Race Results for…
TRANS COSTA RICA STAGE RACE DAY IV

September 30, 2018 Results presented by Evolution Marketing CR and timed by Evolution Marketing CR
Participants:
312
Last Updated:
10/2/2018 11:00:41 AM

Cualquier consulta en su tiempo favor dirigirla a info@evolutionmarketingcr.com

Stats

Leaderboards

ELITE

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 3 JOSEP BETALU CONSTANTINO 02:40:22 02:40:21 23.57 kph 41
2 21 MARKUS KAUFMANN 02:40:26 02:40:26 23.56 kph 37
3 1 TONY LONGO 02:41:19 02:41:19 23.43 kph 34
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 101 ANGELA PARRA 03:28:00 03:28:00 18.17 kph 36
2 107 EDITH GUILLEN CHAVARRIA 03:40:49 03:40:47 17.12 kph 33
3 106 EUNICE ROJAS OVIEDO 03:53:14 03:53:11 16.21 kph 34

MASTER A

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 232 JHON JAIRO BOTERO 02:42:34 02:42:34 23.25 kph 40
2 234 GONZALO CHACON BARQUERO 03:01:19 03:01:09 20.87 kph 33
3 223 ENRIQUE ARTAVIA CEDENO 03:02:19 03:02:12 20.75 kph 34

MASTER B

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 323 RANDALL VARGAS SALAZAR 03:13:10 03:12:52 19.60 kph 48
2 310 RONALD GERARDO RAMIREZ RODRIGUEZ 03:19:32 03:19:15 18.97 kph 48
3 309 VICTOR ALONSO ARAYA PEREIRA 03:20:14 03:19:58 18.90 kph 41

MASTER C

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 402 LUIS HIDALGO MONTES 03:13:23 03:13:23 19.55 kph 53
2 403 RAUL HIDALGO MURILLO 03:29:22 03:28:59 18.09 kph 99
3 405 JAIME LUIS RODRIGUEZ MENDEZ 03:39:56 03:39:34 17.22 kph 50

OPEN II STAGE

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 668 ROM AKERSON 02:47:05 02:47:05 22.62 kph 33
2 650 CARLOS HERRERA ARROYO 02:56:20 02:56:18 21.44 kph 23
3 537 DEIBER ESQUIVEL BENAVIDES 03:00:02 03:00:02 21.00 kph 36
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 608 ADRIANA ROJAS CUBERO 03:22:15 03:22:10 18.70 kph 34
2 600 CRISTEL ESPINOZA VASQUEZ 03:36:55 03:36:49 17.43 kph 22
3 607 FIORELLA ROJAS HERNANDEZ 03:53:11 03:53:07 16.22 kph 99

FINAL DAY

Male - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 701 JOSE ADRIAN BONILLA BONILLA 03:07:22 03:07:21 20.18 kph 40
2 785 JOSE ANTONIO GOMEZ GRANADOS 03:11:42 03:11:41 19.72 kph 37
3 795 DIEGO BERNINI ESQUIVEL 03:22:53 03:22:42 18.65 kph 47
Female - Overall
Bib Name Gun Elapsed Chip Elapsed Pace City Age
1 803 JOHANNA JIMENEZ ROJAS 04:24:01 04:23:52 14.33 kph 20
2 806 CRISTY ALVARADO AVILA 04:56:03 04:55:53 12.78 kph 28
3 802 LAURA JIMENEZ GOMEZ 05:03:35 05:03:09 12.47 kph 36

Overall Results

Tip: Swipe the results table to view more.
40 entrants …
ELITE Results
Bib Name TIEMPO OFICIAL Chip Elapsed Age Split KOM Division Gender Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
3 JOSEP BETALU CONSTANTINO 02:40:22 02:40:21 41 02:16:26 ELITE M ARPO-BMC-Speedsix 1 1 1 23.57 kph
21 MARKUS KAUFMANN 02:40:26 02:40:26 37 02:16:30 ELITE M CENTURION VAUDE 2 2 2 23.56 kph
1 TONY LONGO 02:41:19 02:41:19 34 02:17:21 ELITE M WILIER FORCE 7C 3 3 3 23.43 kph
2 LUIS MEJIA 02:41:20 02:41:20 33 02:17:21 ELITE M CBZ-7C-WILIER 4 4 4 23.43 kph
8 CARLOS ARIAS MOLINA 02:47:24 02:47:23 19 02:19:02 ELITE M Equipo SCOTT - SHIMANO 5 5 5 22.58 kph
17 MARCO REBAGLIATI 02:49:14 02:49:14 28 02:23:36 ELITE M WILIER FORCE 7C 6 6 6 22.34 kph
6 ALLAN MORALES CASTILLO 02:51:33 02:51:30 29 02:25:30 ELITE M TEAM INNOVABIKES 7 7 7 22.04 kph
18 JUAN FERNANDO MONROY 02:51:53 02:51:49 25 02:25:39 ELITE M SCOTT SPORTS COLOMBIA 8 8 8 22.00 kph
13 JOSEPH CHAVARRIA RODRIGUEZ 02:53:12 02:53:04 26 02:26:29 ELITE M - 9 9 9 21.84 kph
5 FEDERICO RAMIREZ MENDEZ 02:53:13 02:53:13 43 02:26:46 ELITE M PASION MX SCOTT SHIMANO 10 10 10 21.82 kph
7 ANDREY FONSECA URENA 02:53:14 02:53:10 25 02:28:02 ELITE M TEAM INNOVABIKES 11 11 11 21.83 kph
23 JOSE ALFREDO MONTOYA ALVAREZ 02:55:02 02:55:00 29 02:29:09 ELITE M LAICONEX / Trek 12 12 12 21.60 kph
35 JONATHAN QUESADA CASTILLO 02:56:26 02:56:23 99 02:29:48 ELITE M Specialized Mecatronics 13 13 13 21.43 kph
10 DIYER RINCON GOMEZ 02:58:58 02:58:58 27 02:24:28 ELITE M CBZ-7C-WILIER 14 14 14 21.12 kph
36 MASSIMO DEBERTOLIS 02:59:00 02:58:59 43 02:31:22 ELITE M WILIER FORCE 7C 15 15 15 21.12 kph
9 GREGORY BRENES OBANDO 03:04:41 03:04:34 30 02:35:15 ELITE M CBZ 7C WILIER 16 16 16 20.48 kph
33 LUIS JOEL MORA MONTERO 03:04:55 03:04:49 21 02:35:07 ELITE M Nestle-7c 17 17 17 20.45 kph
24 SEBASTIAN MOYA RAMIREZ 03:06:23 03:06:17 21 02:36:55 ELITE M Nestle 7c Giant 18 18 18 20.29 kph
34 BRYAN SALAS SANCHEZ 03:06:35 03:06:29 27 02:37:55 ELITE M Nestle 7C 19 19 19 20.27 kph
15 JIMMY JOSEPH CEDENO ALVAREZ 03:11:27 03:11:23 27 02:41:35 ELITE M Grupo Tica Bus 20 20 20 19.75 kph
37 SERGIO ARIAS VILLANUEVA 03:12:28 03:12:25 20 02:42:07 ELITE M Nestle_7C_Giant 21 21 21 19.64 kph
25 SEBASTIAN CORELLA MORALES 03:13:51 03:13:49 23 02:42:09 ELITE M Nestle 7c 22 22 22 19.50 kph
11 JOSE DANIEL ARAYA CARDENAS 03:14:10 03:14:04 99 02:45:09 ELITE M Advance-cafe rey 23 23 23 19.48 kph
31 EDUARDO RODRIGUEZ ACUNA 03:17:28 03:17:23 27 02:44:05 ELITE M Almacen Leon Rojas/Zarcero 24 24 24 19.15 kph
30 LUIS ALONSO MURILLO RETANA 03:19:06 03:19:04 99 02:49:59 ELITE M Zefal Bike Team 25 25 25 18.99 kph
16 SEBASTIAN TENCIO PEREIRA 03:21:43 03:21:38 21 02:51:26 ELITE M 4 EN LINEA-WILDAY 26 26 26 18.75 kph
29 EDWIN HERNANDEZ RAMIREZ 03:23:06 03:23:00 27 02:52:32 ELITE M Nosara Mtb Gilded Iguana 27 27 27 18.62 kph
101 ANGELA PARRA 03:28:00 03:28:00 36 02:56:16 ELITE F CBZ-7C-WILIER 1 28 1 18.17 kph
32 JOSE ANDRES MORAGA 03:30:48 03:30:41 19 02:58:56 ELITE M team java sogo 28 29 28 17.94 kph
19 REYNOL PERAZA VALVERDE 03:31:17 03:31:11 27 02:59:04 ELITE M Tu Ciclo San Rafael 29 30 29 17.90 kph
28 YADIR LOPEZ 03:39:55 03:39:50 20 03:07:32 ELITE M Nosaramtbthegildediguana 30 31 30 17.19 kph
107 EDITH GUILLEN CHAVARRIA 03:40:49 03:40:47 33 03:09:22 ELITE F Almacen 3R Makita 2 32 2 17.12 kph
26 JAVIER MORA BALMA 03:47:55 03:47:54 19 03:13:38 ELITE M Cannondale Costa Rica 31 33 31 16.59 kph
27 JOSE ANDRES MONTALTO LIZANO 03:47:55 03:47:47 28 03:13:29 ELITE M RynoPower / Los Picas 32 34 32 16.59 kph
20 JUAN CARLOS ALVARADO 03:47:56 03:47:52 28 03:13:33 ELITE M Los Picas - Ryno Power - Enterprise 33 35 33 16.59 kph
106 EUNICE ROJAS OVIEDO 03:53:14 03:53:11 34 03:18:25 ELITE F - 3 36 3 16.21 kph
108 NATALIA NAVARRO CERDAS 03:53:14 03:53:12 27 03:17:27 ELITE F Los Suenos Cafe 4 37 4 16.21 kph
102 MARIANELA QUESADA ARGUELLO 04:14:44 04:14:37 41 03:34:51 ELITE F Independiente 5 38 5 14.85 kph
100 ANA M. MENDEZ CAMACHO 04:16:35 04:16:30 36 03:38:14 ELITE F KB Cycling Team 6 39 6 14.74 kph
12 HENRY RAABE 06:10:20 06:10:11 35 05:15:12 ELITE M Economy 34 40 34 10.21 kph
40 entrants …

Winners

Tip: Slide the results table left and right to view more.
Overall
Bib Name TIEMPO OFICIAL Chip Elapsed Age Split KOM Division Gender Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
3 JOSEP BETALU CONSTANTINO 02:40:22 02:40:21 41 02:16:26 ELITE M ARPO-BMC-Speedsix 1 1 1 23.57 kph
21 MARKUS KAUFMANN 02:40:26 02:40:26 37 02:16:30 ELITE M CENTURION VAUDE 2 2 2 23.56 kph
1 TONY LONGO 02:41:19 02:41:19 34 02:17:21 ELITE M WILIER FORCE 7C 3 3 3 23.43 kph
101 ANGELA PARRA 03:28:00 03:28:00 36 02:56:16 ELITE F CBZ-7C-WILIER 1 28 1 18.17 kph
107 EDITH GUILLEN CHAVARRIA 03:40:49 03:40:47 33 03:09:22 ELITE F Almacen 3R Makita 2 32 2 17.12 kph
106 EUNICE ROJAS OVIEDO 03:53:14 03:53:11 34 03:18:25 ELITE F - 3 36 3 16.21 kph
2 - 99
Bib Name TIEMPO OFICIAL Chip Elapsed Age Split KOM Division Gender Team Name Gender Place Div Place Age Place Pace
3 JOSEP BETALU CONSTANTINO 02:40:22 02:40:21 41 02:16:26 ELITE M ARPO-BMC-Speedsix 1 1 1 23.57 kph
21 MARKUS KAUFMANN 02:40:26 02:40:26 37 02:16:30 ELITE M CENTURION VAUDE 2 2 2 23.56 kph
1 TONY LONGO 02:41:19 02:41:19 34 02:17:21 ELITE M WILIER FORCE 7C 3 3 3 23.43 kph
2 LUIS MEJIA 02:41:20 02:41:20 33 02:17:21 ELITE M CBZ-7C-WILIER 4 4 4 23.43 kph
8 CARLOS ARIAS MOLINA 02:47:24 02:47:23 19 02:19:02 ELITE M Equipo SCOTT - SHIMANO 5 5 5 22.58 kph
101 ANGELA PARRA 03:28:00 03:28:00 36 02:56:16 ELITE F CBZ-7C-WILIER 1 28 1 18.17 kph
107 EDITH GUILLEN CHAVARRIA 03:40:49 03:40:47 33 03:09:22 ELITE F Almacen 3R Makita 2 32 2 17.12 kph
106 EUNICE ROJAS OVIEDO 03:53:14 03:53:11 34 03:18:25 ELITE F - 3 36 3 16.21 kph
108 NATALIA NAVARRO CERDAS 03:53:14 03:53:12 27 03:17:27 ELITE F Los Suenos Cafe 4 37 4 16.21 kph
102 MARIANELA QUESADA ARGUELLO 04:14:44 04:14:37 41 03:34:51 ELITE F Independiente 5 38 5 14.85 kph

Race Info

Participants:
312
Last Updated:
10/2/2018 11:00:41 AM

Cualquier consulta en su tiempo favor dirigirla a info@evolutionmarketingcr.com

Tip: Swipe the results table to view more.

Search for Name, Bib, City, State or Team
in the field above… by clicking the icon below…

Notes & Race Statistics

ELITE - 40


Male
Total Finishers Avg Pace
34 03:03

Female
Total Finishers Avg Pace
6 03:43

MASTER A - 35


Male
Total Finishers Avg Pace
35 03:32

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

MASTER B - 25


Male
Total Finishers Avg Pace
25 03:48

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

MASTER C - 5


Male
Total Finishers Avg Pace
5 03:47

Female
Total Finishers Avg Pace
0 00:00

OPEN II STAGE - 116


Male
Total Finishers Avg Pace
104 04:03

Female
Total Finishers Avg Pace
12 04:17

FINAL DAY - 95


Male
Total Finishers Avg Pace
90 04:24

Female
Total Finishers Avg Pace
5 04:56
Timed using RM Timing Systems
Take control of your event
A product of US Sports Timing

Have a question or need to make a correction?

Submit a Result Correction