 02:24:13 INT-AGE GROUP 31 37 4 M 31
206 JOE GODFREY 07:19:00 00:31:56 00:06:31 01:05:09 00:01:42 00:39:21 02:24:41 INT-AGE GROUP 32 43 7 M 32
170 JASON STEPHEN 07:19:00 00:26:58 00:07:05 01:04:08 00:01:37 00:45:01 02:24:51 INT-AGE GROUP 33 40 8 M 33
154 COREY MANDEL 07:16:00 00:30:00 00:06:29 01:08:53 00:00:49 00:39:29 02:25:42 INT-AGE GROUP 34 39 5 M 34
108 ANGELA CUARESMA Ultrabikex 07:16:00 00:30:50 00:05:32 01:07:14 00:01:22 00:41:47 02:26:47 INT-AGE GROUP 35 35 1 F 1
110 JOE ANGELO 07:16:00 00:32:51 00:07:10 01:04:07 00:01:33 00:41:44 02:27:27 INT-AGE GROUP 36 35 6 M 35
184 ANDREW BUNNER 07:19:00 00:27:07 00:07:24 01:07:43 00:02:02 00:43:30 02:27:48 INT-AGE GROUP 37 41 9 M 36
244 FREDERIC RAYNAL SJVRC 07:19:00 00:29:00 00:06:29 01:02:22 00:01:34 00:48:22 02:27:49 INT-AGE GROUP 38 47 5 M 37
30 JOSIAH BURROW 07:13:00 00:32:18 00:07:20 01:01:52 00:01:58 00:44:41 02:28:11 INT-AGE GROUP 39 28 4 M 38
412 ROBERT MONTROSS Oakland Tri Club 07:16:00 00:32:26 00:02:52 01:09:35 00:02:01 00:41:35 02:28:31 INT-AGE GROUP 40 30 6 M 39
394 ANDREW PONTTI Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:16:00 00:29:29 00:07:13 01:07:54 00:01:29 00:42:34 02:28:41 INT-AGE GROUP 41 35 7 M 40
67 SA YANG 07:16:00 00:34:16 00:05:43 01:04:00 00:01:38 00:44:07 02:29:46 INT-AGE GROUP 42 31 7 M 41
189 DARCY MCCARTY Oakland Tri Club 07:19:00 00:31:25 00:06:43 01:04:00 00:01:23 00:46:30 02:30:04 INT-AGE GROUP 43 42 10 M 42
295 KENT SASAKI Forward Motion 07:22:00 00:30:22 00:08:18 01:06:43 00:01:26 00:43:25 02:30:16 INT-AGE GROUP 44 54 7 M 43
104 RACHEL MARULLO Oakland Tri Club 07:16:00 00:25:33 00:07:08 01:13:15 00:01:52 00:42:59 02:30:48 INT-AGE GROUP 45 35 2 F 2
102 BENJAMIN MITCHELL Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:16:00 00:28:12 00:07:10 01:08:05 00:01:29 00:45:55 02:30:52 INT-AGE GROUP 46 35 8 M 44
18 AARON DEMERS 07:13:00 00:28:39 00:09:10 01:07:13 00:02:31 00:43:20 02:30:55 INT-AGE GROUP 47 26 5 M 45
225 CHAD IRONSIDE 07:19:00 00:29:09 00:07:07 01:05:58 00:03:32 00:45:39 02:31:26 INT-AGE GROUP 48 45 6 M 46
20 THOMAS VAN HENTENRYCK 07:13:00 00:34:37 00:08:39 01:05:39 00:02:10 00:40:38 02:31:44 INT-AGE GROUP 49 26 6 M 47
15 MAURICIO PONCE 07:13:00 00:26:14 00:06:59 01:08:34 00:03:03 00:46:56 02:31:46 INT-AGE GROUP 50 26 7 M 48
352 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
36 ALEX HANSON 07:13:00 00:20:42 00:05:29 00:56:02 00:01:07 00:36:39 02:00:01 INT-AGE GROUP 1 29 1 M 1
194 CARL PARKER 07:19:00 00:23:35 00:04:42 00:59:16 00:00:35 00:36:50 02:05:00 INT-AGE GROUP 2 42 1 M 2
413 JOHN SAVAGE Every Man Jack 07:16:00 00:22:27 00:05:09 01:01:55 00:01:32 00:36:53 02:07:58 INT-AGE GROUP 3 31 1 M 3
108 ANGELA CUARESMA Ultrabikex 07:16:00 00:30:50 00:05:32 01:07:14 00:01:22 00:41:47 02:26:47 INT-AGE GROUP 35 35 1 F 1
104 RACHEL MARULLO Oakland Tri Club 07:16:00 00:25:33 00:07:08 01:13:15 00:01:52 00:42:59 02:30:48 INT-AGE GROUP 45 35 2 F 2
407 DANA GINSBURG Reno Area Triathletes 07:22:00 00:27:32 00:08:05 01:07:39 00:02:09 00:47:32 02:33:00 INT-AGE GROUP 54 53 1 F 3
1 - 15
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
16 - 19
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
1 DYLAN GONG Oakland Military Institute College 07:13:00 00:27:52 00:04:41 01:00:52 00:00:59 00:38:45 02:13:10 INT-AGE GROUP 8 17 1 M 8
2 SKYLER LIU 07:13:00 00:22:28 00:07:13 01:16:07 00:00:51 00:54:05 02:40:45 INT-AGE GROUP 73 19 1 F 7
20 - 24
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
5 MOSES WOLFE-POLGAR UC Davis Tri Club 07:13:00 00:27:29 00:04:52 01:01:33 00:01:04 00:35:45 02:10:45 INT-AGE GROUP 6 21 1 M 6
3 JORDAN MARCUS 07:13:00 00:31:00 00:06:07 01:06:15 00:01:16 00:37:26 02:22:06 INT-AGE GROUP 27 20 2 M 27
4 ADDISON PARTIDA-VASQUEZ 07:13:00 00:38:19 00:10:37 01:14:41 00:04:00 00:49:04 02:56:43 INT-AGE GROUP 138 20 3 M 115
8 MICHAEL CHIANG 07:13:00 00:34:55 00:09:19 01:14:51 00:01:53 00:55:51 02:56:52 INT-AGE GROUP 140 24 4 M 117
7 KARINA POLANCO-JIMENEZ PacWest Athletics 07:13:00 00:38:51 00:07:28 01:18:32 00:01:55 00:46:57 02:53:44 INT-AGE GROUP 133 23 1 F 21
6 MAIRIN MURPHY 07:13:00 00:32:39 00:08:37 01:18:16 00:02:45 00:55:08 02:57:27 INT-AGE GROUP 142 21 2 F 24
25 - 29
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
36 ALEX HANSON 07:13:00 00:20:42 00:05:29 00:56:02 00:01:07 00:36:39 02:00:01 INT-AGE GROUP 1 29 1 M 1
37 PATRICK TALBOTT 07:13:00 00:21:31 00:05:19 01:00:34 00:01:34 00:41:10 02:10:10 INT-AGE GROUP 5 29 2 M 5
411 KEITH HAMRICK 07:13:00 00:27:33 00:05:21 01:00:12 00:01:22 00:40:44 02:15:15 INT-AGE GROUP 12 29 3 M 12
30 JOSIAH BURROW 07:13:00 00:32:18 00:07:20 01:01:52 00:01:58 00:44:41 02:28:11 INT-AGE GROUP 39 28 4 M 38
18 AARON DEMERS 07:13:00 00:28:39 00:09:10 01:07:13 00:02:31 00:43:20 02:30:55 INT-AGE GROUP 47 26 5 M 45
410 MADELINE KIRCH Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:13:00 00:28:04 00:06:53 01:13:26 00:01:18 00:45:47 02:35:31 INT-AGE GROUP 61 28 1 F 4
33 AVA AGREE ETPA 07:13:00 00:37:39 00:07:22 01:05:54 00:01:26 00:47:19 02:39:42 INT-AGE GROUP 69 29 2 F 5
17 MADELEINE GILL 07:13:00 00:37:15 00:09:51 01:18:41 00:03:15 00:42:36 02:51:41 INT-AGE GROUP 125 26 3 F 18
39 MARISA KENDALL 07:13:00 00:29:48 00:08:07 01:25:07 00:01:45 00:54:00 02:58:48 INT-AGE GROUP 153 29 4 F 30
29 KELSEY KINZY Oakland Tri Club 07:13:00 00:35:18 00:07:52 01:21:58 00:01:19 00:58:30 03:05:00 INT-AGE GROUP 180 28 5 F 38
30 - 34
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
413 JOHN SAVAGE Every Man Jack 07:16:00 00:22:27 00:05:09 01:01:55 00:01:32 00:36:53 02:07:58 INT-AGE GROUP 3 31 1 M 3
78 CARLOS SANCHEZ Team Zoot 07:16:00 00:18:03 00:05:36 01:00:43 00:01:30 00:45:19 02:11:14 INT-AGE GROUP 7 32 2 M 7
64 ANDREW THERON SF Tri Club 07:16:00 00:27:52 00:06:55 01:02:48 00:01:26 00:41:18 02:20:21 INT-AGE GROUP 19 31 3 M 19
74 MIKE DAVIS ETPA 07:16:00 00:24:59 00:06:35 01:01:25 00:01:54 00:45:34 02:20:29 INT-AGE GROUP 22 32 4 M 22
66 ANDREW STAMATIS TriForce 07:16:00 00:29:01 00:06:47 01:04:03 00:01:38 00:42:12 02:23:44 INT-AGE GROUP 28 31 5 M 28
60 CAMILLE GOMEZ ETPA 07:16:00 00:34:57 00:07:18 01:15:51 00:01:42 00:50:20 02:50:10 INT-AGE GROUP 118 31 1 F 16
97 CAMMY BELTRAN 07:16:00 00:31:22 00:07:59 01:17:00 00:01:48 00:52:02 02:50:12 INT-AGE GROUP 119 34 2 F 17
94 EMILY LUEHRS Pac West Athletics 07:16:00 00:25:40 00:09:03 01:18:03 00:01:48 00:57:13 02:51:50 INT-AGE GROUP 127 34 3 F 19
89 DANIELLE PATENAUDE 07:16:00 00:34:45 00:10:58 01:18:08 00:02:08 00:51:28 02:57:28 INT-AGE GROUP 143 33 4 F 25
54 MACKENZIE TAGESON 07:16:00 00:34:55 00:08:53 01:21:51 00:02:37 00:52:25 03:00:42 INT-AGE GROUP 166 30 5 F 34
35 - 39
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
127 GLEB SMIRNOFF Cycleon 07:16:00 00:27:11 00:05:28 01:02:41 00:00:49 00:39:01 02:15:13 INT-AGE GROUP 11 37 1 M 11
105 NICK CRUZE Olympic Club 07:16:00 00:26:56 00:06:04 01:04:26 00:01:11 00:38:59 02:17:39 INT-AGE GROUP 16 35 2 M 16
109 YOANN ROMAN 07:16:00 00:29:19 00:06:05 01:03:17 00:01:28 00:40:17 02:20:27 INT-AGE GROUP 21 35 3 M 21
123 LUCAS RIEMENS ETPA 07:16:00 00:30:54 00:06:08 01:03:47 00:01:54 00:41:27 02:24:13 INT-AGE GROUP 31 37 4 M 31
154 COREY MANDEL 07:16:00 00:30:00 00:06:29 01:08:53 00:00:49 00:39:29 02:25:42 INT-AGE GROUP 34 39 5 M 34
108 ANGELA CUARESMA Ultrabikex 07:16:00 00:30:50 00:05:32 01:07:14 00:01:22 00:41:47 02:26:47 INT-AGE GROUP 35 35 1 F 1
104 RACHEL MARULLO Oakland Tri Club 07:16:00 00:25:33 00:07:08 01:13:15 00:01:52 00:42:59 02:30:48 INT-AGE GROUP 45 35 2 F 2
396 MEGHAN TAFF Team Sheeper 07:16:00 00:28:40 00:06:57 01:13:51 00:02:33 00:51:59 02:44:03 INT-AGE GROUP 90 39 3 F 9
101 JUDITH BOSCHINI Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:16:00 00:36:27 00:06:50 01:12:21 00:01:08 00:49:45 02:46:33 INT-AGE GROUP 101 35 4 F 12
151 MICHELLE VANNELLI 07:16:00 00:34:44 00:07:42 01:13:10 00:02:34 00:48:22 02:46:34 INT-AGE GROUP 102 39 5 F 13
40 - 44
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
194 CARL PARKER 07:19:00 00:23:35 00:04:42 00:59:16 00:00:35 00:36:50 02:05:00 INT-AGE GROUP 2 42 1 M 2
204 ERICK PIERCE 07:19:00 00:26:49 00:05:12 00:58:54 00:02:02 00:41:11 02:14:11 INT-AGE GROUP 10 43 2 M 10
202 CAMILO GONZALEZ Ultrabikex Team 07:19:00 00:25:20 00:06:39 01:03:21 00:01:33 00:38:22 02:15:17 INT-AGE GROUP 13 43 3 M 13
161 DEREK SMITH Golden Gate Tri Club (GGTC) 07:19:00 00:27:11 00:06:21 01:03:22 00:01:10 00:38:57 02:17:04 INT-AGE GROUP 15 40 4 M 15
167 JEFF LAM Team Zoot 07:19:00 00:31:29 00:05:26 01:02:10 00:01:05 00:40:20 02:20:32 INT-AGE GROUP 23 40 5 M 23
203 JENNIFER KERNS 07:19:00 00:29:23 00:07:53 01:16:43 00:02:43 00:47:44 02:44:28 INT-AGE GROUP 94 43 1 F 10
214 AUGUST FERN 07:19:00 00:29:04 00:07:23 01:17:45 00:01:39 00:53:15 02:49:08 INT-AGE GROUP 112 44 2 F 14
163 CARRIE HAHNEL Oakland Tri Club 07:19:00 00:28:50 00:08:16 01:24:37 00:01:12 00:49:30 02:52:27 INT-AGE GROUP 128 40 3 F 20
165 ANGELA KOFAHL SF Tri Club 07:19:00 00:35:13 00:07:50 01:15:03 00:02:18 00:54:59 02:55:25 INT-AGE GROUP 135 40 4 F 23
174 CORY LAURENCE 07:19:00 00:30:46 00:08:18 01:19:38 00:02:54 00:56:12 02:57:50 INT-AGE GROUP 146 40 5 F 26
45 - 49
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
249 LUIS ANDARCIA Ultrabikex Team 07:19:00 00:27:27 00:06:22 01:01:45 00:01:17 00:42:37 02:19:30 INT-AGE GROUP 17 48 1 M 17
262 GREG PATTERSON 07:19:00 00:26:52 00:06:50 01:01:35 00:01:23 00:42:52 02:19:32 INT-AGE GROUP 18 49 2 M 18
446 LEROY THOMAS 07:19:00 00:28:05 00:06:37 01:03:13 00:02:10 00:40:41 02:20:48 INT-AGE GROUP 24 46 3 M 24
235 CHANG SO Team Sheeper 07:19:00 00:30:22 00:06:15 01:03:51 00:01:13 00:42:03 02:23:45 INT-AGE GROUP 29 46 4 M 29
244 FREDERIC RAYNAL SJVRC 07:19:00 00:29:00 00:06:29 01:02:22 00:01:34 00:48:22 02:27:49 INT-AGE GROUP 38 47 5 M 37
220 BRENDA NGUYEN SJVRC 07:19:00 00:34:19 00:07:37 01:10:47 00:02:06 00:45:49 02:40:39 INT-AGE GROUP 71 45 1 F 6
242 MELANIE PRATT Oakland Tri Club 07:19:00 00:34:16 00:07:20 01:15:22 00:01:28 00:47:18 02:45:45 INT-AGE GROUP 98 47 2 F 11
251 JENNIFER GREEN 07:19:00 00:32:20 00:08:32 01:18:20 00:02:19 00:48:23 02:49:55 INT-AGE GROUP 116 48 3 F 15
236 JANET SIM Zoomapples 07:19:00 00:42:27 00:02:14 01:13:34 00:01:36 00:58:28 02:58:21 INT-AGE GROUP 149 46 4 F 27
404 CINDY RINKER Kinney Multisport Club 07:19:00 00:33:11 00:09:06 01:18:33 00:03:42 00:53:55 02:58:28 INT-AGE GROUP 150 48 5 F 28
50 - 54
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
269 CHRISTOPHER DANESI Oakland Tri Club 07:22:00 00:22:25 00:05:29 01:01:03 00:00:46 00:39:00 02:08:45 INT-AGE GROUP 4 50 1 M 4
423 GREG COOK 07:22:00 00:24:36 00:06:33 00:59:02 00:01:23 00:41:44 02:13:19 INT-AGE GROUP 9 50 2 M 9
426 THORNTON WEILER PacWest Athletics 07:22:00 00:24:50 00:06:11 01:00:57 00:01:58 00:42:37 02:16:35 INT-AGE GROUP 14 53 3 M 14
284 TWAIN MEIN Team Sheeper 07:22:00 00:27:26 00:06:33 01:02:34 00:01:36 00:42:16 02:20:27 INT-AGE GROUP 20 52 4 M 20
270 JOHN GODDARD Puplepatch 07:22:00 00:25:33 00:06:28 01:03:39 00:01:35 00:43:48 02:21:05 INT-AGE GROUP 26 50 5 M 26
407 DANA GINSBURG Reno Area Triathletes 07:22:00 00:27:32 00:08:05 01:07:39 00:02:09 00:47:32 02:33:00 INT-AGE GROUP 54 53 1 F 3
424 ANNA JURGENS 07:22:00 00:32:25 00:08:20 01:09:36 00:02:52 00:48:45 02:41:59 INT-AGE GROUP 79 52 2 F 8
273 CATHY MARTINSEN TriActive Endurance 07:22:00 00:33:06 00:11:17 01:15:27 00:04:01 00:56:52 03:00:46 INT-AGE GROUP 168 50 3 F 36
290 K.KLEIGH HATHAWAY ETPA 07:22:00 00:44:26 00:02:18 01:18:59 00:01:27 00:59:21 03:06:34 INT-AGE GROUP 184 53 4 F 39
278 ELLEN CHANG 07:22:00 00:44:36 00:04:12 01:21:32 00:03:07 00:57:12 03:10:41 INT-AGE GROUP 204 50 5 F 44
55 - 59
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
316 RICK SOPER Oakland Tri Club 07:22:00 00:30:12 00:07:07 01:13:10 00:01:53 00:42:11 02:34:35 INT-AGE GROUP 58 58 1 M 55
408 MICHAEL GINSBURG Reno Area Triathletes 07:22:00 00:27:33 00:08:49 01:08:57 00:02:22 00:53:30 02:41:14 INT-AGE GROUP 76 55 2 M 69
311 PATRICK MURPHY 07:22:00 00:30:43 00:07:16 01:15:43 00:01:41 00:51:14 02:46:39 INT-AGE GROUP 104 56 3 M 91
309 KENNETH GOLDBERG 07:22:00 00:40:35 00:03:59 01:12:55 00:03:34 00:47:49 02:48:53 INT-AGE GROUP 110 56 4 M 97
302 JOHN ZENNER Olympic Club 07:22:00 00:28:11 00:08:07 01:15:44 00:01:12 00:56:13 02:49:30 INT-AGE GROUP 114 55 5 M 100
301 ANN MCCORMICK Oakland Tri Club 07:22:00 00:46:09 00:02:12 01:26:27 00:01:03 01:01:18 03:17:10 INT-AGE GROUP 232 55 1 F 56
305 MARGARET BAUMGARTNER SF Tri Club 07:22:00 00:47:04 00:03:32 01:19:41 00:03:11 01:07:25 03:20:55 INT-AGE GROUP 242 55 2 F 62
307 DIANA ATTISANI 07:22:00 00:55:50 00:05:17 01:35:01 00:03:18 01:08:05 03:47:34 INT-AGE GROUP 292 55 3 F 83
60 - 64
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
325 CHRIS JONES Silicon Valley Tri Club 07:22:00 00:27:23 00:07:27 01:08:19 00:01:55 00:48:09 02:33:16 INT-AGE GROUP 56 63 1 M 53
326 JIM CLARA Berkeley YMCA 07:22:00 00:30:08 00:09:57 01:18:21 00:01:40 01:08:07 03:08:15 INT-AGE GROUP 195 64 2 M 154
322 DAVID MURILLO 07:22:00 00:44:33 00:02:48 01:22:09 00:02:53 00:58:53 03:11:19 INT-AGE GROUP 208 60 3 M 162
324 DAVID NELSON 07:22:00 00:48:54 00:03:22 01:21:06 00:03:21 00:55:06 03:11:51 INT-AGE GROUP 209 62 4 M 163
323 RICK SCHWARTZ Silicon Valley Tri Club 07:22:00 00:48:10 00:03:53 01:26:32 00:03:00 01:01:50 03:23:27 INT-AGE GROUP 244 62 5 M 182
65 - 69
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
437 JOHN ROYSON ETPA 07:22:00 00:27:38 00:07:19 01:05:34 00:03:03 00:49:39 02:33:16 INT-AGE GROUP 55 65 1 M 52
327 BILL FANNING 07:22:00 00:41:26 00:04:01 01:21:14 00:03:31 01:06:49 03:17:03 INT-AGE GROUP 231 66 2 M 176
328 GREGORY HAMM Oakland Tri Club 07:22:00 00:52:33 00:08:14 01:43:08 00:02:31 01:20:44 04:07:12 INT-AGE GROUP 303 67 3 M 217
329 ANN BURTON Team Sheeper 07:22:00 00:43:53 00:03:41 01:18:48 00:02:27 01:05:16 03:14:07 INT-AGE GROUP 221 67 1 F 50
70 - 74
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
330 LELAND FAUST Olympic Club 07:22:00 00:44:46 00:03:53 01:25:58 00:03:50 01:05:12 03:23:42 INT-AGE GROUP 245 72 1 M 183
439 STEVE MUSSER 07:22:00 00:47:32 00:10:41 01:33:45 00:05:03 00:56:51 03:33:54 INT-AGE GROUP 271 74 2 M 202
331 DANIEL BIKLE 07:22:00 00:47:54 00:03:36 01:37:53 00:04:20 01:21:06 03:54:51 INT-AGE GROUP 299 74 3 M 214
75 - 79
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
80 - 84
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place
85 - 99
Bib Name Team Name Start Time Swim T1 Bike T2 Run Chip Elapsed Division Div Place Age Age Place Gender Gender Place

Race Info

Participants:
934
Last Updated:
9/2/2018 5:34:38 PM

Results are preliminary for 3 days.

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

INT-AGE GROUP - 313


Male
Total Finishers Avg Pace
221 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
92 00:00

SP-AGE GROUP - 246


Male
Total Finishers Avg Pace
127 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
119 00:00

INT-CLYDESDALES - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
7 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT-ATHENA - 8


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
8 00:00

INT-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT-AQUABIKE - 20


Male
Total Finishers Avg Pace
14 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

INT-DUATHLON - 18


Male
Total Finishers Avg Pace
13 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
5 00:00

SP-ATHENA - 6


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

SP-CLYDESDALE - 2


Male
Total Finishers Avg Pace
2 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP-RELAY - 0


Male
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

SP-AQUABIKE - 9


Male
Total Finishers Avg Pace
6 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

SP-DUATHLON - 36


Male
Total Finishers Avg Pace
18 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
18 00:00

SP-CHALLENGED - 1


Male
Total Finishers Avg Pace
1 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

INT- AQUATHON - 7


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
4 00:00

SP-AQUATHON - 14


Male
Total Finishers Avg Pace
3 00:00

Female
Total Finishers Avg Pace
11 00:00
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction